ekwilibracja

Potrzebujesz korekty zgryzu? Może wystarczy ekwilibracja zębów?

Jakub Kaczmarek
Proste, równe zęby to nie tylko ładny uśmiech, ale także zdrowa jama ustna. Dysfunkcje zgryzu rzutują na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego nawet niewielkie wady wymagają korekty. Ekwilibracja to sposób na zlikwidowanie niektórych z nich.

Gryzienie, zagryzanie i miażdżenie jest uzależnione od ruchów żuchwy. Kształt zębów i wypełnienia protetyczne mają wpływ na to, czy są one prawidłowe, czy nie. Ekwilibracja ma na celu takie skorygowanie wszelkich odstępstw i nierówności, żeby umożliwić żuchwie optymalne ułożenie i poruszanie się. Twarzoczaszka z mięśniami, kośćmi i stawami to niezwykły mechanizm, który powinien sprawnie funkcjonować.

Jak wygląda prawidłowa okluzja zębów

Okluzja to zależność między górną szczęką i dolną żuchwą, ich punkty styku i niczym niezakłócone działanie stawów skroniowo-żuchwowych. W prawidłowym ustawieniu szczęka (lekko szersza) lekko nachodzi na żuchwę. Odstępstwa, które sprawiają ból, trudności w jedzeniu bądź mówieniu są zaburzeniami, które powinien obejrzeć stomatolog.

Jakie objawy zaburzeń zgryzu leczy się wykonując ekwilibrację

Nawet niewielkie dysfunkcje zgryzu mogą powodować u pacjenta skutki uboczne Takie jak:

  • Nierówne, nieładne zęby, które widać podczas uśmiechu.
  • Nierównomierne rozłożenie sił nacisku skutkujące ścieraniem łamaniem, a nawet utratą zębów.
  • Bóle głowy i sztywność karku.
  • Dysfunkcję mięśni stawów skroniowo-żuchwowych i mimowolne zaciskanie szczęk.
  • Przeskakiwanie żuchwy, zwichnięcia.
  • Zbyt duże różnice w wielkości i kształcie, które przeszkadzają w zagryzaniu.

Ekwilibracji poddają się też pacjenci przed wybielaniem zębów lub dążący do zmiany kształtu zębów w celach estetycznych.

Diagnostyka powierzchni zgryzowych

Żeby podjąć się korygowania nieprawidłowego zgryzu, dentysta zaczyna od konsultacji i dokładnego sprawdzenia, które miejsca, zęby, prowadzą do zaburzeń okluzji. W tym celu pobierany jest wycisk i tworzony model gipsowy. Wykonuje się badania radiologiczne i dopiero na tej podstawie stomatolog podejmuje decyzje o zabiegu leczniczym. Dla każdego pacjenta przebiega on indywidualnie w zależności od stanu uzębienia.

Właściwy etap leczenia schorzeń w gabinecie stomatologicznym – ekwilibracja zgryzu

Po badaniach diagnostycznych lekarz stomatolog szlifuje te elementy, które tworzą nieprawidłowości (wypukłości, uzupełnienia protetyczne, wypełnienia stomatologiczne szczęki i żuchwy) i powodują chorobę okluzyjną. Służy mu do tego diamentowe narzędzie rotacyjne (wiertło drobnoziarniste). W celu ochrony korony zęba poleruje go i nakłada lakier fluorkowy. Zabieg jest bezpieczny dla zębów i bezbolesny.

Stomatologia to wciąż rozwijająca się dziedzina. Wykorzystanie nowych technologii pozwala na utrzymaniu zębów w zdrowiu a w razie ich utraty wstawieniu zastępczych dzięki pracom protetycznym. Usługi specjalistów obejmują także korekty zgryzu, które mogą być uciążliwe i przyczyniać się do innych dolegliwości. Ekwilibracja to jedna z metod korygowania kształtu zębów w celu poprawy zgryzu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Leczenie zębów pod mikroskopem – precyzyjna troska o zdrowie twojego uśmiechu

Next Post
halitoza

Halitoza – nieświeży oddech i sposoby, by pokonać ten problem

Related Posts