ile kosztuje aparat na zeby

Ile kosztuje aparat na zęby? Cena zdrowego zgryzu

Anna Wiktor
Ile kosztuje aparat na zęby? Leczenie wad zgryzu może przybierać różne formy, przy czym najpopularniejszym rozwiązaniem jest noszenie specjalnego aparatu. Z jakiego wsparcia możesz skorzystać? Jakie są dodatkowe koszty związane ze stosowaniem aparatu? Sprawdzamy!

W skrócie:

 • Aparat retencyjny kosztuje ok. 400–800 zł 💸
 • Aparat wyjmowany wiąże się z wydatkiem 500–2000 zł, zależnie od tego, czy jest jedno- czy dwuszczękowy i od innych czynników 💸
 • Metalowy aparat stały kosztuje 1500–2500 zł za łuk zębowy 💸
 • W przypadku ceramicznych lub kryształowych zamków cena wzrasta do 2500–4000 zł za łuk 💰
 • Najbardziej estetyczne aparaty samoligaturujące mogą kosztować nawet 6000 zł 💰
 • Ceny zależą m.in. od miasta, wieku pacjenta i tego, jak skomplikowane jest leczenie 🔍

  W walce z wadami zgryzu, ortodonta może korzystać z różnych metod. Ta najpopularniejsza to aparat ortodontyczny – praktyczny i skuteczny. Jakie aparaty są dostępne na rynku? Co musisz o nich wiedzieć i, co najważniejsze, z jakimi wydatkami wiąże się ich stosowanie?

  Jakie są skutki korzystania z aparatu?

  Zanim sprawdzisz, ile kosztuje aparat na zęby, zobacz, w jakich sytuacjach ortodonta może zalecić ci jego założenie. Ten niepozorny sprzęt odgrywa bardzo ważną rolę w procesie leczenia wad zgryzu, które mogą negatywnie wpływać nie tylko na twój wygląd, ale też na jakość życia. Problemy z wymową i przeżuwaniem, kompleksy związane z wyglądem – oto główne powody, dla których ludzie decydują się na noszenie aparatów.

  Na jakie efekty takiego leczenia ortodontycznego możesz liczyć? Dobrze dobrany aparat pomoże ci pokonać takie problemy, jak:

  • tyłozgryz – najczęstsza wada zgryzu; głównym problemem jest tu cofnięcie dolnych zębów w taki sposób, że nie stykają się z zębami górnymi;
  • przodozgryz, polegający na zachodzeniu dolnego łuku zębowego na górny;
  • zgryz głęboki, w przypadku którego górne zęby zachodzą na dolne;
  • zgryz krzyżowy, wyróżniający się zachodzeniem zębów dolnych na górne;
  • zgryz otwarty, w przypadku którego zęby nie stykają się ze sobą;
  • diastema, objawiająca się obecnością dużych przerw pomiędzy zębami;
  • stłoczenia zębów, w przypadku którego brak miejsca w jamie ustnej prowadzi do problemów z ułożeniem zębów i utrudnia ich dokładne oczyszczanie.
  Korzyści z leczenia ortodontycznego:
- Poprawa estetyki uśmiechu
- Łatwiejsze szczotkowanie zębów
- Mniejsze ryzyko chorób przyzębia
- Swobodne przeżuwanie
- Komfort

  Aparaty ortodontyczne i ich rodzaje

  Aparaty ortodontyczne dzielą się na ruchome oraz stałe. Co je różni? Zobacz, w jakich sytuacjach zalecane są poszczególne metody leczenia.

  Jak działa aparat na zęby?

  Zasady działania aparatu ortodontycznego są bardzo proste. Najważniejszą częścią takiego urządzenia jest właściwie wyregulowany łuk, który wywiera odpowiedni nacisk na wybrane zęby i pozwala skorygować zgryz. Zadaniem ortodonty jest ustalenie, które zęby muszą zostać przesunięte na bok, a które do tyłu.

  Pamiętaj, że… 💬

  Leczenie aparatem ortodontycznym jest dość długie, bo przesuwanie się zębów wiąże się ze zmianami w tkance kostnej pacjenta. Aby proces ten przebiegał prawidłowo, niezbędna jest stała kontrola. Co to oznacza dla pacjenta? Trzeba regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Leczenie ortodontyczne może się różnić między osobami, a metody stosowane u dzieci nie zawsze sprawdzają się u dorosłych. Z tego też względu ortodonci korzystają z różnych typów aparatów.

  Aparat retencyjny

  Retainer to aparat dość specyficzny. Jego zadaniem nie jest korygowanie czy prostowanie zębów, lecz utrwalanie efektów leczenia i ochrona przed nawrotem problemów ze zgryzem. Kosztuje on około 400–500, najwyżej 800 złotych, a ponieważ ma sporo zalet (np. może być zakładany tylko na noc), wiele osób korzysta z jego wsparcia po zakończeniu właściwego leczenia ortodontycznego.

  Aparat ruchomy

  Aparat ruchomy tu urządzenie, które w każdej chwili możesz zdjąć. Jego budowa jest bardzo prosta, a sam aparat składa się z akrylowej płytki z klamrami i drutami pozwalającymi na zamocowanie urządzenia na zębach.

