goździki na ból zęba

Goździki na ból zęba – czy faktycznie mogą uśmierzyć ból?

Jakub Kaczmarek
Goździki na ból zęba uchodzą za znany i sprawdzony domowy sposób na nieprzyjemne dolegliwości wewnątrz jamy ustnej. Czy ta aromatyczna przyprawa faktycznie może pomóc uśmierzyć ból? Sprawdź!

Goździki to przyprawa kochana przez wielu, o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest chętnie dodawana do herbat, kaw i alkoholowych grzańców. Od setek lat wykorzystywana jest też jednak w medycynie ludowej. Te suszone pączki goździkowca korzennego znane są w Chinach już od 2 tysięcy lat. Od tego czasu rozprzestrzeniły się na cały świat jako aromatyczna przyprawa i naturalny lek. Czy goździki na ból zęba rzeczywiście mogą pomóc, czy jest to tylko ludowa legenda? Przekonaj się!

Goździki na ból zęba – skuteczność

Goździki zawierają liczne cenne składniki odżywcze, takie jak:

  • białka;
  • kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone;
  • węglowodany;
  • błonnik;
  • witaminy A, C, B6, E, K, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy;
  • minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, sód.

Eugenol w goździkach

Znajduje się w nich także substancja znana jako eugenol. Zmniejsza ona aktywność enzymów prowadzących do stanów zapalnych. Co więcej, potrafi spowalniać rozwój infekcji drożdżowej i działa łagodnie znieczulająco. Okazuje się więc, że goździki na ból zęba mogą być całkiem skuteczne. Posiadają sprawdzone właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze i antywirusowe.

Jak stosować goździki na ból zęba, by cieszyć się ich jak największą skutecznością?

Przy bólu zęba wystarczy żuć jednego goździka w okolicy obolałego miejsca. Możesz też namoczyć wacik olejkiem goździkowym i przyłożyć go w ten obszar. Substancja ta działa jak delikatny, miejscowy środek przeciwbólowy i znieczulający.

Goździki na ból zęba mogą faktycznie pomóc uśmierzyć nieprzyjemne dolegliwości. Roślina ta posiada też wiele innych cennych właściwości, które mogą być stosowane do pielęgnacji ciała od wewnątrz i zewnątrz. Pamiętaj jednak, że ból zęba oznacza zajście jakichś niepożądanych zmian w jamie ustnej, a więc powinien zawsze być skonsultowany z lekarzem stomatologii.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Chory ząb: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Następny artykuł
zapalenie jamy ustnej

Zapalenie jamy ustnej – objawy, zapobieganie i leczenie, zobacz, co warto wiedzieć o zapaleniu błony śluzowej!

Podobne artykuły