Goździki to przyprawa kochana przez wielu, o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest chętnie dodawana do herbat, kaw i alkoholowych grzańców. Od setek lat wykorzystywana jest też jednak w medycynie ludowej. Te suszone pączki goździkowca korzennego znane są w Chinach już od 2 tysięcy lat. Od tego czasu rozprzestrzeniły się na cały świat jako aromatyczna przyprawa i naturalny lek. Czy goździki na ból zęba rzeczywiście mogą pomóc, czy jest to tylko ludowa legenda? Przekonaj się!
Goździki na ból zęba – skuteczność
Goździki zawierają liczne cenne składniki odżywcze, takie jak:
- białka;
- kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone;
- węglowodany;
- błonnik;
- witaminy A, C, B6, E, K, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy;
- minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, sód.
Eugenol w goździkach
Znajduje się w nich także substancja znana jako eugenol. Zmniejsza ona aktywność enzymów prowadzących do stanów zapalnych. Co więcej, potrafi spowalniać rozwój infekcji drożdżowej i działa łagodnie znieczulająco. Okazuje się więc, że goździki na ból zęba mogą być całkiem skuteczne. Posiadają sprawdzone właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze i antywirusowe.
Jak stosować goździki na ból zęba, by cieszyć się ich jak największą skutecznością?
Przy bólu zęba wystarczy żuć jednego goździka w okolicy obolałego miejsca. Możesz też namoczyć wacik olejkiem goździkowym i przyłożyć go w ten obszar. Substancja ta działa jak delikatny, miejscowy środek przeciwbólowy i znieczulający.
Goździki na ból zęba mogą faktycznie pomóc uśmierzyć nieprzyjemne dolegliwości. Roślina ta posiada też wiele innych cennych właściwości, które mogą być stosowane do pielęgnacji ciała od wewnątrz i zewnątrz. Pamiętaj jednak, że ból zęba oznacza zajście jakichś niepożądanych zmian w jamie ustnej, a więc powinien zawsze być skonsultowany z lekarzem stomatologii.
Może Cię także zainteresować:
- Olejek goździkowy na ból zęba – naturalna metoda leczenia uciążliwego bólu dziąseł i zębów
- Amol na ból zęba – domowy środek przeciwbólowy
- Soda na ból zęba – jak uśmierzyć ból bez wizyty u dentysty?
- Szałwia na ból zęba – czy ta tradycyjna metoda ziołolecznicza może faktycznie działać?
- Czosnek na ból zęba – naturalny sposób na uciążliwy ból zębów i dziąseł
- Ketonal na ból zęba – jak i kiedy go stosować? Właściwości i dawkowanie
- Pyralgina na ból zęba – skuteczność i dawkowanie