korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne w protetyce zębowej. Ile kosztują, jak wyglądają ceramiczne protezy zębów i zabiegi stomatologiczne?

Anna Wiktor
Korony pełnoceramiczne to widoczne części implantów zębowych stosowane do uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Wielu pacjentów zastanawia się przed wizytą u stomatologa, czy warto się na nie zdecydować. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat koron pełnoceramicznych!

Typowa, pełna proteza zęba składa się z wkręcanego w kość implantu, łącznika oraz korony. Tę ostatnią tworzą baza oraz warstwa zewnętrzna, odpowiedzialna za estetykę całości. Korony pełnoceramiczne nakłada się nie tylko na implanty, ale też podbudowę ze zdrowych pozostałości naturalnego korzenia i/lub korony zęba. To samo dotyczy pozostałych koron i mostów. Bez względu na stan jamy ustnej pacjenta i wybrane materiały, wizyta w gabinecie stomatologicznym w klinice przebiega w bardzo podobny sposób.

Najczęściej używane rodzaje koron protetycznych w stomatologii

Każdy chciałby mieć piękny uśmiech. Niestety kiedy zęby naturalne są zaniedbane (np. dotyka je próchnica) albo dochodzi do mechanicznych uszkodzeń korony zębowej, trzeba udać się do dentysty. Nowoczesna stomatologia estetyczna oferuje mnóstwo sposobów na naprawę braków w uzębieniu. W zakresie widocznego uzupełnienia protetycznego zwykle stosuje się:

 • korony porcelanowe z bazą cyrkonową;
 • korony ceramiczne z bazą tytanową;
 • korony porcelanowe z bazą na stopie złota;
 • korony pełnoceramiczne;
 • korony metalowe;
 • korony kompozytowe.

Wybór protezy zależy od zasobności portfela oraz wymagań odnośnie do estetyki u każdego pacjenta. Korony pełnoceramiczne (zbudowane w całości z porcelany) są praktycznie nie do odróżnienia od pozostałych zębów. Doskonały efekt estetyczny ma jednak swoją cenę.

Jak wygląda odbudowa zęba i założenie korony na implant?

Leczenie protetyczne zaczyna się od drobiazgowej diagnostyki. Martwica zęba na skutek próchnicy może wymagać leczenia kanałowego. To z kolei zwiększa ryzyko uszkodzenia korony sąsiednich zębów. Dlatego czasem ekstrakcja jest lepszym wyjściem. Jeżeli zabieg przeprowadza się na stosownie przygotowanych pozostałościach zęba, lekarz musi się upewnić, że korona pełnoceramiczna odpowiednio przylega do tkanek twardych naturalnego zęba. Korony na podbudowie z porcelany i tlenku cyrkonu są bardzo dobrze tolerowane przez ludzki organizm. Kontakt z dziąsłami nie powinien wywoływać reakcji alergicznych.

Korony pełnoceramiczne i ceramiczne – właściwości implantów

Pod względem wyglądu nie mają one sobie równych. Uzupełnienia pełnoceramiczne są także bardzo odporne na przebarwienia. Nie ma konieczności ich wybielania czy późniejszej zmiany kolory korony. Jeśli natomiast chodzi o wytrzymałość, pełnoceramiczne protezy zębów znacznie ustępują koronom metalowym. Te jednak trudno przeoczyć. Wobec tego warto zainteresować się koronami cyrkonowymi. W porównaniu z ceramiką są nieco trwalsze, a naturalne szkliwo naśladują na tyle dobrze, że różnice w wyglądzie ciężko wychwycić ma pierwszy rzut oka.

Korony pełnoceramiczne – cena protezy zębowej

Ile to wszystko może kosztować? W większości przypadków za protezę porcelanową trzeba zapłacić od 1300 do ok. 2000 zł. Cena ostateczna zawiera jednak także konsultacje, diagnostykę, wszczepienie implantu oraz odpowiednie przygotowania i założenie protezy. Łączny koszt zabiegu z użyciem pojedynczej korony pełnoceramicznej rzadko kiedy wynosi mniej niż 4000 zł.

