ropień na dziąśle

Czym jest ropień na dziąśle? Przyczyny powstawania ropy w dziąśle, objawy infekcji i sposoby leczenia zapalenia przyzębia

Jakub Kaczmarek
Odczuwasz ból zęba i nie możesz cieszyć się gorącymi lub zimnymi potrawami tak jak dotychczas? Jeśli do tego zauważyłeś wyczuwalny obrzęk w jamie ustnej, może to być ropień na dziąśle. Co to za dolegliwość?

Ropień na dziąśle powstaje w wyniku mocno rozwiniętego, nieleczonego stanu zapalnego przyzębia. Najczęściej pojawia się po nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniu korzenia zębowego lub podczas wyrzynania się ósemek. Rozwoju ropni sprzyja też nieprawidłowa higiena i unikanie wizyt w gabinecie stomatologicznym. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Czym jest ropień na dziąśle?

Ropień na dziąśle to termin, którym opisuje się niewielką przestrzeń w przyzębiu, która wypełnia się ropną wydzieliną. Jeżeli następuje jej wysięk, zauważysz mętną konsystencję i silny, nieprzyjemny zapach. Ropa powstaje z rozkładających się tkanek, komórek układu odpornościowego i bakterii.

Rodzaje ropni i ich objawy

Wyróżnia się kilka rodzajów tej zmiany chorobowej, w zależności od stopnia zaawansowania i umiejscowienia zakażenia. Zalicza się do nich:

  • ropień okołowierzchołkowy – objawia się silnym, pulsującym bólem przyzębia, który opisywany jest często jako rozsadzający. Może promieniować do szczęki, uszu lub całej głowy. Dziąsło staje się bardzo wrażliwe na bodźce termiczne;
  • ropień podokostnowy – rozwarstwienie okostnej powoduje ból promieniujący na okoliczne zęby. Mogą pojawić się też gorączka i dreszcze;
  • ropień podśluzówkowy – ostatecznie zakażenie rozprzestrzenia się pod śluzówkę. Wówczas widoczna jest opuchlizna i zaczerwienienie. Przy infekcji możliwe jest też powiększenie węzłów chłonnych.

Podział ten jest bezpośrednio związany z tym, jak mocno rozwinięte są zmiany. Do poważniejszych stanów dochodzi przeważnie, jeśli wstępnie ropień na dziąśle nie boli lub jeżeli pacjent próbuje uniknąć wizyty u dentysty.

Przyczyny powstawania ropni dziąsła

Ropa w dziąśle zwykle związana jest z występowaniem zaawansowanego stanu zapalnego. Może do niego dojść na skutek daleko posuniętych zmian próchniczych, które przyczyniają się do powstawania zapalenia miazgi, a ostatecznie – martwicy. Ropień na dziąśle może też powstawać w osłabionym organizmie na skutek silnych bodźców termicznych, chemicznych lub urazów mechanicznych. Uszkodzona i niedokładnie oczyszczona tkanka stanowi otwartą drogę dla bakterii, grzybów i wirusów.

Inne potencjalne przyczyny powstawania ropni przyzębia to:

  • wyrzynanie się ósemki – jeżeli w szczęce brak miejsca na dodatkowy ząb lub rośnie on pod nieprawidłowym kątem;
  • leczenie kanałowe – jeżeli stomatolog podczas zabiegu przeoczył kanał zęba lub nie usunął całej martwej miazgi, bakterie mogą przedostać się z niej do otaczających tkanek, przyczyniając się do powstawania stanu zapalnego;
  • ropień na dziąśle u dziecka – jest dość często spotykany, ponieważ zęby mleczne w połączeniu ze słodką dietą i gorszą higieną jamy ustnej wpływają na szybszy rozwój próchnicy. W niektórych przypadkach ropień na dziąśle może być na tyle zaawansowany, że wymaga przedwczesnej ekstrakcji zęba mlecznego.

Domowe sposoby na ropień zęba i dziąsła

Naturalne sposoby leczenia stanów zapalnych zębów i dziąseł nie nadają się jako terapia ropnia na dziąśle. Szałwia, olejek goździkowy lub okłady z lodu mogą jedynie pomóc złagodzić ból. Leczenie ropnia wymaga jednak bezwzględnie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Kurację należy uzupełnić prawidłową higieną jamy ustnej.

Leczenie ropni

Po rozpoznaniu ropnia na dziąśle lekarz stomatologii musi wykonać drenaż kieszonki przyzębnej. Może wystąpić konieczność nacięcia tkanki w celu jej dokładnego oczyszczenia lub przeprowadzenia leczenia kanałowego. Czasem pojawia się potrzeba resekcji wierzchołka korzenia dotkniętego chorobą zęba.

Nieleczony ropień na dziąśle może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, które będą odczuwalne nie tylko w jamie ustnej, ale też w całym organizmie. Dlatego też nigdy nie należy bagatelizować tego problemu. Jeśli podejrzewasz u siebie stan zapalny dziąsła, ropa mogła już zacząć się w nim gromadzić. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza – im szybciej problem zostanie rozpoznany, tym prostsze będzie jego wyleczenie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ból zęba przy nagryzaniu

Ból zęba przy nagryzaniu – co oznacza i jak go zwalczać?

Następny artykuł
ropień okołowierzchołkowy

Ropień okołowierzchołkowy – przyczyny, objawy, leczenie

Podobne artykuły