wybielanie zębów cena

Wybielanie zębów – cena zabiegów, przeciwwskazania, metody oraz efekty, których możesz się spodziewać

Anna Wiktor
Białe zęby w naszym kręgu kulturowym są uznawane za jeden z wyznaczników piękna i zdrowia. Jeśli zainteresowało cię wybielanie zębów, cena jest prawdopodobnie pierwszą informacją, którą chcesz znać. Czy efekty takiego zabiegu są warte twoich pieniędzy? Przekonaj się sam!

Śnieżnobiałe zęby gwiazd show-businessu czy bywalców pierwszych stron gazet to najczęściej efekt co najmniej jednej serii zabiegów wybielających. Uzyskanie i utrzymanie białego koloru zębów jest właściwie niemożliwe bez zabiegów wspomagających. Szkliwo jest narażone codziennie na wiele szkodliwych czynników, które sprawiają, że naturalny kolor naszych zębów jest daleki od ideału. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat wybielania zębów – cenę, przeciwwskazania, a także to, jak długo utrzymają się efekty po przeprowadzonym zabiegu. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego zęby się przebarwiają?

W dużej mierze nie mamy wpływu na kolor naszych zębów. Jedni będą mieli żółte zęby już od urodzenia, u innych żółty kolor pojawi się dopiero wraz z wiekiem. Obok tych dwóch naturalnych czynników istnieje jednak znacznie więcej takich, na które mamy większy lub mniejszy wpływ. W głównej mierze są one związane z naszą dietą oraz nałogami.

Przebarwienia dzielą się na dwie grupy:

  • przebarwienia zębów wewnętrzne;
  • przebarwienia zębów zewnętrzne.

Wewnętrzne przebarwienia zębów

To zmiany koloru, które zostały wywołane bezpośrednio w strukturze lub tkankach zębów. Mogą być wywołane przyjmowaniem określonych antybiotyków, zbyt dużej ilości fluoru w okresie, w którym tworzą się zęby (aż do 16. roku życia) lub być konsekwencją starzenia się czy urazów zębów. Aby usunąć ten rodzaj przebarwień, konieczny jest zabieg wybielania zębów lub bardziej inwazyjne wykonanie korony zębowej.

Zewnętrzne przebarwienia zębów

Nazywane są też przebarwieniami powierzchniowymi – za zmianę koloru odpowiedzialne są czynniki znajdujące się na powierzchni zęba. Z tymi przebarwieniami istotny problem będą mieli miłośnicy:

  • kawy, herbaty lub czerwonego wina;
  • papierosów albo tytoniu;
  • owoców czy warzyw z dużą ilością barwników (kapusta czerwona, marchew, jagody, wiśnie i inne).

Negatywny wpływ na kolor zębów ma także ocet (w tym znajdujący się w przetworach) oraz cytrusy i inne kwasy, na przykład te znajdujące się w słodzonych napojach. Te ostatnie powodują też osłabienie szkliwa, co również może przełożyć się na brzydki kolor zębów.

Ograniczenie tych przebarwień jest możliwe dzięki zastosowaniu wybielającej pasty do zębów, prawdopodobnie będzie jednak konieczne profesjonalne wyczyszczenie zębów przez dentystę.

Czy zabieg wybielania zębów jest zawsze skuteczny?

Chociaż stomatologia estetyczna zna wiele sposobów na profesjonalne wybielanie zębów, wiele zależy od stanu twoich zębów. Wygląd zębów po przeprowadzeniu zabiegów z pewnością będzie lepszy niż przed. Niestety uzyskanie naprawdę śnieżnobiałego uśmiechu będzie wymagało całej serii rożnych zabiegów. Jeśli twoje zęby są naturalnie ciemne, nie uda ci się ich wybielić całkowicie. Podobnie jest w sytuacji, gdy struktura zęba została zmieniona głęboko, na przykład w wyniku długiego przyjmowania antybiotyków w dzieciństwie. W tej sytuacji poprawa koloru zęba prawdopodobnie będzie ledwo zauważalna.

Po wybielaniu zębów powinieneś zastosować też tzw. białą dietę, która zminimalizuje wpływ spożywanego jedzenia na kolor zębów. Nie zapominaj również, że palenie papierosów jest największym wrogiem białych zębów.

Skonsultuj się ze stomatologiem przed podjęciem decyzji o zabiegu – wybielenie martwych zębów (leczonych kanałowo), plomb czy koron może być trudne lub wręcz niemożliwe.

Domowe metody wybielania zębów

W sieci można znaleźć wiele poradników i produktów do wybielania zębów. Powinieneś być jednak ostrożny. Takie metody mogą w najlepszym razie przynieść doraźne efekty, a w najgorszym bardzo poważnie zaszkodzić twoim zębom!

Jedną z najpopularniejszych metod jest zastosowanie sody oczyszczonej lub soku wyciśniętego z cytryny – chwilowa poprawa koloru faktycznie może być zauważalna, ale ryzykujesz uszkodzeniem szkliwa.

Używaj tylko past wybielających! Na efekt poczekasz długo, nawet kilka miesięcy, ale twoje szkliwo będzie dzięki temu bezpieczne. Nie sięgaj po proszki z węglem aktywnym, które rysują szkliwo! Z preparatów wybielających korzystaj tylko pod okiem specjalisty.

