aparat hyrax

Aparat Hyrax – jak działa i czy jest bolesny?

Jakub Kaczmarek
Aparat Hyrax jest przeznaczony do rozszerzenia szczęki. Niektórzy pacjenci ortodontyczni przed założeniem stałego aparatu korzystają z tego rodzaju rozwiązania. Jak długo trzeba go nosić i jak jest zbudowany aparat typu Hyrax? Sprawdź to!

W skrócie:

  • Aparat Hyrax służy do rozszerzenia górnej szczęki i podniebienia 😁
  • Stosuje się go w przypadku stłoczonych zębów, zgryzu krzyżowego lub otwartego 😬
  • Mocowany jest za pomocą pierścieni zakładanych na trzonowce 🦷
  • Po środku aparatu znajduje się śruba, którą pacjent musi rozkręcać zgodnie z zaleceniami ortodonty 🔩
  • Większość pacjentów nosi go 3–6 miesięcy 📆
  • Bądź gotów na krótkotrwały dyskomfort po założeniu i po każdym przekręceniu śruby 🔩

    Leczenie ortodontyczne zwykle oznacza założenie stałego aparatu u pacjentów. Czasem jednak potrzebne są również dodatki np. w postaci aparatu podniebiennego, takiego jak Hyrax. Zwykle aparat Hyrax stosowany u dzieci, ale może być również mocowany u osób dorosłych. Założenie aparatu tego typu umożliwia znaczną rozbudowę podstawy kostnej szczęki, co pozwala na uzyskanie miejsca na zęby górne i rozszerzenie dna nosa. Przeczytaj, z czego się składa taki aparat!

    Aparat Hyrax i jego budowa

    Aparat Hyrax to rodzaj aparatu stałego, który mocowany jest między górnymi zębami. Składa się z pierścieni i specjalnej śruby służącej do poszerzania szczęki. Jego noszenie wymaga współpracy pacjenta, który musi odpowiednio rozkręcać śrubę, zgodnie ze wszelkimi zaleceniami lekarza. Dzięki temu szczęka powoli się poszerza w kierunku poprzecznym i tym samym tworzy bazę kostną do nowego, prawidłowego ustawienia zębów.

    Korekta wad zgryzu a aparat typu Hyrax

    Założenie u pacjenta aparatu Hyrax i co za tym idzie – poszerzenie zwężonej szczęki, często pozwala również na korektę innych wad zgryzu. Należą do nich np.:

    Poszerzenie podniebienia przekłada się także na zwiększenie objętości dróg oddechowych i miejsca dla języka, co zmniejsza ryzyko powstania wad wymowy.

    Szpara między zębami 🔍

    Hyrax jest wykorzystywany w ortodoncji, gdzie służy do rozerwania szwu podniebiennego i poszerzenia szczęki. Ten proces wiąże się zatem z powstaniem szpary między jedynkami. To całkowicie normalny objaw, który nie powinien niepokoić, ponieważ powstała luka szybko się zrasta samoistnie lub podczas późniejszego leczenia aparatem stałym cienkołukowym.

    Aparat Hyrax – ile się nosi? Czy noszenie jest bolesne?

    Najczęściej ortodonci zalecają, aby aparat rozszerzający szczękę Hyrax nosić od 3 do 6 miesięcy, choć jest to kwestia indywidualna. Jakie mogą być wyzwania podczas jego noszenia?

    1. Najczęściej pacjenci skarżą się na lekki dyskomfort odczuwany podczas pierwszych dni leczenia aparatem Hyrax.
    2. U niektórych pojawia się nawet niewielki ból w okolicy podoczodołowej lub u nasady nosa, ale wszystkie te objawy ustępują w ciągu kilku dni.
    3. Można jednak przyjmować środki przeciwbólowe bez recepty, które zniwelują wszystkie nieprzyjemności.

    Pamiętaj przy tym, że odczuwany ból podczas noszenia aparatu Hyrax nie powinien być większy niż ból mięśni po intensywnym wysiłku. Najlepsza rada, jaką możesz dostać na ten okres, mówi, że powinieneś używać mięśni. W ten sposób twoje zęby szybciej przywykną do nowej sytuacji.

