most na implancie

Most na implancie zębowym – wady i zalety

Anna Wiktor
Mosty na implantach stanowią jeden z podstawowych sposobów na odbudowę uzębienia. Filarem dla takiej konstrukcji często są często zdrowe zęby – w pełni naturalne bądź po leczeniu. Dowiedz się więcej o protezach mocowanych z użyciem mostów na implantach!

Brakujący ząb najczęściej zastępuje się pojedynczym implantem z koroną. Przytwierdza się go do zdrowych pozostałości korzenia lub przykręca do żuchwy bądź szczęki. Natomiast most na implancie zwykle służy do wstawienia dwóch lub więcej protez. Tylko w szczególnych przypadkach mosty protetyczne wykorzystywane są do wszczepienia pojedynczego zęba. Decyzję o tym, jaki uzupełnić braki w uzębieniu, stomatolog podejmuje na podstawie specyficznych warunków panujących w jamie ustnej pacjenta.

W skrócie:

  • Mosty protetyczne są stosowane do uzupełniania braków w uzębieniu (zarówno pojedynczych, jak i wielu zębów jednocześnie).
  • Ilość implantów do przytwierdzenia mostu zależy od ilości brakujących zębów.
  • Po wszczepieniu implantu trzeba czekać od 3 do 6 miesięcy, aż filary mostu zrosną się z kośćmi.
  • Koszt wszczepienia implantu i utworzenia mostu wynosi od 10 000 do 13 000 złotych.

Mosty protetyczne – jak uzupełniają braki w uzębieniu?

Utrata choćby jednego zęba powoduje ogromny dyskomfort funkcjonalny i estetyczny, a co dopiero w sytuacji, kiedy poważne uszczerbki dotykają kilku sąsiednich zębów? W takich przypadkach most na implancie staje się nieodzowny. Wszczepienie implantu zęba pozwala odzyskać komfort wielu codziennych czynności oraz pewność siebie. Mosty najczęściej wykorzystuje się w poniższych konfiguracjach:

  • do 1–2 zębów – most na implancie pojedynczym;
  • do 3–4 zęby – most na 2 implantach;
  • do 5–6 zębów – most na 3 implantach;
  • do 7–9 zębów – most na 4 implantach;
  • do 10 zębów – most na 6 implantach;
  • do 12 zębów – most na 8 implantach.

Rodzaje mostów na implancie

Stomatologia oferuje wiele różnych rozwiązań opartych na implantach. Każdy most tego typu będzie miał inną trwałość, elastyczność oraz walory estetyczne. Różna będzie też oczywiście cena mostów. Najczęściej spotykane rodzaje odbudowy protetycznej to:

  • mosty pełnoceramiczne – wykonane w całości z porcelany. Do złudzenia przypominają twoje własne zęby;
  • mosty porcelanowe na ceramice – bardziej wytrzymałe, wzmacniane za pomocą tlenku cyrkonu;
  • mosty porcelanowe na cyrkonie – nie mają sobie równych pod względem trwałości. Pod warstwą ceramiki posiadają tzw. białą bazę, zapewniają dużą elastyczność w odtwarzaniu sąsiadujących ze sobą zębów;
  • mosty porcelanowe na złocie – wyróżniają się złotą bazą, która zapewnia lepszą ochronę przed próchnicą;
  • mosty mieszane bezniklowe – porcelanę ma tylko warstwa zewnętrzna. Pozbawiona niklu mieszanka metali wpływa na brak reakcji alergicznej u pacjenta;
  • mosty adhezyjne – tymczasowe i o niższej trwałości.

Ciekawostka

Implanty zastępują korzenie zębów i wykonane są z tytanu. Należy on do materiałów biokompatybilnych. Dzięki tytanowym filarom most może być przykręcany do przy minimalnym ryzyku odrzucenia przez organizm.

