plomba tymczasowa

Plomba tymczasowa – najlepszy sposób na tymczasowe wypełnienie zęba, gdy wypadnie plomba

Jakub Kaczmarek
Plomba tymczasowa do samodzielnego założenia to preparat stomatologiczny. Powstaje na bazie tlenku cynku i służy w awaryjnych sytuacjach. Czy takie rozwiązanie jest pełni skuteczne, a przy tym bezpieczne? Sprawdź już teraz!

Szybkie plombowanie z apteki to rozwiązanie, po które sięgają osoby, którym na przykład ukruszył się ząb. Nagła wizyta w klinice stomatologicznej nie zawsze jest możliwa. Często zdarza się, że na termin trzeba trochę poczekać i wówczas przydaje się uzupełnienie, które można zaaplikować w warunkach domowych. Jak dbać w takiej sytuacji o higienę jamy ustnej. Czy plomba tymczasowa to najlepsza opcja doraźnego wypełnienia ubytku? Poznaj wszystkie niezbędne informacje!

Rodzaje plomb

W wyniku próchnicy i działania bakterii zęby oraz miazga ulegają uszkodzeniu. Zabieg plombowania polega więc na zastosowaniu odpowiednich materiałów, których zadaniem jest odbudowanie tkanki zęba. W gabinetach dentystycznych stosowane są między innymi:

Co to jest plomba tymczasowa?

Plomba tymczasowa jest określana też jako fleczer, czyli krótkotrwałe uzupełnienie zęba. Stanowi opatrunek na ząb, kiedy pojawia się ubytek. Jest zakładany tylko na krótki czas, na przykład w ramach leczenia kanałowego i nosi się go przez okres do kilku tygodni. 

Kiedy stosowany jest fleczer dentystyczny?

Takie rozwiązanie jest wykorzystywane, kiedy dentysta nie ma możliwości założenia stałego wypełnienia na leczony ząb. Fleczer ściąga się na kolejnej wizycie, bo po wyleczeniu nakładana jest plomba stała. Krótkotrwałe plombowanie może być też stosowane awaryjnie w domu, kiedy na przykład ząb się złamie. Dostępne są specjalne zestawy, które umożliwiają skorzystanie z takiego rozwiązania w domowym zaciszu, w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa.

Zalety tymczasowego uzupełnienia zęba, gdy wypadła plomba

Jakie można wymienić zalety tymczasowego uzupełnienia w zębie? Plomba tymczasowa:

 • zapewnia neutralność w stosunku do tkanek zęba; 
 • to szansa na uniknięcie kanałowego leczenia;
 • zabezpiecza ząb przed nadwrażliwością na ciepłe i zimne bodźce;
 • chroni ząb przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak resztki jedzenia i bakterie;
 • w przypadku ukruszenia zęba chroni język i policzki przed ostrymi krawędziami szkliwa, które mogą spowodować zranienie;
 • stanowi zabezpieczenie przed bolesnym uciskiem na dziąsło w miejscu, gdzie brakuje wypełnienia lub zęba.

Tymczasowe wypełnienie zęba w domu

Co robić, gdy wypadła plomba? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Należy odwiedzić gabinet stomatologiczny. Jeśli nie jest to możliwe od razu, można pomóc sobie, korzystając ze środków dostępnych w aptece internetowej lub stacjonarnej. Jeśli znajdziesz tam odpowiedni produkt, musisz wiedzieć, jak z niego korzystać. Przedstawiamy instrukcję.

Jak samodzielnie założyć plombę tymczasową? 

Jak stosować apteczną plombę tymczasową? Kieruj się poniższymi wskazówkami:

 1. Dokładnie oczyść ząb. 
 2. Umieść aplikator w dłoni i wyciśnij niewielką ilość preparatu. 
 3. Włóż do zęba krem. 
 4. Delikatnie zagryź, żeby dopasować wypełnienie. 
 5. Odczekaj minutę, a potem przepłucz usta dokładnie ciepłą wodą i wypluj ją. 
 6. Przez około 15 minut nie dociskaj plomby. 

Kiedy boli ząb lub wypadła ci plomba, warto skorzystać z rozwiązań, które dostępne są od ręki. Szybkie plombowanie, które twardnieje w kontakcie ze śliną, zmniejszy ruchliwość zęba i nie dopuści do stanu zapalnego. Choć wypełnienie tymczasowe nie zastąpi wizyty u dentysty i plomby kompozytowej, może znacznie pomóc podczas oczekiwania na nią.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Pierwsza wizyta u dentysty – jak się przygotować, zanim odwiedzisz gabinet stomatologiczny?

Następny artykuł
czy korzen zeba moze sam wyjsc

Czy korzeń zęba może sam wyjść? Kiedy konieczne jest usunięcie korzenia?

Podobne artykuły