Ząb wymagający leczenia kanałowego jest, przynajmniej w większości przypadków, zniszczony. Następuje nieodwracalna degeneracja tkanek, która prowadzi do pojawienia się wielu problemów – w tym bólowych. Jeśli stomatolog podjął decyzję o leczeniu kanałowym, oznacza to, że sytuacja jest bez wyjścia. Efektem zastosowania takiego leczenia może być zlikwidowanie twardych tkanek. Wówczas ząb, choć z zewnątrz wygląda zupełnie normalnie, w środku jest całkowicie pusty, a zatem dużo mniej wytrzymały. Wtedy stosuje się odpowiedni wkład, czyli powstaje tak zwany ząb na sztyfcie. Ile wytrzyma, to kluczowe w tym wypadku pytanie.
Odbudowa a ząb na sztyfcie. Ile wytrzyma wkład koronowo-korzeniowy?
Wkład koronowo-korzeniowy, czyli popularny sztyft, to rozwiązanie stosowane w procesie odbudowy zęba po leczeniu kanałowym. Nie jest to zabieg niezbędny w każdej sytuacji, ponieważ niekiedy struktura zęba jest na tyle mocna, że nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Często jednak degeneracja tkanek twardych sprawia, że stomatolog decyduje się na zastosowanie wkładu. Znajduje się on wewnątrz zęba, natomiast na niego nałożona jest korona. To rozwiązanie wygodne i estetyczne, stosowane z dużym powodzeniem w przypadku wielu pacjentów.
Jak zatem widać, nie ma niczego nadzwyczajnego w tym, że pojawia się ząb na sztyfcie. Ile wytrzyma to pytanie, które jest zadawane przez wielu pacjentów. Na szczęście nie mają oni powodu do obaw – prawidłowo przeprowadzony zabieg protetyczny sprawi, że takie rozwiązanie będzie służyło przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Zastosowane materiały są na tyle trwałe, że nie ulegają one łatwo zniszczeniu czy uszkodzeniu. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji, gdy pacjent odpowiednio dba o swoje zęby. Ale odpowiednio, to znaczy jak?
Kluczowy jest stan korony oraz higiena jamy ustnej
Dentysta stosuje wkłady koronowo-korzeniowe w sytuacji, gdy są one faktycznie niezbędne, czyli wtedy, gdy ząb wymaga odpowiedniego wsparcia. Stosowanie wkładów z włókna szklanego, które są obecnie rekomendowane, to najlepsze wyjście. To oczywiście z powodu ich trwałości i niezawodności. Jeśli zabieg stomatologiczny został dobrze przeprowadzony, zadaniem pacjenta będzie dbanie o uzębienie. Wyleczonego zęba nie należy traktować jednak inaczej niż pozostałych. Kluczowe jest regularne mycie, przy użyciu odpowiedniej szczoteczki, a także nitkowanie oraz płukanie. Dzięki temu ząb na sztyfcie będzie dobrze się prezentował, a sam wkład będzie trzymał koronę przez długie lata.
Ząb leczony kanałowo może być równie funkcjonalne, jak znajdujące się obok niego zdrowe zęby. Ważne jednak, żeby nie czekać z zabiegiem zbyt długo, ponieważ im bardziej zniszczony ząb, tym większe ryzyko, że będzie musiał zostać wyrwany. Nie ma sensu czekać, aż korzeń będzie całkowicie zdegenerowany. Próchnica to poważny problem wielu z nas, ale współczesna medycyna potrafi sobie poradzić z wieloma problemami. Kiedy jednak będzie zbyt późno, żadne rozwiązanie nie będzie wystarczające. Warto mieć tego świadomość w momencie, gdy pojawiają się pierwsze problemy z uzębieniem. Najlepiej po prostu iść do dentysty na przegląd, żeby mieć spokojną głowę.
Szczególnie że współczesna protetyka potrafi zdziałać cuda. Uzupełnienia korzeniowe, korony, implanty – rozwiązań jest bardzo dużo. Warto z nich korzystać, bo zdrowe zęby to nie tylko kwestia ładnego wyglądu, ale również zdrowia oraz komfortu podczas codziennych aktywności. Pamiętaj, że im dłużej czekasz zabiegiem, tym narażasz się na większe koszty ewentualnego leczenia oraz protetyki.
Osadzenie i zacementowanie zęba może okazać się niezbędne, podobnie jak ząb na sztyfcie. Ile wytrzyma to dla wielu pacjentów sprawa kluczowa, ale – to wiesz z powyższych akapitów – nie masz się czym przejmować. To rozwiązanie trwałe i wygodne. Jeśli cenisz sobie nieskazitelny wygląd, dobrym wyjściem może być coraz popularniejszy tlenek cyrkonu, który zapewnia niesamowity efekt krystalicznie białych zębów. Zanim jednak pomyślisz o koronie, nie zapominaj o korzeniu zęba – to jest kluczowy w procesie leczenia i profilaktyki.
Może Cię także zainteresować:
- Korony na zęby – czym są i czy warto się na nie decydować?
- Ile trwa założenie korony na zęba? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
- Korony pełnoceramiczne w protetyce zębowej. Ile kosztują, jak wyglądają ceramiczne protezy zębów i zabiegi stomatologiczne?
- Jak przebiega mocowanie korony na implantach?
- Korony cyrkonowe – czym się charakteryzują? Kiedy poddać się protetycznemu zabiegowi odbudowy zęba?
- Korony porcelanowe – jak wygląda ich założenie? Ile kosztują? Sprawdź, co warto wiedzieć!
- Korony kompozytowe – ceny i cechy wyróżniające ten rodzaj wypełnienia