Orientacyjne ceny mostu na implancie

Które rozwiązanie protetyczne wybrać? Wiele zależy od ilości brakujących zębów własnych, oczekiwanych efektów oraz możliwości finansowych pacjenta. W gabinecie stomatologicznym znajdziesz szczegółowy cennik uzupełnień protetycznych. Cena przytwierdzenia mostu na implancie, wraz z niezbędnymi zabiegami towarzyszącymi, rzadko kiedy wyniesie mniej niż 10 000 złotych. Jeszcze droższe są korony na implantach. Kilka sztuk lekarze stomatolodzy wyceniają zwykle na 12 000–8 000 zł. Warto sprawdzić cennik w kilku klinikach stomatologicznych przed podjęciem ostatecznej decyzji.

most protetyczny na implancie zębowym - zalety

Mosty na implancie – najważniejsze wady i zalety

Przy tego rodzaju zabiegach zawsze trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Dlaczego warto uzupełnić brak zębów, decydując się na most na implancie? Stomatolodzy wskazują na:

  • możliwość wstawienia pacjentowi kilku zębów jednocześnie;
  • wysoce estetyczne uzupełnienie braków zębowych;
  • pełne zastąpienie zębów pacjenta. Most na implancie nie wymusza żadnych ograniczeń w jedzeniu czy piciu;
  • wysoki komfort użytkowania i pielęgnacji protez.

Nie ma jednak rozwiązań idealnych. Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem mostów na implantach? Warto wiedzieć, że:

  • sąsiednie zęby filarowe wymagają szlifowania, co trwale niszczy ich szkliwo;
  • oszlifowane zęby sąsiadujące są bardziej podatne na przebarwienia i choroby, dlatego wymagają ochrony dodatkowymi koronami;
  • po wszczepieniu implantów trzeba czekać od 3 do 6 miesięcy, aż filary mostu zrosną się z kośćmi twarzoczaszki;
  • most na implancie nie obciąża kości szczęki i żuchwy, co po kilkunastu latach użytkowania protezy może doprowadzić do ich zaniku.
most protetyczny na implancie zębowym - wady

Czy most na implancie może zastąpić naturalne zęby?

W kategoriach czysto funkcjonalnych jest to możliwe. Pacjenci rzadko zgłaszają jakiekolwiek problemy z użytkowaniem mostów na implantach lub pozostałych zębach. Większe trudności sprawia samo przygotowanie do zabiegu. Most na implancie wymaga niemal idealnych warunków w jamie ustnej. Jeżeli któryś z zębów sąsiadujących z ubytkiem ma próchnicę lub inną przypadłość, stomatolog najpierw przeprowadzi leczenie kanałowe bądź inną procedurę. Na założenie protezy trzeba będzie wtedy poczekać.

Most na implancie to popularne, a co jeszcze ważniejsze – sprawdzone rozwiązanie. Doskonale odbudowuje uzębienie i z reguły pozostaje w pełni funkcjonalne przez wiele lat. Pierwsza wizyta kontrolna zwykle wyznaczana jest na miesiąc po zabiegu. Kolejna po 6 miesiącach, a następne należy pojawić się w gabinecie raz na rok. Wystarczy standardowa higiena jamy ustnej, by utrzymać most na implancie w idealnym stanie.

Często zadawane pytania

Ile lat wytrzymują implanty?

Implanty stomatologiczne są na ogół trwałym rozwiązaniem, ale ich trwałość może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj implantu, jakość materiałów, technika chirurgiczna, higiena jamy ustnej pacjenta, zdrowie ogólne, a także umiejętności i doświadczenie lekarza dentysty. W większości przypadków implanty mogą wytrzymać od 10 do 25 lat, a nawet dłużej, jeśli są odpowiednio pielęgnowane.

Po czym poznać, że implant się nie przyjął?

Oto kilka objawów, które mogą wskazywać, że implant się nie przyjął:

  • Ból: Ból lub dyskomfort utrzymujący się dłużej niż kilka tygodni po zabiegu może wskazywać na problem z gojeniem się implantu.
  • Opuchlizna: Opuchlizna, która utrzymuje się dłużej, niż oczekiwano lub nasila się, zamiast ustępować, może być znakiem niepowodzenia implantu.
  • Krwawienie: Krwawienie wokół implantu, które utrzymuje się dłużej, niż powinno, może świadczyć o problemie z gojeniem.
  • Ruchomość: Implant, który jest luźny lub przesuwa się, może oznaczać, że nie zintegrował się właściwie z kością.
  • Zmiana kształtu dziąsła: Nienaturalna zmiana kształtu lub konturu dziąsła wokół implantu może świadczyć o problemie z jego integracją.
  • Infekcja: Zakażenie w okolicy implantu może powodować ból, opuchliznę, a nawet wydzielanie ropy.

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna – co to takiego i na jakie dolegliwości bólowe pomaga? Poznaj tę technikę terapii

Następny artykuł

Chory ząb: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Podobne artykuły