Ropień na dziąśle powstaje w wyniku mocno rozwiniętego, nieleczonego stanu zapalnego przyzębia. Najczęściej pojawia się po nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniu korzenia zębowego lub podczas wyrzynania się ósemek. Rozwoju ropni sprzyja też nieprawidłowa higiena i unikanie wizyt w gabinecie stomatologicznym. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Czym jest ropień na dziąśle?
Ropień na dziąśle to termin, którym opisuje się niewielką przestrzeń w przyzębiu, która wypełnia się ropną wydzieliną. Jeżeli następuje jej wysięk, zauważysz mętną konsystencję i silny, nieprzyjemny zapach. Ropa powstaje z rozkładających się tkanek, komórek układu odpornościowego i bakterii.
Rodzaje ropni i ich objawy
Wyróżnia się kilka rodzajów tej zmiany chorobowej, w zależności od stopnia zaawansowania i umiejscowienia zakażenia. Zalicza się do nich:
- ropień okołowierzchołkowy – objawia się silnym, pulsującym bólem przyzębia, który opisywany jest często jako rozsadzający. Może promieniować do szczęki, uszu lub całej głowy. Dziąsło staje się bardzo wrażliwe na bodźce termiczne;
- ropień podokostnowy – rozwarstwienie okostnej powoduje ból promieniujący na okoliczne zęby. Mogą pojawić się też gorączka i dreszcze;
- ropień podśluzówkowy – ostatecznie zakażenie rozprzestrzenia się pod śluzówkę. Wówczas widoczna jest opuchlizna i zaczerwienienie. Przy infekcji możliwe jest też powiększenie węzłów chłonnych.
Podział ten jest bezpośrednio związany z tym, jak mocno rozwinięte są zmiany. Do poważniejszych stanów dochodzi przeważnie, jeśli wstępnie ropień na dziąśle nie boli lub jeżeli pacjent próbuje uniknąć wizyty u dentysty.
Przyczyny powstawania ropni dziąsła
Ropa w dziąśle zwykle związana jest z występowaniem zaawansowanego stanu zapalnego. Może do niego dojść na skutek daleko posuniętych zmian próchniczych, które przyczyniają się do powstawania zapalenia miazgi, a ostatecznie – martwicy. Ropień na dziąśle może też powstawać w osłabionym organizmie na skutek silnych bodźców termicznych, chemicznych lub urazów mechanicznych. Uszkodzona i niedokładnie oczyszczona tkanka stanowi otwartą drogę dla bakterii, grzybów i wirusów.
Inne potencjalne przyczyny powstawania ropni przyzębia to:
- wyrzynanie się ósemki – jeżeli w szczęce brak miejsca na dodatkowy ząb lub rośnie on pod nieprawidłowym kątem;
- leczenie kanałowe – jeżeli stomatolog podczas zabiegu przeoczył kanał zęba lub nie usunął całej martwej miazgi, bakterie mogą przedostać się z niej do otaczających tkanek, przyczyniając się do powstawania stanu zapalnego;
- ropień na dziąśle u dziecka – jest dość często spotykany, ponieważ zęby mleczne w połączeniu ze słodką dietą i gorszą higieną jamy ustnej wpływają na szybszy rozwój próchnicy. W niektórych przypadkach ropień na dziąśle może być na tyle zaawansowany, że wymaga przedwczesnej ekstrakcji zęba mlecznego.
Domowe sposoby na ropień zęba i dziąsła
Naturalne sposoby leczenia stanów zapalnych zębów i dziąseł nie nadają się jako terapia ropnia na dziąśle. Szałwia, olejek goździkowy lub okłady z lodu mogą jedynie pomóc złagodzić ból. Leczenie ropnia wymaga jednak bezwzględnie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Kurację należy uzupełnić prawidłową higieną jamy ustnej.
Leczenie ropni
Po rozpoznaniu ropnia na dziąśle lekarz stomatologii musi wykonać drenaż kieszonki przyzębnej. Może wystąpić konieczność nacięcia tkanki w celu jej dokładnego oczyszczenia lub przeprowadzenia leczenia kanałowego. Czasem pojawia się potrzeba resekcji wierzchołka korzenia dotkniętego chorobą zęba.
Nieleczony ropień na dziąśle może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, które będą odczuwalne nie tylko w jamie ustnej, ale też w całym organizmie. Dlatego też nigdy nie należy bagatelizować tego problemu. Jeśli podejrzewasz u siebie stan zapalny dziąsła, ropa mogła już zacząć się w nim gromadzić. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza – im szybciej problem zostanie rozpoznany, tym prostsze będzie jego wyleczenie.
Może Cię także zainteresować:
- Ropień zęba – w jaki sposób powstaje? Rodzaje ropnia, objawy, sposoby leczenia
- Przetoka na dziąśle – co warto wiedzieć o takiej infekcji bakteryjnej wewnątrz jamy ustnej?
- Kieszonka dziąsłowa – co to takiego? Jak leczyć kieszonkę zębową?
- Opuchnięte dziąsło – przyczyny i sposoby leczenia spuchniętych dziąseł
- Przetoka zębowa – przyczyny powstania, pierwsze objawy oraz leczenie
- Najczęstsze choroby dziąseł – rodzaje, profilaktyka i leczenie
- Zapalenie dziąseł – profilaktyka, objawy i leczenie stanu zapalnego