ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba – kiedy jest niezbędna? Jak dbać o jamę ustną po takim zabiegu stomatologicznym?

Jakub Kaczmarek
Choć współczesna stomatologia daje wiele możliwości leczenia, w niektórych sytuacjach ekstrakcja zęba jest koniecznością. Co musisz wiedzieć na temat takiego zabiegu? Kiedy konieczne jest usunięcie zęba?

Usuwanie zębów to zabieg dość prosty, jeśli jednak nie zachowasz po nim odpowiedniej troski o higienę jamy ustnej, narażasz się na poważne powikłania. Chcesz ich uniknąć? Sprawdź, na czym polega ekstrakcja zęba i jakich zasad musisz przestrzegać tuż po jej zakończeniu.

Zabieg usunięcia zęba krok po kroku

Zabieg ekstrakcji zęba często przeprowadzany jest w przypadku ósemek, często będących przyczyną bólu i problemów z samopoczuciem. Co, jako pacjent, musisz wiedzieć na ten temat? Jakie są najczęstsze wskazania do usunięcia zęba?

W jakich sytuacjach dentysta musi usunąć ząb?

Ekstrakcja zęba jest dziś ostatecznością, stosowaną wtedy, gdy:

  • próchnica dotarła w głąb zęba;
  • wystąpiła martwica miazgi zębowej;
  • doszło do poważnego złamania zęba wzdłuż korzeni.

Jak wygląda zabieg usuwania zęba?

Gdy stomatolog zdecyduje się na wyrwać ząb, musi wykonać kilka ważnych czynności. Zanim ząb zostanie usunięty, lekarz powinien sprawdzić stan uzębienia, a w razie konieczności wykonać zdjęcie rentgenowskie. Jeśli istnieje ryzyko komplikacji, zębem powinien zająć się chirurg szczękowy. Jeśli nie ma przeciwwskazań do zabiegu, można usunąć ząb w gabinecie. Jak to wygląda? Najpierw ząb jest luzowany za pomocą elewatora, a następnie usuwany za pomocą specjalnych kleszczy.

Ekstrakcja zęba – czy to boli?

Wielu pacjentów boi się bólu. Czy słusznie? Samą ekstrakcję dentyści wykonują przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu usuwanie ósemek czy innych zębów z zębodołu przebiega bez problemów. Gdy znieczulenie przestanie działać, możesz sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, które złagodzą dolegliwości. Pomocne mogą się też okazać zimne okłady.

Ekstrakcja zęba – zalecenia po zabiegu

Gdy opuścisz gabinet stomatologiczny, musisz zadbać o dziąsło w odpowiedni sposób. Co robić, by rana po wyrwanym zębie mogła się prawidłowo goić? Jakie objawy powinny wzbudzić twoje zaniepokojenie?

Jakie powikłania mogą wystąpić po usunięciu zęba?

Ekstrakcja może wiązać się licznymi powikłaniami, takimi, jak suchy zębodół. Jakie są przyczyny tego problemu? W normalnych okolicznościach, po usunięciu zęba, pusty zębodół zamyka skrzep. Jest on naturalnym opatrunkiem, dzięki któremu rana chroniona jest przed bakteriami i potencjalnymi infekcjami. Zdarza się jednak, że skrzep taki ulega zniszczeniu lub nie tworzy się w prawidłowy sposób. W takim przypadku mówi się o suchym zębodole, w leczeniu którego niezbędny może się okazać zabieg chirurgiczny.

Po czym rozpoznasz tę przypadłość? Najczęstsze objawy to:

  • ból, który pojawia się kilka dni po ekstrakcji;
  • zaburzenia smaku;
  • nieprzyjemny zapach w jamie ustnej;
  • powiększenie węzłów chłonnych pod żuchwą.

Inne komplikacje, pojawiające się czasami podczas ekstrakcji, to:

  • uszkodzenie nerwów przebiegających w pobliżu usuwanego zęba;
  • otwarcie zatoki szczękowej;
  • zbyt długie krwawienie;
  • ropne zapalenie zębodołu.

Jak dbać o jamę ustną po ekstrakcji?

Wyrwanie zęba sprawia, że tkanka kostna zostaje podrażniona, a podrażnione dziąsło nie jest w stanie prawidłowo chronić się przed bakteriami. Troska o higienę jamy ustnej po usunięciu zęba jest zatem szczególnie ważna. Co jest najważniejsze? Przez kilka godzin po zabiegu nie możesz jeść i pić. Jak długo? Zwykle są to 2 godziny, choć lekarz stomatolog może ci zalecić dłuższy okres. Tuż po zabiegu nie możesz palić papierosów, przynajmniej przez pierwszą dobę po ekstrakcji. Pamiętaj, że w dymie z papierosów znajduje się wiele substancji chemicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na proces gojenia się rany.

Ostrożne szczotkowanie zębów

Musisz zachować ostrożność podczas szczotkowania zębów. Przez kilka dni po zabiegu dbaj o to, by nie podrażnić dziąsła w rejonie wyrwanego zęba. Unikaj gorących płynów i potraw oraz dotykania językiem miejsca po usuniętym zębie. Zmniejszy to ryzyko powikłań i sprawi, że szybciej odzyskasz dobre samopoczucie.

Wiesz już, dlaczego ekstrakcja zęba wciąż jeszcze bywa koniecznością. Chcesz jej uniknąć? Zapoznaj się z podstawowymi zasadami profilaktyki i zobacz, jak dbać o zdrowie jamy ustnej, aby móc cieszyć się jak najdłużej zdrowymi zębami.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje

Jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje?

Następny artykuł

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zębach fourniera

Podobne artykuły