irygator do zębów

Irygator do zębów – pomoc dla higieny jamy ustnej. Dla kogo przeznaczony jest irygator dentystyczny?

Jakub Kaczmarek
Irygator do zębów to urządzenie, które jeszcze kilka lat temu było bardzo mało znane. Dziś wiadomo, że pomaga czyścić przestrzenie międzyzębowe i stanowi ciekawe uzupełnienie dla nitkowania. Czy jednak zawsze?

Irygator dentystyczny to urządzenie, które służy przede wszystkim do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych z zalegających tam resztek pokarmowych. Choć brzmi to tak, jakby mógł być zastępstwem dla nitkowania, nie zawsze tak jest. Sprawdź, w jakich sytuacjach sprawdza się irygator do zębów i kiedy warto w niego zainwestować.

Irygator do zębów – co to jest? Rodzaje irygatorów

Irygator stomatologiczny to nic innego jak ręczne urządzenie, które używa się w celu zadbania o higienę jamy ustnej. Wbrew obiegowej opinii nie jest on jednak alternatywą dla nici dentystycznych. Wręcz przeciwnie, powinien być używany wraz z nimi, bo jego rola jest nieco inna. Nie tylko usuwa resztki pokarmowe, ale też płytkę bakteryjną.

Irygator do zębów może mieć różne formy. Oto one:

  • irygator bezprzewodowy – lekki i, co ważne dla osób, które często wyjeżdżają, przenośny. Zwykle są nieduże, ładowane na stacjach albo działające na baterie. Ich wadą jest mniejsza liczba funkcji;
  • irygator stacjonarny – urządzenie w formie sporego sprzętu, który trzeba ustawić w łazience, niedaleko gniazdka elektrycznego. Nalewa się do niego wody, aby móc z niego skorzystać. Tego rodzaju irygator ma zwykle wiele funkcji i może mieć wymienne końcówki, dzięki czemu służy całej rodzinie;
  • irygator prysznicowy – wygodny, bo nie wymaga ani nalewania wody, ani podłączania do prądu. Jego wadą jest to, że można z niego skorzystać jedynie pod prysznicem, a dodatkowo zwykle nie ma on regulacji mocy;
  • irygator kranowy – identyczny z powyższym, tyle że podłączany do bakterii kranowej. Jest zwykle mniejszy, ale jednocześnie trudno zapanować nad jego mocą pracy.

Jak działa irygator do zębów?

Irygator do zębów to niewielkie urządzenie, które przez wąską dyszę wysyła pod ciśnieniem strumień wody. Może mieć różne tryby pracy, a także dobrze, żeby dysponował opcją ustawiania ciśnienia wody, co jest ważne zwłaszcza przy kilku użytkownikach albo przy specjalnych wymaganiach. Każde urządzenie zawiera:

  • zbiornik wodny lub podłączenie do wody (w przypadku irygatorów kranowych i prysznicowych);
  • pompę z silnikiem, które wymagają podłączenia do źródła prądu (gniazdka elektrycznego, baterii albo akumulatora);
  • dyszę – stałą lub wymienną.

Irygator dentystyczny – czy warto go używać?

Stomatolodzy są zdania, że irygator do zębów to świetne rozwiązanie dla prawie wszystkich osób. Przede wszystkim usuwa on resztki jedzenia zarówno z przestrzeni między zębami, jak i z powierzchni samych zębów, o ile jest stosowany poprawnie. Dodatkowo jest w stanie uzupełniać mycie szczoteczką soniczną, która wstępnie narusza osad w formie płytki bakteryjnej. Regularnie stosowany irygator do zębów będzie usuwał osady oraz bakterie, co przyczyni się do zdrowia jamy ustnej. Nie należy go jednak stosować zamiennie ze szczotkowaniem czy nitkowaniem.

Nie oznacza to jednak, że irygator do zębów jest narzędziem niezbędnym w dbaniu o higienę jamy ustnej. Jeśli nie masz problemów z próchnicą, kamieniem nazębnym czy dziąsłami, bardzo często wystarczą ci szczotkowanie dobrej jakości urządzeniem z regularnie wymienianymi końcówkami, a także nitkowanie.

Irygator do zębów a wrażliwe dziąsła

Modele z funkcjami do wrażliwych dziąseł czasem bywają używane przez osoby, które nie mogą nitkować zębów z uwagi np. na krwawienia. Z drugiej strony, irygator nie dociera zazwyczaj tak dobrze do wszystkich resztek jedzenia, jak dobrze używana nić dentystyczna. Dlatego uważa się, że obie te techniki dbania o higienę jamy ustnej warto stosować zamiennie.

