ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat

Ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat? Dlaczego czekanie jest konieczne i jak długo powinno wynieść?

Jakub Kaczmarek
Okazało się, że nie możesz jeszcze przystąpić do leczenia ortodontycznego ze względu na konieczność usunięcia jednego lub kilku zębów? Dowiedz się, ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat.

Przed założeniem aparatu stałego należy naprawić wszelkie ubytki, wykonać odkamienianie i jeśli to konieczne – usunąć niektóre zęby. Dentysta powinien doprowadzić całe uzębienie do możliwie jak najlepszej kondycji, zanim udasz się do ortodonty. Jeżeli któreś zęby nie nadają się do leczenia, może być konieczne ich usunięcie. Wówczas pojawia się pytanie – ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat? Sprawdź!

Ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat?

Podczas pierwszej wizyty u ortodonty lekarz może stwierdzić, że usunięcie niektórych zębów przed założeniem aparatu jest konieczne. Wówczas termin zamontowania aparatu ortodontycznego prawdopodobnie zostanie odłożony w czasie. Dlaczego?

Wyrwanie zęba narusza też wszystkie struktury znajdujące się wokół niego. Oznacza to, że potrzebny jest czas, aby powstałe w ten sposób rany się zagoiły. Ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat? Najczęściej należy odczekać około 2 tygodni. Jest to wystarczająco długo, by pozwolić dziąsłom wrócić do zdrowia.

Założenie aparatu stałego zawsze wiąże się z pewnym dyskomfortem 

Aby go zminimalizować i nie powodować niepotrzebnego, dodatkowego bólu, taki czas odczekania jest konieczny. Oczywiście nie zawsze konieczne jest wyrywanie zębów przed założeniem aparatu. Jest to kwestia indywidualna. Decyzja o sposobie i przebiegu leczenia zawsze zależy od dentysty i ortodonty.
Wiesz już, ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat, a więc możesz lepiej przygotować się do wizyty ortodontycznej. Dziąsłom zwykle wystarczy około dwóch tygodni, aby powrócić do pełni zdrowia. Aparat zakładany na zdrowe zęby będzie powodował tylko minimum dyskomfortu. Dlatego zawsze należy jak najdokładniej wyleczyć jamę ustną przed jego założeniem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ślinotok

Ślinotok – skąd się bierze nadmierne wydzielanie śliny i jak z nim sobie poradzić?

Następny artykuł
czy wybielanie zębów boli

Czy wybielanie zębów boli? Problemy z wybielaniem zębów w domu i u stomatologa

Podobne artykuły