Korony pełnoceramiczne – na ile lat wystarczają?

To zależy od wielu niezależnych czynników. Średni czas użytkowania porcelanowych protez wynosi ok. 5 lat. Duży wpływ na wytrzymałość ma higienizacja jamy ustnej oraz regularne kontrole u protetyka pozwalające wykryć potencjalne problemy. Niektóre uszkodzenia licówki w koronie pełnoceramicznej da się naprawić stosunkowo szybko i niewielkim kosztem. Czasami trzeba wymienić protezę po zaledwie 2 latach, a inne korony pełnoceramiczne spokojnie wytrzymują 20 lat bez żadnego uszczerbku.

Korony pełnoceramiczne czy cyrkonowe, a może metalowe?

Ostateczna decyzja musi być dobrze przemyślana. Nie wolno zwlekać zbyt długo z jej podjęciem. Nieleczone ubytki i uszkodzenia sprzyjają rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego i chorób na sąsiednie zęby. Jeżeli zależy ci na idealnej estetyce, wybór pomiędzy koronami pełnoceramicznymi czy cyrkonowymi sprowadzi się do detali. Gdyby kierować się ceną, korona z metalu nie ma konkurencji. Problem w tym, że coraz mniej gabinetów stomatologicznych posiada je w swojej ofercie.

Wady i zalety korony pełnoceramicznej

Największe zalety w koronach pełnoceramicznych dotyczą:

 • walorów estetycznych;
 • znakomitej integralności z dziąsłami;
 • wysokiej odporności na enzymy trawienne śliny
 • łatwego uzyskania optymalnej głębi i przezierności uzębienia.

Za minusy, jakie niesie ze sobą korona pełnoceramiczna, można uznać:

 • wysoki koszt odbudowy zęba tą metodą;
 • konieczność przeprowadzenia kilku zabiegów przygotowujących jamę ustną;
 • niższą wytrzymałość mechaniczną w porównaniu z koronami cyrkonowymi.

Estetyczne cechy koron pełnoceramicznych

Niejednokrotnie trudno je odróżnić od własnych zębów. Bez długiego i uważnego przyglądania się ciężko dostrzec, że ktoś poddał się zabiegowi protetycznemu. Korony pełnoceramiczne prezentują się naturalnie i pięknie. Do śnieżnej bieli z reklam trochę im brakuje, ale zdecydowanej większości użytkowników takich protez w ogóle to nie przeszkadza.

Cennik zabiegów stomatologicznych z użyciem koron pełnoceramicznych

Kilka przykładów z placówek w różnych częściach polski powinno dać ci pojęcie, ile kosztują kompleksowe procedury wykorzystujące korony pełnoceramiczne. Cena to oczywiście nie jedyna kwestia, jaką musisz uwzględnić. Dla wielu pacjentów liczą się też renoma lekarza oraz dostępność bliskich terminów. Do kosztów trzeba doliczyć jeszcze plan leczenia, przygotowanie licówki i inne, niezbędne czynności:

 • 2800–3200 zł za koronę porcelanową + minimum 4300 zł za implant. Łącznie nie mniej niż 9500 zł za ząb;
 • 1600–2200 zł za licówkę pełnoceramiczną + od 3500 zł za implant. Razem minimum 5000 zł od zęba;
 • 1300 zł za koronę pełnoceramiczną + 4100 zł za implant tytanowy. W sumie od 7000 zł za ząb.

Leczenie ubytków koronami pełnoceramicznymi zdecydowanie nie należy do najtańszych. W zamian otrzymujesz całkiem trwałą protezę, która do złudzenia przypomina prawdziwe zęby. Wiele osób bardzo chwali korony pełnoceramiczne, jednak jak długo posłużą, to zależy już od samego pacjenta.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
hipodoncja

Hipodoncja, czyli nieprawidłowości rozwojowe zębów. Genetyczny brak zawiązków zębów

Następny artykuł
retainer

Retainer – dlaczego ortodoncja tak chętnie sięga po to urządzenie?

Podobne artykuły