Próchnica i nadwrażliwość zębów to najpowszechniejsze kłopoty, z którymi spotyka się stomatolog. Według ekspertów zmiany próchnicowe dotykają prawie połowę trzylatków, około 70% osób dorosłych i aż 90% nastolatków. Te dane świadczą o skali problemu. Nastolatki nie przywiązują wagi do jakości pokarmów ani higieny jamy ustnej. Zabieg fluoryzacji zębów jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na ochronę szkliwa. Chcesz wiedzieć, czy jest w pełni bezpieczny i jak często go stosować? Zapraszamy do lektury!
Czym jest fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja zębów to bardzo popularna metoda profilaktyki próchnicy. Jednym ze sposobów jest m.in. lakierowanie zębów. Najważniejszym z wykorzystywanych składników jest fluor, który należy do grupy pierwiastków o bardzo wysokiej aktywności chemicznej. Kluczowa jest więc odpowiednio dobrana dawka. Brak fluoru może prowadzić do nieodpowiedniej równowagi w organizmie, a w efekcie poważnych zaburzeń, takich jak choroby kości i osłabienie stanu uzębienia.
Jak przebiega zabieg fluoryzacji?
Fluorowanie zębów to prosta i bezbolesna procedura, którą można przeprowadzać w gabinecie dentystycznym. Możliwa jest także fluoryzacja w szkole. Zabieg polega na nałożeniu na każdy ząb preparatu z fluorem. Dentysta korzysta najczęściej ze specjalnego lakieru, ale dostępne są także żele, pasty lub pianki. Ten typ zabiegu to fluoryzacja kontaktowa, czyli egzogenna.
Fluoryzacja – ile nie jeść?
Zabieg fluoryzacji zębów u dorosłych i dzieci powoduje wzrost poziomu tego pierwiastka. Wydzielane są wówczas jony fluorkowe.
- Aby warstwa preparatu mogła zbudować ochronną powłokę, przez co najmniej dwie godziny trzeba zrezygnować z przyjmowania pokarmów i napojów.
- Nie wolno też myć zębów przez 12 godzin.
Fluoryzacja zębów u dzieci
Fluoryzacja u dzieci to zabieg, który jest przeprowadzany przez szkolną higienistkę, za zgodą rodziców. Dzieci szczotkują zęby specjalną pastą z wysokim stężeniem fluoru. Popularna jest fluoryzacja zębów mlecznych, ale zabiegowi poddaje się też zęby stałe. Istotne jest, by nie działać na własną rękę. W wyniku nadmiaru tego pierwiastka może bowiem pojawiać się fluoroza. Fluoryzacja zębów w szkole jest jednak bezpieczna dla szkliwa zębów.
Zalety fluoryzacji
Fluor działa profilaktycznie i ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:
- uodparnia zęby na działanie kwasów i bakterii;
- wspomaga proces remineralizacji szkliwa;
- zapobiega demineralizacji szkliwa;
- hamuje rozwój i działanie bakterii;
- przeciwdziała w tworzeniu kamienia nazębnego;
- fluoryzacja wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą;
- pozytywnie wpływa na zdrowie zębów.
Skutki uboczne fluoryzacji kontaktowej
Nadmiar fluoru może mieć pewne skutki uboczne, dlatego pokrywanie zębów fluorem powinien wykonywać doświadczony lekarz stomatolog. Z pasty z fluorem należy korzystać z nich z rozwagą i zgodnie z zaleceniami.
Fluoryzacja jest zabiegiem, który przynosi niewątpliwie wiele korzyści. Obok prawidłowej higieny jamy ustnej stanowi ważny element ochrony przed próchnicą. Ważne jest stosowanie odpowiednich dawek fluoru. Z tego względu warto zdecydować się na fluoryzację zębów w gabinecie stomatologicznym.
Może Cię także zainteresować:
- Fluoryzacja w szkole podstawowej – czy powinna być szkolnym obowiązkiem?
- Szkliwo. Jak je chronić? Jak o nie dbać? Czy da się odbudować tę tkankę? Sprawdzamy!
- Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie w stomatologii. Rodzaje wypełnienia szklanojonomerowego
- Leczenie zachowawcze – na czym polega stomatologia zachowawcza?
- Pierwsza wizyta u dentysty – jak się przygotować, zanim odwiedzisz gabinet stomatologiczny?
- Zęby trzonowe i przedtrzonowe – jak skutecznie chronić je przed próchnicą?
- Próchnica zębów – jak wygląda profilaktyka i leczenie? Poznaj etapy rozwoju próchnicy