    Aparat Hyrax a mówienie i jedzenie

    Po założeniu aparatu tego typu możesz mieć również problemy z mówieniem i połykaniem. Musisz dać sobie czas, aby przyzwyczaić się do obecności urządzenia w jamie ustnej. Mogą pojawiać się też trudności związane ze spożywaniem pokarmów, dlatego zaleca się unikanie takiego jedzenia jak:

    • chrupiące pieczywo;
    • chipsy;
    • spaghetti.

    Wszelkie posiłki warto kroić na małe kawałki.

    Co jeść z Hyraxem?
Pokarmy płynne:
- jogurt, kefir
- koktajl, smoothie
- puree owocowe
- czysty rosół
- zupa krem
Pokarmy miękkie:
- kaszka
- jajecznica
- owsianka
- starte jabłko
- banan
- gotowane warzywa
- galaretka
ALE nie klejące!

    O czym musisz pamiętać, nosząc aparat Hyrax?

    Jeśli zacząłeś nosić aparat Hyrax, koniecznie musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim:

    • nie sięgaj po kleiste słodycze i twarde pokarmy;
    • spożywaj pokarmy i napoje w letniej temperaturze;
    • dbaj o higienę jamy ustnej – szczotkuj zęby po każdym posiłku;
    • używaj płynu do płukania jamy ustnej.

    Aparat Hyrax – cena

    Cena aparatu Hyrax zależy od wybranej kliniki stomatologicznej czy doświadczenia lekarza. Najczęściej jednak jego cena waha się w okolicach 1200 złotych.

    Aparat Hyrax – efekty

    Czas leczenia aparatem Hyrax to około 6 miesięcy. Tyle wystarczy, aby odpowiednio rozszerzyć szczękę i zmniejszyć wady zgryzu. Choć można się spotkać z opiniami, że rozkręcanie tego aparatu jest bardzo bolesne i sprawia, że normalne funkcjonowanie jest niemożliwe, to jednak jest to bardzo indywidualna kwestia. Większość pacjentów bardzo dobrze znosi ten etap leczenia ortodontycznego.

    Etap terapii ortodontycznej, podczas którego potrzebne jest noszenie aparatu Hyrax, wcale nie musi być straszny i bolesny. Jeśli musisz zdecydować się na jego założenie, niczego się nie obawiaj. Już za jakiś czas będziesz mógł podziwiać efekty!

    Częste pytania

    Jak jeść z aparatem Hyrax?

    Unikaj twardych i kleistych pokarmów. Nie spożywaj też owoców z małymi pestkami (np. truskawek), które mogłyby utknąć w śrubie aparatu. Jedzenie powinno być letnie lub ciepłe, najlepiej płynne lub na tyle miękkie, by nie wymagało dużo przeżuwania. Początkowo może być trudno połykać, ale to minie.

    Co zamiast Hyrax?

    W przypadku lekkiej wady zgryzu może wystarczyć aparat ruchomy, tzw. płytka Schwarza. Także zawiera śruby poszerzające podniebienie, ale odbywa się to mniej inwazyjnie i bardziej komfortowo.

    Jak często rozkręcać Hyrax?

    Przez pierwszy miesiąc Hyrax rozkręca się raz dziennie, chyba że ortodonta zalecił inaczej. Potem nosi się go jako aparat retencyjny, aby utrwalić nowy kształt łuku zębowego.

    Jak myć aparat Hyrax?

    W czyszczeniu aparatu Hyrax pomaga szczoteczka jednopęczkowa. Możesz nią sięgnąć pomiędzy aparat a podniebienie i wyczyścić trudno dostępne miejsca. Części aparatu oparte na zębach szczotkuje się normalnie. Do usuwania resztek jedzenia ze śruby można użyć wykałaczki dentystycznej.


    Może Cię także zainteresować:
    Archiwum: grudzień 2023
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Poprzedni artykuł
    płytka nazębna

    Płytka nazębna, czyli jak powstaje kamień nazębny i czy można się przed nim uchronić?

    Następny artykuł
    plomba na jedynce

    Plomba na jedynce: z jakich materiałów jest wykonywana?

    Podobne artykuły