zęby trzonowe u dziecka

Zęby trzonowe u dziecka – kiedy zaczynają się wyrzynać te zęby mleczne?

Jakub Kaczmarek
Zęby trzonowe u dziecka – tzw. czwórki i piątki – pojawiają się zwykle po pierwszych urodzinach. Wyrzynaniu się mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe. Objawy ząbkowania trzonowców często są odczuwalne naprawdę mocno.

Już w 3. miesiącu życia dziecka może ono mieć swoje pierwsze zęby mleczne. Czas pojawienia się pierwszego zęba u niemowlęcia jest sprawą indywidualną. Jednak są pewne ramy czasowe, w których powinny się wyrzynać zęby mleczne. Kiedy powinny się pojawić zęby trzonowe u dziecka?

Rola zębów trzonowych u dziecka

Zęby trzonowe u dziecka to łącznie 8 zębów mlecznych. Do grupy trzonowców mlecznych zalicza się tzw. czwórki i piątki. Zupełnie inaczej jest w przypadku zębów stałych. W ich przypadku trzonowce to tzw. szóstki, siódemki i ewentualnie ósemki. Czwórki i piątki w uzębieniu stałym są w stomatologii zaliczane do zębów przedtrzonowych.

Pierwsze zęby trzonowe u dziecka – dolne i górne – są najsilniej zakorzenione spośród wszystkich innych. Mają po dwa lub trzy korzenie oraz dwa guzki znajdujące się po stronie żującej ząbków.

Zęby trzonowe – kiedy wychodzą u dziecka?

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby trzonowe mleczne? Kalendarz ząbkowania wskazuje, że najczęściej to okres pomiędzy 13. a 19. miesiącem życia maluszka. Wtedy wyrzynają się pierwsze trzonowce, tj. czwórki dolne. 

Kolejne zęby pojawiają się między 23. a 33. miesiącem życia, przy czym górne ząbki mleczne zazwyczaj wyrzynają się miesiąc lub dwa miesiące wcześniej niż pierwsze dolne zęby trzonowe. 

Kiedy wychodzą zęby stałe trzonowe? Te zaczną pojawiać się dopiero po 6. roku życia, w wieku szkolnym.

Zęby trzonowe mleczne i związane z nimi problemy stomatologiczne

Wyrzynanie się zębów mlecznych powoduje wiele objawów u dziecka. Dziąsła stają się rozpulchnione, czerwone i swędzące. Bólowi mogą towarzyszyć gorączka, biegunka, a także złe samopoczucie. 

Jeśli ból jest trudny do opanowania, warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Możesz masować dziąsła, dać dziecku gryzak albo lek przeciwbólowy.

Jak prawidłowo dbać o zęby trzonowe u dziecka?

Z uwagi na specyficzną budowę zębów trzonowych mlecznych trudno utrzymać je w należytej czystości. Każdy trzonowiec zasługuje na szczególną uwagę w trakcie higieny jamy ustnej. Warto szczotkować zęby z dzieckiem, by nauczyło się wykonywania prawidłowych ruchów. Pomóc mogą wizyta w gabinecie stomatologicznym i profesjonalny instruktaż mycia. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jaka proteza przy całkowitym braku zębów

Jaka proteza przy całkowitym braku zębów? Jak się leczy bezzębie?

Następny artykuł
higienizacja zębów

Higienizacja zębów, czyli jak ważna jest domowa i stomatologiczna profilaktyka

Podobne artykuły