aparat na zęby dla dzieci

Aparat na zęby dla dzieci – jaki jest najlepszy? Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci?

Jakub Kaczmarek
Aparat na zęby dla dzieci jest wykorzystywany do leczenia wad zgryzu. W przypadku najmłodszych mogą być stosowane zarówno stałe, jak i ruchome aparaty ortodontyczne. Który wybrać? Dowiedz się już teraz!

Obecnie ortodoncja to szybko rozwijająca się gałąź stomatologii, która oferuje spore możliwości leczenia w zakresie wad zgryzu – także u dzieci. Aparat na zęby dla dzieci to urządzenie często wykorzystywane przez ortodontów, dzięki któremu najmłodsi z nieprawidłowościami w zgryzie mogą zyskać piękny i zdrowy uśmiech. Przeczytaj, kiedy można założyć aparat ortodontyczny u dziecka!

Kiedy warto zdecydować się na aparat ruchomy dla dziecka?

Leczenie ortodontyczne u dziecka powinno rozpocząć się jak najwcześniej najlepiej od razu po tym, jak pojawią się wszystkie zęby stałe, czyli między 10. a 12. rokiem życia. W niektórych sytuacjach jednak aparat u dziecka zakładany jest nawet w wieku kilku lat, aby umożliwić prawidłowy wzrost zębom stałym.

Czasem zły zgryz daje o sobie znać poprzez:

  • oddychanie przez usta;
  • wadę wymowy;
  • przerwy między zębami.

Jeśli zauważysz takie symptomy, jak najszybciej umów wizytę w dobrej klinice stomatologicznej, w której przyjmuje ortodonta.

Dlaczego wady zgryzu u dzieci trzeba korygować?

Niestety, wciąż wielu rodziców uważa, że wada zgryzu u dziecka to tylko problem kosmetyczny. To nieprawda, ponieważ niewłaściwie ułożone zęby utrudniają prawidłową higienę jamy ustnej, co jednocześnie zwiększa ryzyko pojawienia się niebezpiecznej próchnicy i chorób dziąseł. Krzywe zęby mogą powodować również wady wymowy, schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego i sprzyjać wypadaniu zębów w późniejszym okresie. Dbając o zęby swojego dziecka, chronisz go również przed ścieraniem się zębów i pękaniem szkliwa.

Jaki wybrać aparat na zęby dla dzieci?

To, jaki aparat będzie najlepszy, ustala stomatolog – zależnie m.in. od rodzaju wady zgryzu. Jako rodzic jednak możesz zasugerować, które rozwiązanie może być odpowiednie. Obecnie istnieje wiele aparatów, które pozwalają na efektywne leczenie krzywych zębów. Dokonując wyboru, weź pod uwagę:

  • koszty;
  • szybkość leczenia;
  • komfort noszenia aparatu;
  • poziom zdyscyplinowania dziecka.

Ruchomy aparat na zęby dla dzieci

Najmłodszym pacjentom w wieku od. 4 do 12. roku życia, czyli wtedy, gdy zęby mleczne zastępują stałe, lekarze ortodonci najczęściej proponują aparat ortodontyczny ruchomy, który można samodzielnie wkładać i zdejmować. Najczęściej składa się z płytki plastikowej, klamer mocujących, sprężynek i specjalnego odrutowania. Istnieją dwa typy takich aparatów:

  • jednoszczękowe – osadzane na jednej szczęce. Są bardzo lekkie i odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu będą praktycznie niewyczuwalne. Leczenie tego typu aparatem trwa kilka lat;
  • dwuszczękowe – mają postać bloku, który obejmuje górne i dolne zęby. Najczęściej służą do leczenia wad związanych z niewłaściwym ustawieniem żuchwy względem szczęki (np. tyłozgryz).

Jakie zalety ma ruchomy aparat ortodontyczny?

Główną jego zaletą jest to, że można go wyjmować (np. na czas spożywania posiłków). Przekłada się to również na to, że można lepiej zadbać o higienę jamy ustnej i tym samym zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy. Rodzice doceniają to rozwiązanie również za to, że taki aparat na zęby dla dzieci jest stosunkowo tani w porównaniu ze stałym aparatem ortodontycznym. Najmłodsi pacjenci noszący taki aparat muszą jednak pamiętać o regularności jego używania. Dyscyplina jest tutaj podstawą – w innym przypadku leczenie ortodontyczne może się przedłużyć lub nie przynieść oczekiwanych efektów.

Aparat ruchomy w wersji nakładkowej

Możesz również wybrać ruchomy aparat dla dziecka w postaci przezroczystych i bardzo cienkich nakładek. Takie urządzenie jest praktycznie niewidoczne i niewyczuwalne, dzięki czemu dzieci chętnie je noszą.

Stały aparat na zęby dla dzieci

Leczenie aparatem stałym jest polecane w przypadku najmłodszych osób zmagających się ze znaczną wadą zgryzu. Ten typ aparatu wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. Składa się on z zamków przeklejanych do powierzchni zębów, ligatur oraz łuku ortodontycznego, który jest odpowiedzialny za rozkład siły działającej na zęby malucha. Ortodonci w tym zakresie proponują:

Leczenie wad uzębienia stałym aparatem ortodontycznym jest najwygodniejsze dla dziecka. Po jego założeniu zęby prostują się praktycznie same, więc rodzice nie muszą obawiać się, że dziecko nie założy aparatu.

Aparat ortodontyczny dla dzieci – cena

Aparat na zęby dla dzieci zwykle okazuje się dużym wydatkiem. Najdroższy jest aparat stały, który kosztuje średnio od 2000 do 3500 złotych za łuk. Znacznie tańszy będzie ruchomy aparat, którego cena wynosi od 500 do 1000 złotych. Do tego oczywiście trzeba doliczyć koszt kontrolnych wizyt u ortodonty czy dodatkowe oprzyrządowanie – np. aparat retencyjny.

Aparat ortodontyczny dla dzieci – NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje aparaty ruchome, choć jedynie te najprostsze modele. Istnieje również granica wiekowa, do której można otrzymać wsparcie – refundacja przysługuje jedynie pacjentom do 12. roku życia. Jeśli chodzi o aparaty stałe – NFZ ich nie refunduje.

Mimo wszystko aparat na zęby dla dzieci jest rzeczą, na której nie powinno się oszczędzać. Może zapewnić prawidłowy zgryz malucha, który jest ważny dla jego rozwoju. Jeśli zatem zauważasz, że zęby dziecka są niewłaściwie ułożone, to udaj się z nim do ortodonty, który zaleci odpowiedni aparat.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ozonowanie zębów

Ozonowanie zębów jako metoda leczenia niewielkich zmian próchniczych

Następny artykuł
Szybko psujące się zęby

Szybko psujące się zęby. Jak poradzić sobie z problemem?

Podobne artykuły