krzywe zęby

Krzywe zęby – jak poradzić sobie z problemem wad zgryzu?

Anna Wiktor
Krzywe zęby to nie tylko problem estetyczny – brak leczenia ortodontycznego w krótkim czasie poskutkuje poważnymi problemami ze zdrowiem jamy ustnej. Sprawdź, jak szybko i skutecznie wyprostować zęby!

Problemy z zębami mogą być zarówno dziedziczne, jak i nabyte, na przykład w wyniku działania leków, witamin czy złych nawyków (to nawet ssanie kciuka czy niewłaściwe karmienie piersią). Także krzywe zęby od smoczka to częsty problem! O prawidłowy rozwój zgryzu najlepiej zadbać jak najwcześniej. W artykule mówimy o tym, z jakimi konsekwencjami wiążą się nieleczone wady zgryzu oraz przedstawiamy metody, dzięki którym można skutecznie wyprostować krzywe zęby.

Kiedy zacząć prostować krzywe zęby?

Pierwsza ocena zgryzu dokonana przez specjalistę powinna zostać wykonana, gdy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne (2.–3. rok życia). Kolejne oceny są dokonywane przez ortodontę w dwóch etapach:

  • między 7. a 9. rokiem życia, w czasie pierwszego etapu wymiany zębów mlecznych na zęby stałe;
  • między 10. a 12. rokiem życia, na drugim etapie wymiany.

Leczenie ortodontyczne często rozpoczynane jest jeszcze przed wyrżnięciem się wszystkich zębów stałych. Ma to na celu przede wszystkim zadbanie o bardzo krzywe zęby, wyeliminowanie problematycznych nawyków u dziecka i przygotowanie szczęki do dalszego leczenia.

Do czego prowadzi brak leczenia krzywych zębów?

Nieleczone zaawansowane wady zgryzu i krzywe zęby prawdopodobnie będą widoczne gołym okiem. Symetria twarzy może zostać zaburzona, zwiększa się też ryzyko powstania wad wymowy. Z całą pewnością wady takie jak przodozgryz czy tyłozgryz nie są czymś, co można zbagatelizować.

Bardziej bezpośrednie konsekwencje wad zgryzu to:

  • próchnica;
  • ukruszenie zębów;
  • choroby przyzębia;
  • uszkodzenia mechaniczne warg i policzków.

Niestety dziecko „nie wyrośnie” z wad zgryzu – zaniedbanie leczenia dziecka skutkuje koniecznością jego prowadzenia w późniejszym okresie. Do ortodontów nieustannie zgłaszają się osoby w różnym wieku, które w przeszłości z wielu powodów nie miały zdiagnozowanych lub leczonych nieprawidłowości zgryzu i występuje u nich na przykład zgryz krzyżowy. Nie brakuje też przypadków, w których powstawanie wad zgryzu miało już miejsce w dorosłym wieku, na przykład w wyniku leczenia stomatologicznego czy urazów mechanicznych.

Nieprawidłowy zgryz znacząco utrudnia też prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Zaniedbania mogą skutkować problemami ze zdrowiem zębów. To nie tylko bolesny, ale przede wszystkim kosztowny problem!

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Założenie aparatu oraz jego późniejsze noszenie nie jest komfortowe. Po wymianie zębów mlecznych na stałe ortodonta oceni, czy krzywe zęby u dziecka wymagają zamocowania stałego aparatu, czy wystarczy tylko ruchoma wersja.

Stały aparat na zęby

Stałe aparaty na zęby najczęściej są produkowane z metalu. Przed założeniem aparatu stałego konieczna jest troska o zdrowie samych zębów i dziąseł. Zaczepy stałych aparatów na zęby najczęściej mocowane są do powierzchni zębów za pomocą odpowiednich klejów stomatologicznych. Ten rodzaj aparatu ma kilka odmian:

  • aparat metalowy ligaturowy – ligatury są łączone z zamkami przy pomocy gumek;
  • aparat metalowy bezligaturowy – zamki są trzymane w miejscu dzięki zatrzaskom;
  • aparat lingwalny – to rodzaj aparatu mocowanego po wewnętrznej części zębów, dzięki czemu cała konstrukcja jest niewidoczna. To niestety zarazem najdroższy rodzaj aparatu i produkowany na zamówienie, ale praktycznie niewidoczny, co ma istotne znaczenie dla samego wyglądu zębów. Niestety aparat lingwalny może utrudniać dbanie o higienę jamy ustnej, dlatego konieczne mogą okazać się częstsze wizyty u stomatologa;
  • aparat stały estetyczny – w przypadku tych aparatów zamki są produkowane z materiałów w kolorze zębów lub przezroczystych, pozostaje widoczny jedynie metalowy łuk. To rozwiązanie pośrednie między aparatem metalowym a lingwalnym. Aparaty estetyczne są droższe i mniej trwałe niż aparaty metalowe, ale znacznie mniej widoczne, co przekłada się na komfort psychiczny dziecka.

Ruchomy aparat na zęby

Aparaty ruchome mogą zostać ściągnięte w każdej chwili, ale korzystanie z nich wymaga sporo samozaparcia i dyscypliny, co w przypadku dzieci może być trudne. Takie rozwiązanie jest tanie, pozwala też na dokładne wyszczotkowanie poszczególnych zębów po zdjęciu samego aparatu. Często jest też wybierane ze względu na swój wygląd – ruchomy aparat na zęby nie rzuca się w oczy na przednich zębach (droższe modele są niemal przezroczystymi nakładkami).

Niewielką poprawę estetyki daje też bonding na krzywe zęby – pamiętaj jednak, że to rozwiązanie estetyczne. Jest tanie i szybkie (cały zabieg może zostać przeprowadzony w trakcie jednej wizyty), ale nie zastąpi nawet podstawowego aparatu na zęby!

Dbaj o uzębienie swojego dziecka od jego najmłodszych lat! Regularnie odwiedzaj dentystę, kontroluj utratę zębów mlecznych i zadbaj o zdrowie jamy ustnej pociechy. Problemy ze zgryzem można korygować za pomocą aparatu ortodontycznego niemal w każdej chwili, ale lepiej będzie zadbać o to jak najszybciej. To nie tylko przyspieszy sam proces naprawy uzębienia, ale też zaoszczędzi twojemu dziecku dyskomfortu i bólu. Proste zęby są naprawdę ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zęby mleczne

Zęby mleczne – higiena, wypadanie, leczenie mleczaków. Jak dbać o zęby mleczne i wyrzynające się zęby stałe?

Następny artykuł
implanty zębowe przeciwwskazania

Implanty zębowe – przeciwwskazania, o których warto wiedzieć

Podobne artykuły