Kiedy twoja pociecha zaczyna narzekać na dolegliwości w okolicy jamy ustnej, z pewnością zaczniesz poszukiwać informacji o tym, co na ból zęba u dziecka okaże się skuteczne. Jakie mogą być przyczyny tego problemu? Czy leki przeciwbólowe będą odpowiednie? Kiedy konieczna okaże się wizyta w gabinecie stomatologicznym? Poznaj odpowiedzi już teraz!
Czy dziecko może odczuwać ból zęba?
Ból zęba u dziecka może być tak samo uciążliwy i dotkliwy, jak u osób dorosłych. Już przy ząbkowaniu często pojawia się taka dolegliwość. Dziąsło może pulsować i mogą pojawić się obrzęk i zaczerwienienie, zanim zacznie się wyrzynać korona zęba.
Mleczaki a ból zęba u dziecka?
Mleczaki i zęby stałe mogą boleć, więc błędem jest postrzeganie zębów mlecznych jako pozbawionych unerwienia. Warto podkreślić, że mleczaki w przeciwieństwie do zębów stałych są bardziej narażone na infekcje. Są słabiej zmineralizowane, dlatego np. próchnica może się szybciej -rozwijać. Stąd też ważna jest właściwa higiena jamy ustnej, by zachować szkliwo i znajdującą się pod nim miazgę w doskonałej kondycji.
Kiedy dziecko boli ząb, rodzic chce zrobić wszystko, by złagodzić dolegliwości, zwłaszcza jeśli zdarzy się ból w nocy. Jak ulżyć maluchowi w cierpieniu?
Przyczyny bólu zęba mlecznego
Źródłem bólu może być Infekcja w jamie ustnej dziecka, ale przyczyn tego stanu można upatrywać w ząbkowaniu. Dolegliwości dziąseł mogą być spowodowane rozwojem ropni czy próchnicy. Niestety, u zdecydowanej większości maluchów uzębienie jest zaatakowane przez próchnicę. Początkowo może rozwijać się bezobjawowo, ale z czasem coraz wyraźniej daje o sobie znać – pojawia się ból, a wraz z nim wyraźne przebarwienia w kolorze czarnym lub brunatnym. Przy zaawansowanej infekcji ból zęba u dziecka może być promieniujący.
Co zrobić, gdy pojawia się ból zęba u dziecka?
Czynniki, które mogą być przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie jamy ustnej, to np.:
- zaawansowana próchnica;
- wyrzynanie się zębów;
- choroby dziąseł.
Co na ból zęba u dziecka pomoże walczyć z jego źródłem? Konieczna jest z pewnością wizyta u stomatologa, jeśli powodem dyskomfortu połączonego z bólem nie jest wyrzynanie zębów. W przeciwnym wypadku pomogą domowe sposoby – chłodzące gryzaki, masowanie dziąseł, a w ostateczności podanie leku przeciwbólowego, np. ibuprofenu (zwłaszcza przy gorączce).
Jeśli ból zęba wynika z innych przyczyn niż naturalny proces ząbkowania, umów się jak najszybciej na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli podejrzewasz stan zapalny. Być może będzie konieczne leczenie kanałowe, a nawet usunięcie zęba.
Może Cię także zainteresować:
- Które zęby stałe u dzieci pojawiają się jako pierwsze? Kiedy zaczynają rosnąć zęby stałe?
- Żółte zęby u dziecka – z czego wynikają przebarwienia zębów?
- Kiedy wychodzą zęby szóstki? Czy to mleczaki, czy już zęby stałe?
- Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?
- Zęby trzonowe u dziecka – kiedy zaczynają się wyrzynać te zęby mleczne?
- Kiedy wychodzą zęby 5-tki? Jakie objawy powodują? Sprawdź, jak łagodzić dolegliwości bólowe u dziecka
- Ząbkowanie u niemowląt – jak wyglądają objawy i jak je łagodzić? Sprawdź, jak pomóc dziecku!