  Rozwiązanie takie najczęściej stosowane jest w przypadku dzieci do 12 lat, posiadających jeszcze zęby mleczne. O tym, jak długo powinien z niego korzystać pacjent, decyduje dentysta. Zazwyczaj zaleca się noszenie takiego aparatu przez kilkanaście godzin dziennie. Dziecko może zatem założyć aparat na noc i zdjąć go przed wyjściem do szkoły.

  Aparat wyjmowany jest refundowany przez NFZ do 12 roku życia. Wczesne leczenie się opłaca!

  Aparat stały

  Stały aparat ortodontyczny ma już bardziej zaawansowaną budowę i jest mocowany na zębach na dłuższy czas (nawet na 2 lata). Jest to rozwiązanie przeznaczone dla dzieci (zwykle powyżej 12. roku życia), które już mają stałe zęby, oraz dla tych dorosłych, którzy chcą skorygować zgryz. Zaliczasz się do tego grona?

  Jeśli chcesz sięgnąć po taki aparat, możesz wybrać:

  Ile kosztuje aparat na zęby?

  Cena aparatu uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od rodzaju sprzętu oraz materiału, z jakiego został on wykonany. Co musisz wiedzieć na temat samych aparatów? Poniżej znajdziesz ceny najczęściej spotykane w gabinetach stomatologicznych. Musisz do nich doliczyć ceny wizyt u ortodonty (od 100 do 300 zł za wizytę kontrolną).

  Aparat na zęby – cena urządzenia ruchomego

  Ile kosztuje aparat na zęby na noc? To popularne rozwiązanie wiąże się z wydatkami w granicach 5001000 zł w przypadku jednej szczęki. Jest to najtańsze rozwiązanie, z którego rodzice chętnie korzystają dla dobra swych dzieci.

  Ile kosztuje aparat na zęby stały?

  Nieco inny cennik obowiązuje w przypadku aparatu stałego, w przypadku którego ceny są dość zróżnicowane. Standardowy aparat metalowy to koszt około 15002500 zł za jeden łuk zębowy. Jeśli chcesz postawić na bardziej estetyczne zamki (np. ceramiczne lub kryształowe), cena jednego łuku wzrośnie do 2500, a nawet 4000 złotych.

  Ceny aparatów na zęby (jeden łuk)
- do 1000 zł – aparat wyjmowany
- do 2500 zł – aparat stały metalowy
- do 4000 zł – aparat stały ceramiczny lub kryształowy
- do 6000 zł – aparat estetyczny samoligaturujący

  Ile kosztuje aparat kosmetyczny lub samoligaturujący?

  Z racji tego, że aparat metalowy jest widoczny, co może być dla niektórych pacjentów niezbyt komfortowe, producenci tych urządzeń wprowadzają na rynek aparaty kosmetyczne. Są one praktycznie niewidoczne, dzięki czemu zyskują coraz większą popularność. Tu cena za jeden łuk może wynieść nawet 6000 tysięcy zł.

  Założenie aparatu ortodontycznego to inwestycja w zdrowie jamy ustnej i piękny wygląd. Znasz już koszt aparatu i wiesz też, z jakich rozwiązań możesz skorzystać. Teraz zostaje już tylko jedno – odwiedzić ortodontę i rozpocząć proces leczenia.

  Częste pytania

  Ile kosztuje aparat na zęby na górę i dół?

  Zależnie od materiału, z którego jest wykonany, aparat stały na obie szczęki może kosztować od 3 do nawet 12 tysięcy złotych. Za aparat wyjmowany zapłacisz 1000–2000 zł.

  Ile kosztuje założenie aparatu na zęby?

  Samo założenie aparatu, nie licząc poprzedzającej je diagnostyki i ceny aparatu, kosztuje tyle co każda konsultacja ortodontyczna – ok. 200–300 zł. Jeśli masz na myśli koszt diagnostyki z aparatem włącznie, to może on wynosić 1500–2000 za jeden łuk zębowy w przypadku metalowego aparatu stałego. Wizyty kontrolne i wymiany drutów będą generować kolejne koszty.

  Czy aparat na zęby można wziąć na raty?

  Tak. Większość gabinetów ortodontycznych oferuje taką możliwość, bo niewiele rodzin może sobie pozwolić na zapłacenie całej kwoty z góry. Rat może być 12, 24, a nawet 36 – zapytaj w swoim gabinecie, jak możesz rozłożyć płatność.

  Do którego roku życia jest darmowy aparat na zęby?

  Ruchomy aparat na zęby jest bezpłatny na NFZ do 12 roku życia. Potem jeszcze przez rok dziecko może korzystać z darmowych kontroli i napraw. Aparaty stałe nie są refundowane.


  Może Cię także zainteresować:
  Archiwum: listopad 2023
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Poprzedni artykuł
  zakażenie po wyrwaniu zęba objawy

  Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy i leczenie

  Następny artykuł

  Węgiel aktywny do zębów: skuteczne wybielanie i pielęgnacja

  Podobne artykuły