mycie zębów

Mycie zębów, czyli podstawowa higiena jamy ustnej. Czy wiesz, ile razy dziennie myć zęby?

Jakub Kaczmarek
Mycie zębów u dzieci to zadanie dla rodziców, którzy powinni wyrobić odpowiednie prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej. Muszą nauczyć pociechy, jak mogą robić to samodzielnie. Zobacz, o czym musisz pamiętać, gdy w ruch wkracza pasta i szczoteczka do zębów!

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że o higienę jamy ustnej należy zadbać już w okresie niemowlęcym. Kiedy pojawią się u dziecka pierwsze ząbki, rodzice powinni zadbać o to, by myć je regularnie silikonową szczoteczką i dobraną dla malucha pastą do zębów, a następnie nauczyć swoją pociechę szczotkowania. Niestety, nawet dorośli niekoniecznie wiedzą, jak dobrze myć zęby. Mycie zębów wiąże się bowiem z konkretnymi nawykami. Jakie są podstawowe zasady higieny jamy ustnej? Jak walczyć z płytką nazębną? Sprawdź nasz poradnik stomatologiczny!

Czy Polacy są na bakier z higieną jamy ustnej?

Polacy wyraźnie boją się dentysty, choć w grupie osób obawiających się wizyty u stomatologa jest zdecydowanie więcej panów niż pań – na to wskazują dane z 2018 roku. Być może strach sprawia, że wizyty u dentysty to zwykle nie częściej niż raz w roku, choć niemal wszyscy (98 proc. osób) mają problemy z zębami.

Jaka jest skala problemu?

Lekarze alarmują, że połowa dzieci w wieku przedszkolnym ma próchnicę i nie wie, jak myć zęby. Z wiekiem problem ten wyraźnie się pogłębia – 91,5 proc. osiemnastolatków i niemal wszyscy dorośli walczą z ubytkami.

Jednocześnie, 20 proc. Polaków myje zęby tylko raz dziennie, a 3,8 mln osób, czyli co dziesiąty Polak, nie robi tego w ogóle. Przerażające jest to, że około 800 tys. osób nie ma własnej szczoteczki. Im człowiek starszy, tym rzadziej myje zęby lub nie robi tego wcale. Nie każdy również wie, jak prawidłowo czyścić zęby i ile razy dziennie to robić.

Dlaczego mycie zębów jest tak istotne?

Mycie zębów to podstawa dla ich zdrowia, ponieważ eliminuje kwasy i bakterie, które odpowiadają za rozwój próchnicy. Znajdują się one w jamie ustnej na skutek spożywania różnych pokarmów i trzeba je zwalczać.

Podstawowe zasady mycia zębów

Stomatolodzy są zgodni co do tego, że mycie zębów powinno przebiegać w określony sposób:

  • szczotkowanie trwa co najmniej trzy minuty;
  • wykonuje się je z wykorzystaniem ruchów kolistych, wymiatających oraz liniowych w obu kierunkach,
  • towarzyszy mu regularne nitkowanie, pozwalające na pozbycie się resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowej.

Ile razy dziennie myć zęby?

  1. Warto myć zęby minimum 2 razy dziennie, najlepiej rano po przebudzeniu i wieczorem po kolacji.
  2. Najlepiej dodatkowo szczotkować je po posiłkach w ciągu dnia, ale nie szybciej niż po 30 minutach od spożycia potrawy.
  3. Zęby trzeba myć nie krócej niż 2–3 minuty, odpowiednio dobraną do tego szczoteczką – najlepiej po konsultacji z dentystą lub higienistką.
  4. Przyda się pasta z fluorem, uzupełniającym mikroubytki w szkliwie.
  5. Trzeba pamiętać o czyszczeniu powierzchni języka oraz o wypłukaniu pasty z ust. Dla ułatwienia warto zaopatrzyć się w klepsydrę do mycia zębów.

Jakie są metody mycia zębów?

Jakie są metody szczotkowania zębów? Wyróżniamy kilka technik szczotkowania, wśród których można wymienić:

  • metodę roll – inaczej obrotowo-wymiatającą, która polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł i wykonywaniu nią ruchów obrotowych i wymiatających;
  • metodę Stillmanna – masująco-oczyszczającą, która polega na ułożeniu szczoteczki pod wspomnianym kątem, by jej włoski były skierowane w stronę korzeni. Należy przesuwać ją w kierunku powierzchni żujących, przy jednoczesnym lekkim drganiu poprzecznie-wibrującym;
  • metodę Bassa – polegającą na ustawieniu szczoteczki pod katem 45 stopni i skierowaniu jej w okolice szyjek zębowych, z włóknami ułożonymi w kierunku korzeni oraz wykonywaniu ruchów drgająco-wibrujących;
  • metodę pionową – polegającą na ustawieniu szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich i wykonywaniu ruchów wymiatających;
  • metodę poziomą – polegającą na ustawieniu szczoteczki poziomo do powierzchni językowych zębów przednich;
  • metodę Fonesa – polegającą na ustawieniu szczoteczki pod kątem prostym i przesuwaniu nią po powierzchni zębów ruchem okrężnym;
  • metodę Chartesa – polegającą na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni w kierunku płaszczyzny zgryzowej i wykonywaniu ruchów obrotowych przy dociskaniu włosia do dziąseł.

Najprościej myć zęby ustawiając szczoteczkę poziomo do zębów i szorując ich powierzchnię.

Jaką szczoteczką myć zęby?

Najważniejsze jest mycie zębów regularnie, a nie to, czy do mycia wykorzystujesz szczoteczkę manualną, elektryczną czy soniczną. Tradycyjna szczoteczka będzie tak samo skuteczna w czyszczeniu uzębienia, jeśli będziesz się nią posługiwać prawidłowo, w porównaniu z elektrycznymi szczoteczkami. Jak myć zęby, by były naprawdę czyste? Niekoniecznie intensywnie, ale w metodyczny sposób.

Technika mycia i czas mycia zębów są już ci znane. Pamiętaj o regularności i wystarczającym czasie szczotkowania, ponieważ kamień nazębny będzie się gromadził, jeśli nie używasz szczoteczki i pasty. Co jeszcze warto wiedzieć w kontekście oczyszczania zębów? Trzeba wymieniać same główki szczoteczek sonicznych lub elektrycznych albo całą szczoteczkę. Stomatolodzy rekomendują, by robić to raz w miesiącu.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: kwiecień 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Proces gnilny po wyrwaniu zęba

Proces gnilny po wyrwaniu zęba – ile powinien wynosić czas gojenia?

Następny artykuł
higienizacja zebow cena

Higienizacja zębów – cena zabiegu

Podobne artykuły