fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych – czy fluor chroni zęby i zapobiega próchnicy? Sprawdź!

Anna Wiktor
Fluoryzacja zębów to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych zabiegów stomatologicznych, który kojarzy się głównie z dziećmi. Jednak może być wykonywany także u dorosłych i stanowi ważny element profilaktyki przeciwpróchniczej. Sprawdź, na czym polega!

Próchnica i nadwrażliwość zębów to najpowszechniejsze kłopoty, z którymi spotyka się stomatolog. Według ekspertów zmiany próchnicowe dotykają prawie połowę trzylatków, około 70% osób dorosłych i aż 90% nastolatków. Te dane świadczą o skali problemu. Nastolatki nie przywiązują wagi do jakości pokarmów ani higieny jamy ustnej. Zabieg fluoryzacji zębów jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na ochronę szkliwa. Chcesz wiedzieć, czy jest w pełni bezpieczny i jak często go stosować? Zapraszamy do lektury!

Czym jest fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja zębów to bardzo popularna metoda profilaktyki próchnicy. Jednym ze sposobów jest m.in. lakierowanie zębów. Najważniejszym z wykorzystywanych składników jest fluor, który należy do grupy pierwiastków o bardzo wysokiej aktywności chemicznej. Kluczowa jest więc odpowiednio dobrana dawka. Brak fluoru może prowadzić do nieodpowiedniej równowagi w organizmie, a w efekcie poważnych zaburzeń, takich jak choroby kości i osłabienie stanu uzębienia.

Jak przebiega zabieg fluoryzacji?

Fluorowanie zębów to prosta i bezbolesna procedura, którą można przeprowadzać w gabinecie dentystycznym. Możliwa jest także fluoryzacja w szkole. Zabieg polega na nałożeniu na każdy ząb preparatu z fluorem. Dentysta korzysta najczęściej ze specjalnego lakieru, ale dostępne są także żele, pasty lub pianki. Ten typ zabiegu to fluoryzacja kontaktowa, czyli egzogenna.

Fluoryzacja – ile nie jeść?

Zabieg fluoryzacji zębów u dorosłych i dzieci powoduje wzrost poziomu tego pierwiastka. Wydzielane są wówczas jony fluorkowe.

  1. Aby warstwa preparatu mogła zbudować ochronną powłokę, przez co najmniej dwie godziny trzeba zrezygnować z przyjmowania pokarmów i napojów.
  2. Nie wolno też myć zębów przez 12 godzin.

Fluoryzacja zębów u dzieci

Fluoryzacja u dzieci to zabieg, który jest przeprowadzany przez szkolną higienistkę, za zgodą rodziców. Dzieci szczotkują zęby specjalną pastą z wysokim stężeniem fluoru. Popularna jest fluoryzacja zębów mlecznych, ale zabiegowi poddaje się też zęby stałe. Istotne jest, by nie działać na własną rękę. W wyniku nadmiaru tego pierwiastka może bowiem pojawiać się fluoroza. Fluoryzacja zębów w szkole jest jednak bezpieczna dla szkliwa zębów.

Zalety fluoryzacji

Fluor działa profilaktycznie i ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • uodparnia zęby na działanie kwasów i bakterii;
  • wspomaga proces remineralizacji szkliwa;
  • zapobiega demineralizacji szkliwa;
  • hamuje rozwój i działanie bakterii;
  • przeciwdziała w tworzeniu kamienia nazębnego;
  • fluoryzacja wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą;
  • pozytywnie wpływa na zdrowie zębów.

Skutki uboczne fluoryzacji kontaktowej

Nadmiar fluoru może mieć pewne skutki uboczne, dlatego pokrywanie zębów fluorem powinien wykonywać doświadczony lekarz stomatolog. Z pasty z fluorem należy korzystać z nich z rozwagą i zgodnie z zaleceniami.

Fluoryzacja jest zabiegiem, który przynosi niewątpliwie wiele korzyści. Obok prawidłowej higieny jamy ustnej stanowi ważny element ochrony przed próchnicą. Ważne jest stosowanie odpowiednich dawek fluoru. Z tego względu warto zdecydować się na fluoryzację zębów w gabinecie stomatologicznym.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czym płukać jamę ustną

Czym płukać jamę ustną? Gotowe czy naturalne płukanki?

Następny artykuł
Promieniujący ból po wyrwaniu zęba

Promieniujący ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa silny ból, powikłania

Podobne artykuły