Acmella oleracea

Apteka w ogrodzie, czyli Acmella oleracea

Anna Wiktor

Każdy posiadacz ogrodu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że można w nim uprawiać zwykłe, ozdobne rośliny, a można również uprawiać takie, które mają szereg prozdrowotnych oraz kosmetycznych zastosowań. Jedną z takich rośli z całą pewnością jest Acmella oleracea. Co więc warto o tej roślinie wiedzieć?

Acmella oleracea – co to za roślina?

Acmella oleracera to z pewnością nazwa, która mówi nam dość niewiele. Jednak jak możemy przeczytać na gardeneo.pl roślina ta jest szerzej znana jako jeżówka elektryczna. Nazwa ta z pewnością jest dość tajemnicza i mistyczna, jednak jeżówka jest rośliną, którą z całą pewnością warto poznać znacznie bliżej. Dlaczego? Otóż jest ona mało znanym kwiatem z grupy astrowatych, jednak ma ona nieocenione właściwości.

Wykorzystuje się ją bowiem powszechnie w medycynie, kosmetyce, a co więcej można nawet pokusić się o jej wykorzystanie w naszej własnej kuchni. Co ciekawe, ze względu na jej szerokie spectrum zastosowania, roślinę tę często określa się mianem rośliny “od bólu zęba” lub nawet “roślinnym botoksem”. Warto wiedzieć, że jeżówka elektryczna, znana również pod jej bardziej fachowym określeniem – znieczulennik pochodzi z najbardziej tropikalnych i gorących regionów Afryki, a także Ameryki Południowej.

Szczególną popularnością cieszy się ona w Brazylii. Okazuje się, że mieszkańcy tego kraju wykorzystują ją powszechnie jako niezwykle smaczną przekąskę, a także jako lek naturalny na wiele dolegliwości. Ci, którzy zdecydują się na zaproszenie tej magicznej rośliny do swojego ogrodu, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona całoroczną byliną, która ma bezwonne, żółte, stożkowate i główkowate kwiaty.

Co więcej, na ich szczucie bardzo często można dostrzec niezwykle charakterystyczną plamkę, co sprawia, że kwiaty jeżówki przypominają coś na kształt rybiego oka. Podczas wzrostu roślina ta może osiągnąć nawet do 60 centymetrów wysokości, a co więcej ma ona dość krótki jednakże mocno rozbudowany system korzeniowy. Pokrój Acmella oleracea jest dość wzniesionym, a niezwykle długie i majestatyczne łodygi przybierają lekko brązową barwę. Liście tej rośliny również przybierają ciemnozielony kolor, a co najważniejsze ich kształt przypomina serduszko i widoczne są dokładnie wszystkie nerwy. W polskich warunkach- jeśli zdecydujemy się na uprawę jeżówki w ogrodzie- to warto traktować ją jako roślinę całoroczną, z kolei posadzona w domu, będzie miała szansę kwitnąć kilkukrotnie.

Jak uprawiać jeżówkę elektryczną?

Roślina ta- z racji swojego pochodzenia- najlepiej i najpewniej czuje się w pełnym, promienistym słońcu. Co więcej koniecznie trzeba zapewnić jej niezwykle żyzną oraz stale wilgotną glebę. Warto pamiętać, że stanowisko wzrostu tej rośliny powinno być całkowicie osłonięte od wiatru. W zależności czy uprawiamy roślinę w ogrodzie, czy też decydujemy się na jej uprawę w doniczkach, trzeba pamiętać o regularnym zraszaniu jej kwiatów, a także o tym, by unikać zacienienia, gdyż nie wpływa ono dobrze na jej magiczne kolory.

Co więcej – jak już zostało wspomniane – Acmella Oleracea preferuje i najlepiej czuje się na niezwykle żyznej i urodzajnej glebie, jednak warto pamiętać, że musi ona mieć lekko kwaśny odczyn. Roślina ta jednak poradzi sobie również świetnie na glebach gliniastych. Z kolei jeśli decydujemy się na jej uprawę w domu, wówczas musimy pamiętać, że wystarczy jej zwykła ziemia do kwiatów, zmieszana z odpowiednim żwirkiem. Bez wątpienia przyda się również odpowiedni drenaż.

Podlewanie i nawożenie jeżówki elektrycznej

Wspomniane już zostało, że roślinka ceni sobie wilgotne gleby. Podlewamy ją więc często i regularnie. Należy codziennie kontrolować wilgotność ziemi- jeśli jeżówka rośnie w doniczkach- gdyż bardzo źle znosi ona suszę. Zimą zaś można ograniczyć jej podlewanie do kilku dni w tygodniu, gdy ziemia lekko przeschnie. Z kolei jeśli uprawiamy ją w ogrodzie, wówczas niezbędny jest odpowiedni nawóz do bylin, który dostarczy jeżówce elektrycznej wszystkich niezbędnych składników i mikroelementów, które pomogą się jej rozwijać.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
afta

Afta i pleśniawka w jamie ustnej – przyczyny powstawania i domowe sposoby na afty

Następny artykuł
irygator do zębów

Irygator do zębów – pomoc dla higieny jamy ustnej. Dla kogo przeznaczony jest irygator dentystyczny?

Podobne artykuły

Czym wyróżniają się szczoteczki elektryczne Oral-B?

Wybranie właściwej szczoteczki do zębów to fundamentalny aspekt dbania o zdrowie naszej jamy ustnej. To od niej zależy, jak efektywnie poradzimy sobie z usuwaniem płytki bakteryjnej, jak skutecznie uchronimy zęby przed próchnicą i jak dobrze zapobiegniemy chorobom dziąseł podczas codziennego mycia zębów. Szczoteczki elektryczne Oral-B wyróżniają się na tle konkurencyjnych produktów dzięki swoim niepowtarzalnym cechom. Są wyposażone w nowoczesną technologię, która gwarantuje skuteczne i precyzyjne czyszczenie zębów.
Czytaj więcej
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej

Implanty zębowe – czy to naprawdę boli? Obalamy mity o bólu i dyskomforcie

Strach przed bólem często powstrzymuje nas przed wizytą u dentysty, a co dopiero przed decyzją o wszczepieniu implantów zębowych! Ale czy ten lęk ma rzeczywiste podstawy? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i pokażemy, że implantologia wcale nie musi kojarzyć się z cierpieniem. Przygotuj się na sporą dawkę faktów, które mogą Cię zaskoczyć i sprawić, że spojrzysz na implanty zębowe zupełnie inaczej!
Czytaj więcej