clear aligner

Clear Aligner – co to za aparat ortodontyczny? Jakie wady zgryzu można wyleczyć metodą Clear Aligner?

Jakub Kaczmarek
Wygodny i niesprawiający dyskomfortu na co dzień – taki właśnie jest aparat Clear Aligner. To niewidoczny aparat ortodontyczny, który służy do leczenia wad zgryzu. Dowiedz się, jakie ma zalety i komu jest polecany!

Aparaty ortodontyczne Clear Aligner są pewną nowością w ortodoncji. Są to estetyczne i jednocześnie przezroczyste nakładki, które są dostępne w kilku rozmiarach. Są świetną propozycją dla pacjentów, którzy nie chcą nosić tradycyjnego aparatu ortodontycznego – stałego lub ruchomego. Sprawdź, czym dokładnie jest aparat Clear Aligner!

Czym są aparaty Clear Aligner?

Aparaty Clear Aligner są nakładkami ortodontycznymi, które tworzy się metodą termoformowania. Ta natomiast umożliwia nadanie im odpowiedniego kształtu. Jeśli masz wadę zgryzu, to na wizycie u ortodonty może okazać się, że można ją skorygować, stosując nakładki Clear Aligner. W takim przypadku niezbędne będzie pobranie wycisku szczęki, na podstawie którego zostaną wykonane indywidualne nakładki. Noszenie nakładek ortodontycznych jest niebywale wygodne. Pacjent może samodzielnie je zdejmować bez pomocy specjalisty.

Jak działa aparat ortodontyczny Clear Aligner?

Istotą tego aparatu, podobnie jak innych aparatów, jest siła nacisku. Ta delikatnie i stopniowo umożliwia zmianę ułożenia zębów. W systemie Clear Aligner funkcje te spełniają specjalne płytki w odróżnieniu od tradycyjnych aparatów, gdzie siły wywierają druty i zamki. Wspomniane płytki mają trzy grubości:

  • soft (0,5 mm);
  • medium (0,625 mm);
  • hard (0,75 mm).

Dodatkowo w procesie leczenia wad zgryzu przy pomocy przezroczystych nakładek stosuje się też elastyczne wyciągi i tzw. Power Gripy, które wspomagają wywierane siły przez płytki.

Jak wygląda leczenie przezroczystymi nakładkami?

Bezbolesne leczenie wad zgryzu metodą Clear Aligner polega na tym, że pacjent otrzymuje komplet nakładek o różnych grubościach, które są dopasowywane do konkretnych etapów leczenia. Powinny być one noszone minimum 20 godzin na dobę, aczkolwiek dopuszcza się ich zdejmowanie na czas spożywania posiłków, picia czy dbania o higienę jamy ustnej.

Po upływie 3 tygodni pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której zostaną sprawdzone postępy w leczeniu oraz przygotowane kolejne szyny Clear Aligner. W tej metodzie leczenia szczególnie ważne jest, aby przestrzegać planu leczenia i tym samym nie opuszczać wizyt kontrolnych.

Końcowym etapem jest okres retencji. Wówczas pacjent otrzymuje od lekarza aparat retencyjny, który ma za zadanie długotrwale utrzymać osiągnięte efekty. Zwykle czas noszenia wynosi około 2 lata.

Komu poleca się leczenie Clear Aligner?

Nakładki Clear Aligner służą do leczenia wad zgryzu takich jak m.in. diastema, stłoczenia zębów czy zgryz otwarty, głęboki i krzyżowy. Świetnie się sprawdzają również w leczeniu nawracających nieprawidłowości w zgryzie po standardowym leczeniu.

Jakie zalety mają aparaty typu Clear Aligner?

Aparaty tego typu mają mnóstwo zalet, dlatego cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim:

  • są estetyczne – niemal całkowicie niewidoczne, nie powodują zaburzeń mowy i umożliwiają swobodną komunikację;
  • zapewniają wygodę i komfort – nie powodują żadnych dolegliwości bólowych m.in. dzięki temu, że nie mają elementów metalowych;
  • są bezpieczne – wykonane z biokompatybilnego materiału niepowodującego reakcji alergicznych;
  • są skuteczne – ich skuteczność została potwierdzona klinicznie;
  • dostępne w atrakcyjnej cenie – kosztują znacznie mniej niż nakładki Invisalign;
  • skracają długość leczenia do minimum;
  • w każdej chwili można je zdjąć – np. przed jedzeniem, dzięki czemu aparat się nie pobrudzi.

Clear Aligner – opinie

Metoda leczenia ortodontycznego za pomocą Clear Aligner opinie ma bardzo pozytywne, co wynika z zadowolenia pacjentów i zalet rozwiązania. Przede wszystkim mowa tutaj o możliwości zdjęcia nakładek w każdej chwili, co ułatwia higienę jamy ustnej. Dla wielu pacjentów ważny jest też krótszy czas leczenia niż w przypadku korygowania wad zgryzu przy pomocy standardowych aparatów.

Clear Aligner – cena

W przypadku aparatu Clear Aligner cena założenia zależy od miasta, doświadczenia oraz oferty konkretnego gabinetu. Najczęściej jednak za trzy nakładki trzeba zapłacić około 700 złotych, natomiast jedna wizyta kontrolna to cena około 100 złotych. Poza tym po zakończeniu procesu leczenia niezbędne jest stosowanie aparatu retencyjnego, którego cena to średnio 400–500 złotych. Ponadto pacjenci planujący wybór tej metody korygowania wady zgryzu, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z diagnostyki i planowania leczenia.

Jeśli szukasz najlepszej alternatywy dla tradycyjnego aparatu na zęby i jednocześnie zależy ci na wysokim komforcie na co dzień, to rozważ nakładki Clear Aligner. Z nimi zyskasz piękny uśmiech w krótkim czasie!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Leczenie zębów pod narkozą. Kiedy należy je wykonać i czy jest w pełni bezpieczne?

Następny artykuł
jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka

Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?

Podobne artykuły