Irygator do zębów a aparat ortodontyczny i implant

Wiele osób boi się korzystać z irygatora, mając na przykład korony zębowe, kieszonki w dziąsłach, aparaty ortodontyczne czy implanty. Stomatolodzy są jednak zdania, że dobrze dobrany irygator do zębów jest w stanie pomóc w higienie jamy ustnej w takich przypadkach. Ważne jednak, aby był to model, w przypadku którego łatwo jest zadbać o czystość. Dodatkowo dobrze, aby miał regulację ciśnienia wody. W ten sposób masz pewność, że nie uszkodzisz np. konstrukcji stałego aparatu ortodontycznego albo dziąsła, w którym stworzyła się kieszonka.

Przeciwwskazania do użycia irygatorów stomatologicznych

Kiedy wiesz już, czym jest irygator i że nie zastąpi on szczoteczki do zębów, to na pewno domyślasz się, że nie istnieją właściwie przeciwwskazania do jego stosowania u osób dorosłych i nastolatków. Warto mieć jednak na uwadze, że musisz wiedzieć, jak czyścić zęby takim urządzeniem, aby nie przysporzyć sobie bólu. Zbyt wysokie ciśnienie wody albo za intensywne czyszczenie jednej przestrzeni mogą doprowadzić m.in. do przewlekłego bólu, a nawet krwawienia z dziąseł. Właściwie stosowany irygator do zębów jest jednak bezpiecznym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Co więcej, masuje dziąsła, usuwając z ich okolic resztki pokarmu, dzięki czemu sprzyja ich ukrwieniu, redukuje liczbę bakterii i spowalnia rozwój chorób przyzębia.

Irygator do zębów – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając irygator do zębów:

  • dostępność części zamiennych – podobnie jak każde inne urządzenie stosowane do higieny, również irygator do zębów trzeba nie tylko regularnie myć, ale również wymieniać. Dowiedz się, czy w twoim urządzeniu istnieje taka opcja oraz, czy części zamienne nie są trudno dostępne albo bardzo kosztowne;
  • podłączenie do wody – na pewno zwróciłeś już uwagę, że irygator może mieć pojemnik na wodę. W takim przypadku trzeba regularnie nalewać do zbiornika na wodę płyn przed użyciem, irygatora, a potem go usuwać i suszyć. Alternatywą są modele podłączane bezpośrednio do sieci wodnej, Musisz ocenić, co jest dla ciebie wygodniejsze np. z uwagi na miejsce mycia zębów;
  • podłączenie do źródła prądu – istnieją modele, które go nie wymagają, jednak kosztem innych funkcji. Pamiętaj, że stacjonarny irygator do zębów teoretycznie możesz zabrać w podróż, w praktyce jednak zajmie ci on bardzo dużo miejsca w bagażu, dlatego może to być zwyczajnie nieopłacalne;
  • możliwość zastosowania dodatkowych płynów do płukania – niektóre typy irygatorów mają opcję wlania do pojemnika z wodą płynu do płukania jamy ustnej. Pamiętaj jednak, że musi to być wyraźnie napisane w instrukcji, a i płyn powinien być dostosowany do irygatora. Taki zabieg pomoże czyścić trudno dostępne miejsca i usuwać więcej płytki nazębnej, a także pozostawiać świeżość całej jamy ustnej;
  • różnorodność końcówek do irygatorów – prócz tego, że musisz czyścić irygator, możesz też sprawić, że będzie on pełnił różne role. Nieco inaczej wyglądają końcówki do czyszczenia tylnej części zębów, a inaczej te do aparatów, mostów czy tradycyjnego czyszczenia zębów i dziąseł;
  • regulacja ciśnienia wody – aby irygator wodny był dobrym uzupełnieniem dla szczotkowania zębów, powinien mieć opcję regulacji ciśnienia wody. Pozwala ona skorzystać z irygatora zarówno przy nagłym bólu zęba i dziąseł, jak i koronach czy standardowej higienie zębów.

Irygator do zębów należy używać poprawnie, aby skutecznie czyścił zakamarki jamy ustnej. Irygator działa dzięki wodzie wypuszczanej pod ciśnieniem, dlatego jest prostym i stosunkowo tanim sposobem na utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Wystarczy, że wybierzesz urządzenie dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Acmella oleracea

Apteka w ogrodzie, czyli Acmella oleracea

Następny artykuł
Węgiel aktywny do zębów

Węgiel aktywny do zębów – zalety i wady stosowania. Czy pasty z węglem są bezpieczne?

Podobne artykuły