proteza zębowa

Proteza zębowa – trwały i nowoczesny sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu

Anna Wiktor
Proteza zębowa to nie tylko kwestia estetyki – brak nawet jednego zęba w twojej jamie ustnej może prowadzić do bardzo poważnych problemów ze zgryzem. Jak najszybsze uzupełnienie straconych zębów jest kluczowe, jeśli zależy ci na zdrowym i pięknym uśmiechu!

Jeszcze kilkanaście lat temu protezy zębowe kojarzyły nam się wyłącznie z tanimi protezami akrylowymi – estetyka i trwałość tego rozwiązania były co najmniej wątpliwe. To sprawiało, że także pacjenci niechętnie decydowali się na takie implanty. Na szczęście dziś protezy wyglądają zupełnie inaczej. Jakie protezy masz do wyboru, jaki jest ich komfort użytkowania i na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

Rodzaje protez zębowych

Rozróżniamy dwa rodzaje protez:

  • stałe;
  • ruchome.

Protezy stałe to implanty, które zamocować lub wyjąć może wyłącznie dentysta w gabinecie stomatologicznym. Zaliczają się do nich:

To rozwiązania najtrwalsze, które pozwalają na zachowanie pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Eliminują również ryzyko pojawienia się problemów ze zgryzem – wszystkie stałe zęby pacjenta pozostają na swoich miejscach, a protezy (z wyjątkiem licówek) pełnią funkcję sztucznego zęba.

Protezy ruchome większości z nas są doskonale znane jako tzw. sztuczne szczęki. To odpowiednio przygotowane stelaże, które można wyjąć w każdej chwili, na przykład do wyczyszczenia. To popularny wybór ze względu na niską cenę i estetykę, która zadowala większość pacjentów. Niestety, takie protezy zębowe nie mają trwałego mocowania. To sprawia, że z czasem mogą się zniekształcać, co znacznie pogorszy komfort ich użytkowania. Problematyczne są także ewentualne podrażnienia dziąseł czy nawet wypadnięcie protezy, na przykład w wyniku ataku kichania.

Protezy overdenture

Można spotkać je także pod nazwą „protezy kombinowanej”. Takie rozwiązanie łączy w sobie protezę ruchomą ze stałymi uzupełnieniami lub zdrowymi zębami (po ich odpowiednim przygotowaniu). Płyta protezy jest znacząco zredukowana w stosunku do klasycznych rozwiązań ruchomych, a brak metalowych klamer znacząco zwiększa komfort użytkowania. Taki rodzaj protezy przenosi też siły życia na ozębną, dzięki czemu nie zachodzi zanik wyrostka zębodołowego.

Protezy ruchome

W przypadku protez ruchomych największe znaczenie ma materiał użyty do produkcji. To on odpowiada za stabilność konstrukcji i to, czy błona śluzowa będzie podrażniana. Obecnie nowoczesne protezy zębowe całkowite produkuje się z:

  • acetalu;
  • akronu;
  • nylonu.

W użyciu wciąż jest też akryl. Dzisiaj to materiał lepszej jakości niż jeszcze kilkanaście temu.

Protezy zębowe akrylowe

To najtańsza proteza zębowa – NFZ dopuszcza ich refundację. Koszt pojedynczego zęba z mocowaniem wynosi obecnie około 150–200 zł. Niestety, w przypadku protezy akrylowej wygląd zależy od wykonawcy i tego, jaki materiał został użyty. Nie są to też najwygodniejsze w użytkowaniu protezy, jednak jeśli w pierwszej kolejności zależy ci na estetyce, to jest to rozwiązanie, które pozwoli ci szybko na powrót cieszyć się pięknym uśmiechem.

Jeśli wybrałeś taki rodzaj nowej protezy, pamiętaj, że musi być ona odpowiednio dopasowana do jamy ustnej pacjenta.

Siły żucia mogą być przenoszone na śluzówkę, czego konsekwencją jest stopniowe zanikanie wyrostka zębodołowego. W takim przypadku konieczne jest podścielenie protezy ruchomej, by ponownie przylegała ona do szczęki oraz żuchwy pacjenta.

