aparat kryształowy

Aparat kryształowy – co to za rodzaj aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma ten aparat estetyczny?

Jakub Kaczmarek
W leczeniu ortodontycznym wad zgryzu coraz częściej stosuje się aparaty z kryształów, które są praktycznie niewidoczne, dlatego cieszą się ogromną popularnością w ortodoncji. Jak działa aparat kryształowy i kto może go założyć? Sprawdź!

Mimo że niezmiennie najpopularniejszym rodzajem aparatów ortodontycznych są aparaty metalowe, to jednak aparaty stałe kryształowe są również często wybierane przez pacjentów. Należą one do grupy aparatów estetycznych – podobnie jak aparat porcelanowy czy ceramiczny. Wyróżniają się tym, że ich kolor jest całkowicie dopasowany do koloru zębów. Przeczytaj, jak jest zbudowany aparat kryształowy i sprawdź, dla kogo będzie odpowiedni.

Jak wygląda aparat kryształowy?

To inaczej aparat szafirowy, który nie różni się od innych stałych aparatów pod względem budowy i działania. Złożony jest z zamków przyklejonych do zębów, łuku (drutu) i gumek. Jego zamki są wykonane z szafiru, dzięki czemu są mniej widoczne na zębach. Tym, co jeszcze wyróżnia ten rodzaj estetycznego aparatu, jest na pewno kształt zamków. Są zaokrąglone, co zmniejsza ilość podrażnień w jamie ustnej. Istnieje też możliwość wyboru powlekanego łuku estetycznego, co sprawi, że noszenie aparatu szafirowego będzie trudne do zauważenia.

Dlaczego warto zdecydować się na aparat ortodontyczny kryształowy?

Aparat na zęby z kryształów jest rewelacyjną alternatywą dla tradycyjnych aparatów metalowych. Jego wszystkie elementy, czyli zamki i ligatury są przezroczyste, dlatego cały aparat jest praktycznie niewidoczny na zębach, a leczenie ortodontyczne dyskretne. Dla wielu pacjentów bardzo ważne jest też to, że aparat kryształowy dobrze się prezentuje, więc jego posiadacze mogą czuć się swobodnie. Oprócz tego wiedz, że:

  • jest odporny na uszkodzenia mechaniczne;
  • zamki szafirowe mają gładkie kontury, co zapewnia komfort użytkowania;
  • zamki ortodontyczne nie zbierają kamienia nazębnego i nie ulegają zabarwieniom.

Czy aparat szafirowy ma jakieś wady?

Mimo że jest ich niewiele, to jednak aparat kryształowy nie jest pozbawiony wad. Jeśli zdecydujesz się na jego założenie, musisz szczególnie zadbać o regularną higienę jamy ustnej najlepiej po każdym posiłku. Aparat do zębów mocno przylega, a jeżeli nie będziesz systematycznie usuwać jedzenia spomiędzy aparatu a zębów, narazisz się na ubytki szkliwa i choroby zębów! Bardzo ważne są też kontrolne wizyty u ortodonty, których nie wolno opuszczać. Musisz również zwracać większą uwagę na to, co jesz. Choć urządzenia tego typu są odporne na farbowanie, to jednak nie powinieneś sięgać po twarde pokarmy, ponieważ mogą one spowodować poważne uszkodzenia aparatu.

Czy noszenie aparatu szafirowego jest komfortowe?

Noszenie aparatu ortodontycznego, niezależnie od rodzaju, zawsze jest niekomfortowe przez pierwsze dni po jego założeniu. W końcu pojawia się w ustach obcy materiał, do czego organizm musi się przyzwyczaić i potrzebuje czasu. Na początku może pojawić się również ból, choć zwykle nie jest bardzo intensywny. Jeśli jednak będzie zbyt uciążliwy, to bez problemu możesz sięgnąć po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Nieprzyjemne objawy najczęściej utrzymują się maksymalnie kilka dni, a jeśli jest inaczej, to powinieneś skontaktować się z prowadzącym ortodontą.

Cena aparatu szafirowego

Aparaty z zamkami szafirowymi są droższe od aparatów porcelanowych, czy metalowych. Droższe rozwiązanie, jakim jest aparat kryształowy, zapewnia jednak niezwykłą estetykę i komfort podczas leczenia wad zgryzu. W zależności od cennika wybranego lekarza ortodonty musisz nastawić się na wydatek w okolicach 2700 złotych za jeden łuk.

Czas leczenia aparatem z kryształów

Najczęściej rodzaj noszonego aparatu na zęby nie ma wpływu na długość leczenia. W tej kwestii największe znaczenie ma wiek pacjenta, regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz rodzaj wady zgryzu.

Jeśli zatem masz nieprawidłowe uzębienie i chcesz, aby twoje zęby były proste, rozważ założenie aparatu kryształowego. Jeśli postawisz na takie urządzenie, pozbędziesz się problemu krzywych zębów i jednocześnie zyskasz wymarzony piękny uśmiech!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kamuflaż ortodontyczny

Kamuflaż ortodontyczny – co to jest i kiedy go stosować?

Następny artykuł
ziarnina po wyrwaniu zęba

Ziarnina po wyrwaniu zęba – czy masz powód do obaw? Sprawdź, jak przyspieszyć czas gojenia zębodołu po ekstrakcji

Podobne artykuły