przodozgryz

Przodozgryz – jak leczyć wadę zgryzu u dzieci i dorosłych?

Anna Wiktor
Przodozgryz to jedna z rzadszych wad zgryzu. Można ją rozpoznać po charakterystycznym wysunięciu dolnej wargi lub brody. Jest to nie tylko defekt estetyczny, ale także przyczyna trudności w mówieniu i jedzeniu. Sprawdź, jak leczyć tę wadę zgryzu.

Przodozgryz bezwzględnie wymaga leczenia. Nieleczona wada będzie skutkować trudnościami w przeżuwaniu pokarmów lub w wypowiadaniu niektórych słów. Wskazane jest leczenie ortodontyczne, a niekiedy nawet zabieg chirurgiczny. Jakie są rodzaje przodozgryzu? Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej wady zgryzu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tej specyficznej wadzie.

Przodozgryz – czym jest i jak powstaje?

Przodozgryz inaczej zwany jest doprzednią wadą zgryzu. U osoby dotkniętej tym schorzeniem widoczne jest wysunięcie dolnego łuku zębowego względem górnego łuku oraz wygładzenie naturalnej bruzdy wargowo-bródkowej. W niektórych przypadkach przodozgryz powoduje zatrzymanie doprzedniego wzrostu szczęki.

Rodzaje przodozgryzu

Wyróżnia się co najmniej kilka wad przednich zgryzu, a ich cechą wspólną jest ustawienie się przednich zębów dolnych przed górnymi:

 • przodozgryz całkowity – łuk zębowy dolny jest całkowicie wysunięty względem górnego;
 • przodozgryz częściowy – wysunięciu uległa tylko przednia część łuku;
 • przodozgryz rzekomy – doprzedni wzrost szczęki został zahamowany, przez co prawidłowy łuk dolny sprawia wrażenie wysuniętego.

Powstawanie przodozgryzu – główne czynniki

Przyczynami przodozgryzu mogą być wady nabyte lub wrodzone np. rozszczep podniebienia.

Doprzedni wzrost szczęki bywa też zahamowany poprzez czynniki genetyczne lub niewłaściwe nawyki u dzieci w pierwszych miesiącach ich życia. Zaliczamy do nich m.in.:

 • ssanie wargi górnej lub ssanie kciuka;
 • wysokie ułożenie głowy podczas snu, co sprawia, że żuchwa przesuwa się do przodu;
 • oddychanie przez usta, które ma wpływ na nieprawidłową pozycję spoczynkową języka.

Rodzaje wad zgryzu

 • tyłozgryz – charakteryzuje się nieprawidłowym ustawieniem szczęki górnej, która w tej wadzie jest wyraźnie wysunięta przed zęby dolne;
 • zgryz otwarty – polega na braku kontaktu zębów górnych z dolnymi w płaszczyźnie pionowej;
 • zgryz krzyżowy – charakteryzuje się zachodzeniem zębów dolnych na górne.
 • przodożuchwie – jest to wada związana z nieprawidłowym rozwojem kości żuchwy w stosunku do szczęki.

Nieleczone wady zgryzu – jakie mogą być konsekwencje?

Przede wszystkim każda wada zgryzu wpływa na estetykę twarzy. U dzieci dodatkowo dochodzą problemy z oddychaniem i przeżuwaniu pokarmów. Ponadto w przyszłości mogą pojawić się kolejne problemy, takie jak:

 • trudność z utrzymaniem higieny jamy ustnej, co może skutkować zwiększeniem ryzyka rozwoju próchnicy;
 • seplenienie;
 • nieprawidłowe oddychanie;
 • niewyraźna artykulacja;
 • bruksizm spowodowany dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.

Leczenie przodozgryzu u dzieci

Celem wszystkich zabiegów przy przodozgryzie jest dążenie do pobudzenia wzrostu szczęki, a zahamowanie wzrostu żuchwy. U dzieci posiadających wyłącznie zęby mleczne, stomatolog delikatnie szlifuje guzki na zębach, co ułatwia cofanie się żuchwy. W uzębieniu mieszanym zaleca się przeważnie założenie aparatu ortodontycznego. Plan leczenia powinien być skonstruowany w taki sposób, aby nastąpiło przesunięcie do przodu zębów górnych w stosunku do zębów dolnych.

Na szczęście współczesna ortodoncja jest w stanie poradzić sobie z nawet najtrudniejszymi wadami szczękowo-twarzowymi.

Jakie czynności wykonuje się przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Przed założeniem aparatu, lekarz ortodonta może zalecić pacjentowi wykonywanie przez jakiś czas ćwiczeń, polegających na cofaniu żuchwy.

U dzieci między 14. a 16. rokiem życia, by zapobiec ewentualnym nawrotom wady zgryzu, dentyści często decydują się usunąć zawiązki ósemek, zwanych zębami mądrości. W przypadkach bardzo trudnych, kiedy wada zgryzu ma podłoże genetycznie, częstym zaleceniem jest operacja.

Nieleczone wady zgryzu bywają przyczyną wielu uporczywych dolegliwości. Oprócz względów medycznych istotne są też aspekty psychologiczne. Nieprawidłowe ustawienie zębów względem szczęki może przełożyć się na ogólne samopoczucie i być przyczyną kompleksów, które w późniejszym czasie mogą rzutować na życie prywatne i zawodowe.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
progenia

Czym jest progenia? Przyczyny i leczenie progenii – wady zgryzu wysuniętej żuchwy

Następny artykuł
kortykotomia

Kortykotomia –w jaki sposób nacinanie dziąseł wspiera leczenie ortodontyczne?

Podobne artykuły