Protezy zębowe nylonowe

Nylon to elastyczne tworzywo, dzięki któremu protezy są lekkie i wytrzymałe. Niestety, ten materiał jest podatny na przebarwianie się w wyniku kontaktu z jedzeniem, co wymusza częstą wymianę protezy (co 18–24 miesięcy). Protez nylonowych nie można stosować przy całkowitym bezzębiu – muszą mieć zapewnione sąsiedztwo co najmniej jednego zdrowego zęba.

Protezy zębowe akronowe

Akron to termoplastyczny materiał – lżejszy i cieńszy niż akryl, dzięki czemu protezy wykonane z akronu zapewniają większy komfort użytkowania. Podobnie jak w przypadku protez akrylowych może wystąpić problem przenoszenia sił żucia na śluzówkę, a w efekcie – zanikanie wyrostka zębodołowego.

Protezy zębowe acetalowe

Protezy wykonane z acetalu są używane jako zamiennik wersji metalowych. Materiał ten jest wybierany wtedy, gdy pacjent ma uczulenie na metal. Specjalna konstrukcja sprawia, że siły żucia przenoszone są na ząb, nie śluzówkę. Dzięki temu eliminowane jest zanikanie wyrostka zębodołowego. Ten rodzaj uzupełnień nie może być stosowany przy bezzębiu – niezbędna jest obecność zdrowych zębów, które staną się filarami dla protezy.

Protezy zębowe szkieletowe

Protezy szkieletowe tworzy się z wytrzymałej podbudowy metalowej i akrylu, w którym osadzane są sztuczne zęby. W tym przypadku, podobnie jak w protezach acetalowych, siły żucia przenoszone są na kości, co zapobiega ich zanikowi.

Protezy zębowe stałe

Implanty zębowe

Najczęściej są wykonywane z lekkiego, ale trwałego tytanu. Po wcześniejszym przygotowaniu implant jest wkręcany do kości wyrostka zębodołowego i zostaje w nim umocowany na stałe. Ta metoda daje trwałe i zadowalające estetycznie efekty.

Korony oraz mosty

Dzięki koronie protetycznej jest możliwe odtworzenie wyglądu korony pojedynczego zęba, to rozwiązanie szczególnie często wybierane na przykład dla ukruszonych zębów przednich.

Mosty to co najmniej trzy połączone korony protetyczne.

Licówki

Licówki mają na celu nadanie zdrowego wyglądu i koloru zębowi, ale nie biorą bezpośredniego oddziału w odbudowie ubytków. Te uzupełnienia mają formę bardzo cienkich ceramicznych płytek, które są przyklejane do istniejących zębów pacjenta. Nie mogą maskować brakujących zębów i zastąpić odpowiedniego leczenia protetycznego.

Ile kosztuje proteza zębowa?

Ceny protez zębowych są bardzo różne. Wiele zależy od materiału, z którego zostały wykonane, ale przede wszystkim od ich typu. Najtańsze (ale też najmniej trwałe) rozwiązania to koszt rzędu 200–300 zł za ząb. Droższe rozwiązania, takie jak implanty, mogą kosztować nawet 10 000 zł za ząb!

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, skontaktuj się z dentystą, który powie ci, jakie protezy powinieneś wybrać dla siebie. Nie ma jednej, najlepszej protezy, ponieważ nie każde uzupełnienie protetyczne jest dostępne dla wszystkich pacjentów – o zastosowaniu konkretnej metody mogą decydować:

  • stan twojego uzębienia;
  • stan ogólnego zdrowia;
  • charakter uszkodzeń lub ubytków w jamie ustnej.

Protezy zębowe wcale nie muszą być drogie i niekomfortowe – dzisiejsza stomatologia i protetyka dają ci wiele możliwości uzupełnienia utraconych zębów. Sprawdź, który rodzaj uzupełnienia wydaje ci się najbardziej odpowiedni i skonsultuj wybór ze swoim dentystą!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Zapalenie miazgi zęba – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie

Następny artykuł
pasty na nadwrazliwosc zebow

Pasty na nadwrażliwość zębów – co je cechuje?

Podobne artykuły