Na fakt, ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny, wpływa poziom zniekształcenia zgryzu, wiek pacjenta i rodzaj używanego aparatu. Jakie są orientacyjne przedziały czasowe dla poszczególnych pacjentów? Przedstawiamy przybliżone dane dotyczące dzieci i dorosłych, które korzystają ze wsparcia ortodonty!
Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny u dzieci?
Faza pierwsza leczenia wady zgryzu na zębach mlecznych zwykle trwa krótko. Młody pacjent ma założony ruchomy aparat ortodontyczny przez 12–18 miesięcy. Co więcej, nie nosi się go przez całą dobę. Dzieci mogą go zakładać na co najmniej 14 godzin w ciągu dnia. Dlaczego w przypadku zębów mlecznych kuracja trwa krócej? Zęby mleczne są bardziej podatne na siły korygujące aparatu, co skraca czas leczenia.
Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny u dorosłych?
Zęby stałe nie są tak bardzo podatne na zmiany swojego położenia, a ich korekcja trwa dłużej wraz z wiekiem pacjenta. Z tego względu właśnie młode osoby sięgają po aparaty ortodontyczne. Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny na zębach stałych? 18 miesięcy to absolutne minimum w przypadku leczenia osób dorosłych. Zwykle jednak jest to 24, a nawet 36 miesięcy.
Od czego jeszcze zależy czas trwania leczenia aparatem?
Oprócz wieku kluczowe znaczenie dla czasu trwania korekcji zgryzu ma poziom jego zniekształcenia. Niewielkie zmiany mogą być niwelowane stosunkowo szybko. Czasami wymagane jest założenie łuku tylko na górnych lub dolnych zębach w zależności od potrzeb. Jednak dla zmian, które zaszły już daleko, konieczne może być długotrwałe leczenie, nałożenie aparatu podniebiennego lub zastosowanie aparatu retencyjnego po leczeniu właściwym. Odpowiedź na pytanie o to, ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny, nie jest tutaj zbyt optymistyczna. Całkowity czas kuracji może wynieść nawet 4–5 lat.
Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem leczenia krzywizny zgryzu, nie wahaj się. Im więcej lat będziesz mieć w momencie rozpoczęcia kuracji, tym dłużej ona potrwa. Dlatego skonsultuj się z ortodontą i podejmij decyzję o rozpoczęciu prostowania zębów.
Może Cię także zainteresować:
- Czym jest aparat przezroczysty i dla kogo został stworzony? Sprawdź, jak go nosić!
- Jak działa aparat ortodontyczny? Charakterystyka działania na różnych typach aparatów
- Czym jest aparat na podniebienie i dlaczego się go stosuje?
- Czym jest aparat kosmetyczny i w jakich typach występuje? Sprawdź, dla kogo jest taki aparat!
- Aparat metalowy na zęby – komu jest polecany? Jak działa stały aparat ortodontyczny metalowy?
- Aparat samoligaturujący przed i po – co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz do ortodonty?
- Aparat ortodontyczny – co jeść a czego unikać?