jak działa aparat ortodontyczny

Jak działa aparat ortodontyczny? Charakterystyka działania na różnych typach aparatów

Anna Wiktor
Aby zrozumieć, jak działa aparat ortodontyczny, należy poznać jego budowę. Składa się on z łuków, zamków i ligatur nazywanych gumkami. W aparatach ruchomych elementy te zatopione są w tworzywie nakładanym na zęby. Przeczytaj, jak działają takie aparaty!

Jak działa aparat ortodontyczny? Źródłem siły naciągającej zgryz jest metalowy drut umieszczany na łukach zębów. Czy efekty stosowania takiego narzędzia ortodontycznego znacząco różnią się w zależności od jego typu? Kto wskazuje najbardziej odpowiednią metodę radzenia sobie z wadą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście!

Rodzaje aparatów ortodontycznych i ich działanie

Zacznijmy od typów aparatów stosowanych w leczeniu krzywizny zębów. Można je podzielić na:

  • ruchome;
  • stałe.

Aparaty ruchome zwykle składają się z płytki wykonanej z akrylu, w której zatopiony jest drut, na którego oddziałują specjalne sprężyny. Siła prostująca zęby bierze się z oddziaływania śruby regulacyjnej na sprężyny stykające się ze stalowym drucikiem. Aparaty tego typu stosowane są zwykle w pierwszej fazie leczenia, czyli u dzieci.

Jak działa aparat ortodontyczny stały? 

Czas teraz na opis, jak działa aparat ortodontyczny stały. Łuk również składa się z elementu metalowego, który jest umieszczany na specjalnych zamkach przyklejanych do szkliwa. Pomiędzy zamkami umieszczane są ligatury, czyli wspomniane wcześniej gumki zapewniające naciąg łuku aparatu. Szczególną odmianą aparatu ortodontycznego jest wersja bezligaturowa. Za napięcie łuku odpowiadają klamry umieszczone w zamkach, co powoduje równomierne oddziaływanie siły korygującej na zgryz.

Jak działa aparat ortodontyczny podniebienny?

Wszystkie aparaty ortodontyczne bazują na tym samym – sile naciskającej na zęby, której celem jest ich wyprostowanie. W zależności od wady i stopnia zniekształcenia zgryzu lekarz może zastosować różne odmiany aparatów. W skrajnych przypadkach możliwe jest umieszczenie w jamie ustnej sprzętu na podniebienie. Jak działa aparat ortodontyczny podniebienny? Umieszcza się go pomiędzy łukami zębowymi, by specjalną śrubą rozpychać je, wywołując efekt prostowania.

Pamiętaj, że wybór aparatu ortodontycznego tylko w pewnym stopniu zależny jest od ciebie. To ortodonta wskazuje odpowiedni sposób na skuteczne leczenie wady zgryzu. Podczas wywiadu lekarskiego warto więc dobrze zapoznać się z propozycją leczenia i przedstawić swoje oczekiwania.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ból dziąsła

Ból dziąsła – przyczyny bólu dziąseł i domowe sposoby na leczenie zapalenia przyzębia

Następny artykuł
Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Podobne artykuły