biały nalot na języku

Biały nalot na języku – czego może być objawem? Dowiedz się, jak przywrócić naturalny kolor języka!

Anna Wiktor
Nietypowy kolor języka może świadczyć o wielu chorobach. Biały nalot na języku to objaw, który powinien skłonić do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dowiedz się, co może oznaczać biały kolor języka!

Język jest narządem mięśniowym, który znajduje się w jamie ustnej. Jest on zbudowany z mięśni poprzecznie prążkowanych, a na całej jego powierzchni jest obecna błona śluzowa pokryta brodawkami. W jego dolnej części znajdują się nerwy i naczynia krwionośne. Język dzieli się na dwie części: trzonową oraz nasadową. Organ ten ma duży wpływ na mowę oraz pomaga rozdrabniać pokarmy. Zdrowy język ma kolor różowy, a warstwa śluzowa jest wilgotna. Biały nalot na języku, powinieneś udać się do dentysty. Taka zmiana może być objawem wielu niebezpiecznych schorzeń.

Co oznacza biały nalot na języku?

Delikatne białe zabarwienie języka jest naturalne dla jamy ustnej człowieka i nie świadczy o stanie chorobowym. Pojawienie się osadu na języku może być też spowodowane przez zbyt słabe nawodnienie organizmu oraz złą higienę jamy ustnej. Obawy zaczynają się, kiedy biały kolor jest bardzo intensywny i zaczyna przenosić się na gardło oraz podniebienie. Poniżej zamieszczamy najczęstsze przyczyny zmiany koloru języka.

Zła higiena

To najczęstsza przyczyna nalotu na języku. Trzeba pamiętać, że podczas mycia zębów trzeba także szczotkować język. Warto więc zaopatrzyć się w szczoteczkę, która to umożliwi. Takie szczoteczki swoim wyglądem przypominają maszynkę do golenia i dostępne są w aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym.

Odwodnienie

Biały nalot na języku może również oznaczać odwodnienie. Na języku można zobaczyć pierwsze sygnały tego, że organizm domaga się większej ilości płynów. Często podczas biegunki lub zatrucia język staje się biały i suchy, mówi się wtedy, że jest obłożony. Dzieje się tak właśnie z powodu odwodnienia.

Grzybica jamy ustnej

Biały kolor języka może być jednym z objawów kandydozy jamy ustnej. Na języku można zaobserwować wtedy gruby nalot kożuchowaty. Do grzybicy dochodzi z wielu powodów, a najczęstsze to:

  • antybiotykoterapia;
  • niewłaściwie dobrane protezy zębowe;
  • stosowanie glikokortykosteroidów w formie wziewnej;

Grzybica może też być związana z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego. Często można ją zaobserwować u osób cierpiących na nowotwory, AIDS oraz u pacjentów, którzy przechodzą leczenie immunosupresyjne. W takich sytuacjach podaje się leki przeciwgrzybicze, głównie do stosowania miejscowego. Są to leki dostępne na receptę i muszą być stosowane pod nadzorem lekarza.

Palenie wyrobów tytoniowych

Palacze bardzo często mają język pokryty nalotem. Po przebudzeniu odczuwają ponadto gorzki posmak w ustach. Często wiąże się to także z nieprzyjemnym zapachem z ust, mimo utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej. Jedynym sposobem na pozbycie się objawów jest rzucenie palenia, co będzie miało też pozytywny wpływ na zdrowie pacjenta.

Leukoplakia

Jest to schorzenie nazywane także rogowaceniem białym. Leukoplakia to zmiany przedrakowe, które występują w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Na języku pojawiają się białe plamy i smugi. Kolejną cechą charakterystyczną jest nieprawidłowe rogowacenie nabłonka błony śluzowej. Leukoplakia najczęściej pojawia się u ludzi nadużywających tytoniu lub przy źle dopasowanej protezie zębowej. Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, ponieważ może przekształcić się w raka płaskonabłonkowego.

