Abrazja zębów

Abrazja zęba – co to takiego? Czym się charakteryzuje?

Anna Wiktor
Abrazja zęba to jeden z częściej występujących ubytków niepróchnicowego pochodzenia. W jaki sposób powstaje i co można zrobić, aby jej uniknąć? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Ubytki w zębach najczęściej kojarzą nam się z tak zwanymi dziurami pochodzenia próchnicowego. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ta powszechna choroba zębów nie jest jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie ubytków. Istnieje cała grupa tak zwanych ubytków pochodzenia niepróchnicowego. Abrazja zęba jest jednym z nich. Co ją charakteryzuje? Jakie są metody leczenia? Podpowiadamy!

Abrazja zęba – co to jest?

Abrazja zęba to ubytek pochodzenia niepróchnicowego. Występuje w obrębie szyjki zęba, gdzie powoduje utratę szkliwa i zębiny. Może być widoczna gołym okiem i z czasem się pogłębiać.

Nierzadko prowadzi do nadwrażliwości zębów na gorące i bardzo zimne pokarmy oraz napoje. Warto zaznaczyć, że abrazja zębowa nie jest tym samym co abrazja powietrzna, czyli stomatologiczna metoda leczenia ubytków.

Skąd bierze się abrazja zęba?

Abrazja zęba jest ubytkiem, który nie powstaje w wyniku bakterii próchniczotwórczych. Wpływ na nią mają jednak czynniki zewnętrzne, przede wszystkim stały kontakt zębów z twardymi przedmiotami.

Najczęstsze przyczyny abrazji zęba to między innymi:

  • oddziaływanie na zęby kwasów pochodzących z pożywienia;
  • częste gryzienie zębami twardych przedmiotów;
  • bruksizm;
  • gra na instrumentach dętych;
  • nieodpowiedni dobór szczoteczki do zębów (zbyt twarde włosie);
  • nieprawidłowa technika szczotkowania;
  • działanie niektórych preparatów do higieny jamy ustnej;
  • źle wykonane zabiegi higienizacyjne;
  • noszenie klamry protetycznej.

Niestety, nierzadko ubytki tego typu pogłębiają się w wyniku postępującej z wiekiem recesji przyzębia.

Abrazja zęba – leczenie

Leczenie abrazji, tak samo, jak i innych ubytków, które nie wynikają bezpośrednio z próchnicy, poprzedzone jest zawsze wnikliwą diagnozą. Dentysta, który przyjmuje pacjenta dokładnie ocenia rodzaj ubytku i po potwierdzeniu abrazji wybiera metodę leczenia.

Najważniejsze w terapii jest usunięcie przyczyny problemu. W przypadku bruksizmu, czy wad zgryzu, konieczna jest konsultacja z innymi specjalistami.

Bezpośrednio na ubytki działa się z pomocą klasycznego wiertła dentystycznego. Po opracowaniu jego powierzchni stomatolog zakłada wypełnienie kompozytowe. Abrazja umiejscowiona jest tuż przy dziąsłach, dlatego najczęściej wykorzystywana jest specjalna nitka, która ma a celu ochronę tkanki miękkiej przed potencjalnym zranieniem.

Podsumowanie

Abrazja zęba jest przyszyjkowym ubytkiem niepróchnicznym, który powodowany jest wieloma czynnikami. Często powoduje nadwrażliwość na skrajne temperatury. Nieleczone może prowadzić do obniżenia linii dziąsła i odsłonięcia korzenia. Właśnie z tego powodu konieczna jest jak najszybsza wizyta u dentysty i postawienie właściwej diagnozy a następnie podjęcie leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak przyśpieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Poznaj najlepsze porady na ranę po ekstrakcji zęba!

Następny artykuł
aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – jaką rolę odgrywa w leczeniu wad zgryzu?

Podobne artykuły