Co na bolącego zęba sprawdza się najlepiej? Jak się okazuje, pomocny będzie nie tylko paracetamol czy ibuprofen. Wiele naturalnych leków na taką przypadłość znajdziesz w swojej kuchni. Sól, czosnek, popularne zioła – wszystko to może sprawić, że ból ustąpi, a ty dotrwasz do wizyty u stomatologa.
Ból zęba – przyczyny. Co może spowodować ból?
Ustalenie przyczyn bólu zęba to ważna sprawa, która pomoże ci wybrać najlepszą metodę łagodzenia bólu. Najczęstszą przyczyną bólu jest próchnica, choć i nadwrażliwość zębów może poważnie utrudnić ci życie. Ból zęba może być spowodowany powikłaniami po leczeniu kanałowym lub ekstrakcji zęba.
Inne przyczyny bólu to:
- nadwrażliwość zębiny;
- utrudnione wyrzynanie zęba;
- ropień zęba;
- zapalenie miazgi zęba;
- uszkodzenie lub złamanie zęba;
- zgrzytanie zębami (bruksizm);
- odsłonięcie korzeni;
- stan zapalny dziąsła.
W każdym z tych przypadków musisz skonsultować się z dentystą i wybrać odpowiednie leczenie.
Jednocześnie możesz stosować zimne okłady i inne sposoby, które pozwolą ci pozbyć się bólu zęba.
Domowe sposoby na ból zęba
Jak uśmierzyć ból zęba w naturalny sposób? Jeśli nie chcesz sięgnąć po silny lek przeciwbólowy na ból zęba, wykorzystaj domowe sposoby. Chcesz poznać skuteczne sposoby na ból zęba? Oto kilka popularnych metod, na które możesz postawić.
Ból zęba – domowe sposoby. Jakie zioła będą twoimi sojusznikami?
Ziołowy napar może zdziałać cuda i sprawić, że bolący ząb stanie się tylko przykrym wspomnieniem. Czym możesz płukać zęby?
Szałwia to rewelacyjne źródło kamfory, która ma silne działanie przeciwbólowe. Płukanie jamy ustnej szałwią pomoże ci złagodzić ból spowodowany stanem zapalnym oraz ból dziąseł pojawiający się w związku z wyrzynaniem zębów mądrości. Szałwia połączona z miętą i macierzanką łagodzi też ból towarzyszący zapaleniu okostnej.
Drugi sojusznik w walce o zdrowe zęby i dziąsła to rumianek. Płukanka z tej rośliny pomaga w walce z bakteriami i wykazuje działanie antyseptyczne. Rumianek przyspiesza też proces gojenia ran, może zatem pomagać tam, gdzie doszło do podrażnienia dziąsła.
Domowe sposoby na ból zęba a sól
Hasło „ból zęba domowe sposoby sól” często pojawia się w wyszukiwarkach. Czy jedna z najpopularniejszych przypraw rzeczywiście pomaga łagodzić ból zęba? Tak. Sól skutecznie zmienia pH w ustach, dzięki czemu bakterie w jamie ustnej nie mogą się rozwijać. Dzięki soli możesz się też uporać z takim problemem, jak opuchlizna. Wystarczy, że rozpuścisz łyżeczkę soli w szklance wody, a następnie dokładnie przepłuczesz usta.
Czy czosnek na ból zęba to dobry pomysł?
Przeciwzapalny czosnek, znany i ceniony jako naturalny antybiotyk, również może pomagać przy bolących zębach. Jak antybakteryjny dodatek do wielu potraw uśmierza ból? To zasługa związków siarczki, dzięki którym czosnek jest ceniony jako środek antyseptyczny. Jeśli silny ból zęba jest skutkiem próchnicy, ząbek czosnku może okazać się świetnym lekiem. W jaki sposób możesz go wykorzystać w domowej kuracji? Wystarczy rozgnieść ząbek czosnku, a następnie przyłożyć do bolącego zęba.
Co jeszcze sprawdza się jako naturalny środek przeciwbólowy?
Gdy boli cię ząb, twoimi sojusznikami mogą się okazać również:
- soda oczyszczona;
- jodyna;
- olejek z drzewa herbacianego;
- ziele tymianku;
- gorczyca biała;
- tatarak zwyczajny,
- morwa biała;
- wanilia;
- olejek eukaliptusowy.
Rewelacyjnie sprawdza się też olejek eteryczny z goździków, w którym znajduje się eugenol. Jest to naturalny środek znieczulający o wyjątkowej sile. Gdy naniesiesz olejek goździkowy na wacik, powstanie okład o wyjątkowych właściwościach przeciwbólowych, dzięki czemu ząb szybciej przestanie boleć.
Domowe metody na ból zęba nie zastąpią wizyty w gabinecie stomatologicznym – o tej zasadzie nie możesz zapominać. Naturalne środki łagodzą tylko dolegliwości, nie usuwają jednak jej przyczyn. Nawet jeśli ból minie, wybierz się na wizytę do stomatologa i sprawdź stan swojej jamy ustnej. Być może dzięki temu w porę wykryjesz poważne zagrożenie i unikniesz dalszych komplikacji. Dentystę odwiedzić powinieneś również wtedy, gdy ból zęba po leczeniu kanałowym nie mija lub wtedy, gdy przedłuża się ból po wyrwaniu zęba.
Może Cię także zainteresować:
- Czosnek na ból zęba – naturalny sposób na uciążliwy ból zębów i dziąseł
- Olejek goździkowy na ból zęba – naturalna metoda leczenia uciążliwego bólu dziąseł i zębów
- Co zrobić jak boli ząb? Praktyczne porady
- Ketonal na ból zęba – jak i kiedy go stosować? Właściwości i dawkowanie
- Soda na ból zęba – jak uśmierzyć ból bez wizyty u dentysty?
- Amol na ból zęba – domowy środek przeciwbólowy
- Szałwia na ból zęba – czy ta tradycyjna metoda ziołolecznicza może faktycznie działać?