Wybielanie zębów przed i po – pacjentów najczęściej interesuje każdy z tych aspektów. W odpowiedzi na to placówki specjalizujące się w stomatologii tworzą sugestywne foldery reklamowe, pełne działających na wyobraźnię zdjęć porównawczych. Czy można mieć tak białe zęby, jak w materiałach promocyjnych? Jest to możliwe, jednak do całego zabiegu wybielania należy się odpowiednio przygotować, a także poznać przeciwwskazania oraz możliwe skutki uboczne.
Wybielanie zębów lampą Beyond – przed i po
Jest to technologia rozjaśniająca o 5 do nawet 16 odcieni w skali VITA. Najpierw zabezpiecza się dziąsła, a potem laserowo aplikuje się na zęby nadtlenek wodoru w wysokim stężeniu. Na koniec zostaje naświetlanie światłem Lampy Beyond (akceleratory halogenowe), które emituje dłuższe fale świetlne niż LED-y. Dzięki temu żel wybielający wnika nie tylko w szkliwo, ale i do zębiny. Efekty wybielania zębów lampami Beyond utrzymują się maksymalnie do 2 lat. Co robić przed zabiegiem i w jaki sposób podtrzymać ładniejszy odcień powierzchni zębów?
Przed wybielaniem zębów lampą Beyond
Zalecenia w tym względzie są naprawdę bardzo proste. Dentyści zwykle proszą, aby dokonać pełnej higienizacji zębowej, czyli:
- zdiagnozować dziąsła i zęby pod kątem możliwych chorób, takich jak wczesna próchnica;
- usunąć wszelkie ubytki i stany zapalne, które zwiększają nadwrażliwość zębów;
- wykonać skaling (usuwanie kamienia nazębnego) lub piaskowanie, jeśli nie ma dużo płytki.
Po wybielaniu zębów lampą Beyond
Co robić, kiedy już ból po zabiegu ustąpi, a środki zmniejszające wrażliwość zębów przestaną działać? Po wybieleniu zębów za pomocą lampy Beyond należy:
- przestrzegać tzw. białej diety przez minimum 2 tygodnie;
- zaprzestać palenia papierosów na przynajmniej 2 dni po zabiegu;
- stosować wybielającą pastę do zębów wysokiej jakości.
Przed i po zabiegu wybielania zębów lampą LED
Lampy LED-owe wykorzystywane do rozjaśniania uzębienia nie różnią się aż tak bardzo od technologii Beyond. Podstawowa różnica to krótsze fale świetlne oraz ich „zasięg” – lampy LED usuwają przebarwienia z warstwy powierzchniowej. Czy to wpływa na sposób przygotowania do wybielania zębów? Zasadniczo nie. Procedury postępowania przy LED-ach pozostają identyczne, jak w przypadku lamp Beyond. Miej świadomość, że to specjalista od stomatologii estetycznej powinien poinformować cię o tym, co robić, a czego należy się wystrzegać.
Przeciwwskazania do wybielania zębów
Preparaty wybielające w gabinetach mają określony skład chemiczny. Sam proces wybielania nie pozostaje bez wpływu na organizm pacjenta. Dlatego zrezygnuj na jakiś czas ze stomatologicznego rozjaśniania koloru zębów, jeżeli:
- masz mniej niż 16 lat;
- stwierdzono u ciebie alergię na środki wybielające;
- wciąż nosisz aparat ortodontyczny;
- masz niewyleczone stany zapalne w jamie ustnej (afty, próchnicę, odsłonięte szyjki lub korzenie zębów);
- dentysta stwierdził pęknięcie szkliwa albo poważne (grożące martwicą) ubytki w zębach;
- chorujesz na padaczkę, cukrzycę bądź chorobę Parkinsona;
- przechodzisz nowotwór;
- jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
Pamiętaj, żeby o wszystkich przypadłościach zdrowotnych poinformować lekarza stomatologa, który będzie zajmować się wybielaniem zębów. Śnieżnobiały uśmiech nie jest wart poważnych komplikacji, jakie wystąpią w szczególnych okolicznościach.
Tradycyjne wybielanie zębów nakładkami
Ta opcja nie gwarantuje tak błyskawicznych i trwałych efektów. Za to większą część procesu wybielania zębów przeprowadzisz samodzielnie w domu! Jak to możliwe? Wybielanie zębów metodą nakładkową polega na noszeniu przez 4–8 godzin dziennie wykonanych przez protetyka przezroczystych szyn, na które aplikuje się specjalny żel wybielający. Dawkowanie oraz stężenie środka wybielającego dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Ile trzeba czekać na idealnie biały uśmiech? Im mniejsze stężenie preparatu wybielającego, tym dłuższy czas trwania terapii.
Za nieestetyczne przebarwienia zębów i osady, z którymi nie dają sobie rady pasty wybielające, odpowiadają głównie barwniki zawarte w produktach codziennego użytku, takich jak herbata, czerwone wino czy kawa. W Internecie znajdziesz wiele interesujących ofert na wybielanie zębów u dentysty. Zanim zapłacisz i umówisz wizytę, wiedz, że finalne rezultaty w dużym stopniu zależą od naturalnej barwy twoich zębów. Nawet ich profesjonalne wybielanie nie zmieni barwy korony, mostu, protezy lub innego, sztucznego uzupełnienia protetycznego. Piękny uśmiech wymaga troski o higienę jamy ustnej oraz przestrzegania zdrowych nawyków. Wybielanie lampą Beyond lub wykonanie zabiegu innego rodzaju daje jedynie tymczasowy efekt białych zębów.
Może Cię także zainteresować:
- Czy wybielanie zębów laserem to skuteczny sposób na śnieżnobiały uśmiech?
- Profesjonalne wybielanie zębów – metody i efekty
- Wybielanie zębów lampą – na czym polega? Czym jest lampa Beyond i jak wygląda profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie?
- Wybielanie zębów – nakładkowe metody i ich skuteczność. Jak wygląda proces wybielania?
- Wybielanie zębów pastą – jaka pasta wybielająca do zębów będzie najlepsza?
- Przepis na śnieżnobiały uśmiech. Jaką metodę wybielania zębów wybrać?
- Czy wybielanie zębów boli? Problemy z wybielaniem zębów w domu i u stomatologa