Metody wybielania zębów u dentysty

Cennik usług wybielania zębów jest zróżnicowany i zależy od tego, jakich efektów oczekujesz oraz którą metodę wybierzesz. Pamiętaj, że przed wybielaniem zębów (niezależnie od tego, w jaki sposób) niezbędne jest usunięcia kamienia nazębnego. Skaling i późniejsze piaskowanie zębów pozwolą usunąć osad, który utrudnia lub wręcz uniemożliwia skuteczne wybielenie zębów.

Specjalista oceni stan uzębienia i dziąseł – na tej podstawie pomoże ci wybrać najlepszą możliwą metodę wybielania zębów w gabinecie dentystycznym.

Wybielanie metodą nakładkową

Wybielanie zębów metodą nakładkową polega na nakładaniu na zęby (przez kilka godzin na dobę) specjalnej nakładki z żelem wybielającym i późniejszym wyszczotkowaniu ich pastą z fluorem. Nakładki są przygotowywane indywidualnie, co pozwala uzyskać równomierny efekt wybielania. Lekarze przestrzegają, że do kilku tygodni po zabiegu może utrzymywać się nadwrażliwość zębów. Jeśli odczujesz takie objawy, skorzystaj z pasty do zębów przeznaczonej dla osób z nadwrażliwością.

Jak chodzi o wybielanie zębów, cena zabiegu przeprowadzonego metodą nakładkową wynosi około 800–1000 zł.

Laserowe wybielanie zębów

To metoda, która pozwala na wybielenie zębów w gabinecie stomatologicznym w bardzo krótkim czasie i często nawet o kilka odcieni w trakcie jednej sesji. Polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, który przeniknie przez szkliwo w wyniku działania lasera i wybieli je. Zaletą wybielania zębów laserem jest precyzja – pozwala na wybielenie wybranych zębów (także jednego!) lub obu łuków. Żeby efekt wybielania był długotrwały, konieczne będzie zastosowanie białej diety – nawet przez kilkanaście dni po zabiegu.

Jeśli chodzi o wybielanie zębów, koszt w przypadku tej metody zależy nie tylko od tego, ile zębów chcesz wybielić, ale też od wybranej metody wybielania lampą laserową. Ceny za jeden ząb wahają się od 200 do 350 zł, a w przypadku całych łuków zębowych może być to cena od 1000 do 1500 zł.

Licówki maskujące

Licówki maskujące to metoda, którą poleca się osobom pragnącym poprawić wygląd praktycznie całej jamy ustnej, nie tylko kolor zębów. Przed założeniem licówek poleca się też przeprowadzić wybielanie zębów w gabinecie, by móc dobrać jak najjaśniejszy kolor materiału.

Licówki to ceramiczne płytki, które są nakładane na zęby – w ten sposób poprawiany jest nie tylko ich kolor, ale też kształt. To metoda kilkuetapowa, która pozwala uzyskać najlepsze możliwe efekty wizualne. Licówki są odpowiednio mocowane do zębów (cementowane) i utrzymują się przez nawet kilkanaście lat.

Niestety taki zabieg wybielania zębów jest jednocześnie najdroższy – koszt licówki zależy od materiału, z którego została ona wykonana. Ile ostatecznie kosztuje wybielanie zębów u dentysty tą metodą? Jedna licówka z porcelany kosztuje nawet 1500–2000 zł, co daje koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych za wszystkie zęby! Nie da się jednak ukryć, że to najlepsza metoda, jeśli chcesz wybielić zęby i jednocześnie poprawić kształt uśmiechu.

Profesjonalne wybielanie martwego zęba

Jesteś po leczeniu kanałowym i interesuje cię wybielanie martwego zęba? Cena takiego zabiegu wynosi zazwyczaj od 500 do 600 zł, ale może zależeć od wielu czynników, które oceni dopiero specjalista. Takie zęby mogą być wybielane protetycznie (za pomocą już wspomnianych licówek czy koron), ale stosuje się też wybielanie wewnętrzne.

Druga opcja polega na otwarciu zęba (który został oczyszczony już wcześniej, w trakcie leczenia kanałowego), zabezpieczeniu korzenia i nałożeniu środki wybielającej oraz zamknięciu otworu tymczasowym opatrunkiem. Konieczna jest kilkukrotna wymiana środka. Sama metoda nie jest polecana ze względu na fakt, że zęby leczone kanałowo są już i tak osłabione, a tego typu zabieg może prowadzić do dalszego pogorszenia ich stanu, a w efekcie – nawet złamania czy konieczności usunięcia całego zęba.

Białe zęby wymagają wielu wyrzeczeń i pomocy specjalisty, jednak efekt może cię tylko satysfakcjonować! Skonsultuj się ze stomatologiem, który powie ci, jaka metoda wybielania zębów będzie najlepsza w twoim przypadku!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Resekcja zęba: wszystko, co musisz wiedzieć

Następny artykuł
plomba wypadła

Dlaczego plomba wypadła ci z zęba? Jak masz zareagować i co zrobić, by do tego nie dopuścić?

Podobne artykuły