Bruksizm to choroba, która polega na nieświadomym zaciskaniu zębów i zgrzytaniu nimi. Takie patologiczne tarcie zębami dolnymi o górne sprawia, że pacjent budzi się w nocy z powodu bólu wywołanego tarciem. Zwykle chorują osoby dorosłe, pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Skąd biorą się takie problemy u dzieci?
Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny
Istnieje wiele czynników, które wpływają na nocne zgrzytanie zębami u dzieci. Jakie problemy wymieniane są najczęściej?
Dlaczego niemowlę zgrzyta zębami?
Zgrzytanie zębami u niemowląt ma często związek z niedojrzałością mięśni i układu nerwowego. Na tym etapie rozwoju zgrzytanie zębami jest normalne. Problem zaczyna się, gdy dziecko zgrzyta zębami po ukończeniu 3. roku życia.
Przyczyny bruksizmu u przedszkolaków
Do najczęstszych przyczyn tego zaburzenia snu u dzieci w wieku przedszkolnym zalicza się:
- stres, mogący być skutkiem kłótni z kolegami czy wizytą w przedszkolu;
- wady zgryzu;
- problemy związane z oddychaniem przez nos, co skutkuje nadmiernym wysunięciem żuchwy;
- niedobory niektórych składników odżywczych (m.in. magnezu);
- przerost migdałków;
- ADHD;
- autyzm;
- zespół Downa.
Zgrzytanie zębami u dzieci często ma charakter przejściowy i mija wraz z utratą zębów mlecznych. Nawet w takiej sytuacji nie możesz jednak go lekceważyć.
Zgrzytanie zębami u dzieci a robaki
Czy za zgrzytanie zębami przez sen mogą odpowiadać pasożyty? Czy owsica może objawiać się w ten sposób? Niestety, ten mit wciąż ma wielu zwolenników. Pamiętaj, że przyczyn zgrzytania zębami należy szukać gdzie indziej, a zastąpienie wizyty u stomatologa dietą na robaki może mieć poważne konsekwencje.
Jak walczyć z tym problemem?
Zgrzytanie zębami w nocy to problem, którego nie możesz ignorować. Dlaczego jest to niebezpieczne zjawisko? Na co musisz zwrócić szczególną uwagę?
Objawy bruksizmu
Objawy zgrzytania zębami są dość charakterystyczne. To m.in.:
- specyficzny odgłos;
- ścieranie się zębów;
- nadwrażliwość zębów;
- krwawienie z dziąseł;
- ból głowy i mięśni żwaczy;
- ból karku i kręgosłupa;
- problemy ze słuchem oraz wzrokiem.
Zgrzytanie zębami u dzieci – skutki
Skutkiem zgrzytania zębami u dzieci mogą być m.in. częste bóle głowy oraz problemy ze stanem zębów. Sama choroba jest skutkiem stresu i różnych dolegliwości zdrowotnych, które dodatkowo mogą się nasilać. Zmiany w obrębie szczęki i żuchwy mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i rozchwiania zębów, ale mogą też sprawić, że staw skroniowo-żuchwowy zostanie zajęty przez stan zapalny.
Jak leczyć bruksizm?
Na szczęście bruksizm można skutecznie leczyć. Pomoże ci w tym stomatolog – ortodonta oraz szyna relaksacyjna. Taka szyna nakładana jest na zęby górne, dzięki czemu skutki zgrzytania zębami zostają minimalizowane. Aby maluch mógł się wyspać, nakładka musi zostać idealnie dopasowana do jego potrzeb.
Leczenie zgrzytania zębami może też wymagać wsparcia psychoterapeuty lub neurologa. Pamiętaj, że nie jest to problem tylko stomatologiczny, ale psychosomatyczny, zatem konsultacja z innymi specjalistami może się okazać niezbędna.
Zgrzytanie zębami u dzieci w nocy to częsta dolegliwość. Jako świadomy rodzic nie możesz tego problemu zignorować. Pamiętaj, że troska o uzębienie dziecka jest równie ważna, jak zadbanie o jego komfort psychiczny. Chcesz mu pomóc? Zacznij jak najszybciej korzystać ze wsparcia specjalistów.
Może Cię także zainteresować:
- Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?
- Próchnica butelkowa – leczenie, profilaktyka próchnicy zębów mlecznych. Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
- Pasta do zębów dla dzieci z fluorem czy bez? Jaki powinna mieć skład?
- Zęby oczne – kiedy zaczynają się wyrzynać?
- Późne ząbkowanie u dzieci
- Żółte zęby u dziecka – z czego wynikają przebarwienia zębów?
- Próchnica u dzieci – profilaktyka, objawy i leczenie zębów