Infekcje bakteryjne

Biały nalot może być także jednym z objawów zakażenia bakteriami. Najczęściej pojawia się, kiedy pacjent choruje na anginę, płonicę lub szkarlatynę. W przypadku anginy dodatkowym objawem są ropne nacieki na migdałkach. Szkarlatyna sprawia, że język po pewnym czasie zmienia kolor na różowy, a do tego staje się gładki. Aby wyleczyć przyczyny infekcji, niezbędne będzie leczenie antybiotykami – tylko ono zapewni szybki powrót do zdrowia.

Biały nalot na języku a refluks

Jeżeli oprócz białego nalotu na języku, pacjent ma też problemy żołądkowe, to przyczyną może być refluks żołądkowo-przełykowy. Powoduje on zmiany zapalne w przełyku, gardle oraz krtani. W takiej sytuacji należy udać się do laryngologa, który prawdopodobnie wyśle pacjenta na gastroskopię. Dopiero po tym badaniu będzie można określić, czy pacjent rzeczywiście cierpi na refluks.

Biały nalot na języku a dur brzuszny

Dur brzuszny powoduje pokrycie języka białoszarym osadem. Czubek języka oraz jego brzegi mają czerwony kolor, pozostałe jego części są białe. Dur brzuszny to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez pałeczkę typu Salmonella typhi. Występuje głównie w Afryce i Azji. Nazywany jest także „chorobą brudnych rąk”.

Biały nalot na języku u niemowlaka

U niemowlaków biały kolor języka nie zawsze musi powodować niepokój. W początkowych miesiącach życia organizm produkuje małe ilości śliny, więc na języku mogą osiadać pozostałości mleka. Jeżeli jednak nalot ma strukturę gęstą i grudkowatą, może być to objaw pleśniawek, które spowodowane są grzybem Canadida albicans. Pleśniawki leczy się farmakologicznie i niezbędna będzie wizyta u pediatry, który zdiagnozuje przyczynę i określi, jakie leki należy zastosować.

Biały nalot na języku u dzieci

U trochę starszych dzieci biały nalot jest najczęściej spowodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej. Trzeba jednak uważać i bacznie obserwować, czy kolor nie przenosi się na gardło, może to być objaw grzybicy ustnej. Dodatkowo towarzyszą jej jeszcze ból i pieczenie języka. Jeżeli dziecko wykazuje objawy infekcji wirusowej, a do tego jego język stał się bielszy, to może być to objaw anginy, aby mieć pewność należy skonsultować się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym.

Biały nalot na języku – jak się pozbyć?

Nalot na języku może być bardzo nieprzyjemny, bo często powoduje także nieprzyjemny zapach z ust. Ze względu na dużą liczbę możliwych przyczyn tego schorzenia, konieczna jest wizyta w gabinecie lekarza specjalisty. W leczeniu najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybicze, osłonowe lub płukanki antyseptyczne. Leczenie w domu należy traktować w formie wspomagającej. Oto jakie sposoby można zastosować na biały nalot na języku:

  • picie kwaśnych soków i owoców;
  • picie minimum dwóch litrów wody dziennie;
  • ograniczenie produktów mlecznych, pszennych i słodkich;
  • konieczna jest dokładna higiena jamy ustnej;
  • zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych;
  • płukanie jamy ustnej olejem kokosowym i szałwią.

W przypadku pojawienia się białego nalotu na języku nie należy panikować. Można profilaktycznie udać się do lekarza, który sprawdzi, czy nie jest to objaw choroby. Pamiętaj jednak, żeby szybko reagować, kiedy biały nalot zaczyna pojawiać się nie tylko na języku, ale też w gardle i na podniebieniu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
podrażnione dziąsła

Podrażnione dziąsła – jak radzić sobie z tą dolegliwością? Leczenie i przeciwdziałanie

Następny artykuł
Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba

Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba – czas gojenia rany i powikłania

Podobne artykuły
poparzenie języka

Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból

Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Czytaj więcej