implantologia

Implantologia stomatologiczna — wszystko, co musisz wiedzieć

Jakub Kaczmarek
Implantologia to dziedzina stomatologii zajmująca się tworzeniem i wprowadzaniem implantów zębowych, czyli form stałych uzupełnień ubytków.

Przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o implantach, zabiegu ich wprowadzania oraz ewentualnych przeciwskazaniach.

Czym zajmuje się implantologia stomatologiczna?

Implantologia to nauka zajmująca się metodami wprowadzania implantów do żywego organizmu. Powszechnie wykorzystywana jest w praktyce dentystycznej, gdzie nazywana jest implantoprotetyką stomatologiczną — dziedzina obejmuje bowiem odbudowy protetyczne. Zarówno protezy jak i implanty stosowane są w celu odbudowy bądź uzupełnienia ubytków w uzębieniu.

Czym są implanty zębowe?

Implant zębowy to specjalnie wykonany sztuczny korzeń zęba, który zastępuje utracony naturalny korzeń. Umożliwia to zamocowanie w tym miejscu nowej korony zębowej. Implanty z czasem integrują się w pełni z kością szczęki, uznawane są więc (w odróżnieniu od protez) za rozwiązanie stałe. Ich konstrukcja opiera się na śrubie z tytanu bądź stopów tytanowych wkręcanych w kość wyrostka zębodołowego. W przypadku alergii, zamiast tytanu wykorzystywany jest cyrkon. Implanty mogą stanowić również formę mocowania dla protezy zębowej — w wielu przypadkach implantolog decyduje się na połączenie implantu z mostem protetycznym.

Implanty świetnie sprawdzają się w przypadku braków w uzębieniu spowodowanych próchnicą, chorobami przyzębia, urazami mechanicznymi czy brakiem zawiązków zębów stałych. Ponieważ każda metoda leczenia dobierana jest indywidualnie do potrzeby pacjenta, leczenie uważa się za najtrwalsze i estetyczne rozwiązanie. Wszczepiony w kość implant w pełni zastępuje naturalny ząb, przywracając funkcje żucia i gryzienia. Leczenie implantologiczne wiąże się ze znacznym polepszeniem stanu zdrowia i pozwala na uniknięcie zaniku tkanki oraz zaburzeń związanych z przeciążeniem pozostałych zębów i stawów.

Na czym polega zabieg implantacji?

Zabieg założenia implantu jest stosunkowo prosty i bezbolesny, a przy pojedynczym mocowaniu zajmuje niecałą godzinę. Procedura to następująco:

  1. Diagnostyka oraz kwalifikacja do zabiegu — lekarz stomatolog ocenia na podstawie badania klinicznego stan zdrowia jamy ustnej oraz dobiera optymalną metodę uzupełnienia. Często wykonywane są badania dodatkowe takie jak RTG lub tomografia komputerowa.
  2. Zabiegi przygotowawcze — w zależności od potrzeby, najczęściej podniesienie dna zatoki szczękowej lub zabiegi odtwórcze tkanki kostnej.
  3. Implantacja, czyli umieszczenie implantu w kości — w znieczuleniu miejscowym za pomocą wiertła dentystycznego przygotowuje się miejsce na umocowanie oraz umieszcza implant w kości.
  4. Przygotowanie tymczasowego i ruchomego uzupełnienia protetycznego, mocowanego na czas gojenia się implantu.
  5. Gojenie się i zrastanie implantu z kością — trwające od 6 tygodni do kilku miesięcy (w zależności od sytuacji i umiejscowienia).
  6. Odsłonienie implantu przez lekarza i założenie na nim specjalnej śrubki kształtującej otaczające go dziąsło.
  7. Przygotowanie pracy protetycznej osadzanej na implancie — są to korona bądź most protetyczny.
  8. Umocowanie ostatecznej pracy protetycznej na implancie.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia implantologicznego?

Przeciwwskazania do wszczepienia implantu zębowego to między innymi:

  • niedostateczna ilość kości wyrostka zębodołowego, nieumożliwiająca augmentacji;
  • leczenie bisfonianami w formie doustnej bądź dożylnej;
  • konieczność napromieniania w miejscu implantacji;
  • nowotwór w okolicy miejsca implantacji.

Wszczepienia implantów nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży oraz u pacjentów poniżej 18 roku życia, u których nie uległ jeszcze zakończeniu proces rozwoju kości twarzoczaszki.

Jakie korzyści dla pacjenta daje leczenie implantologiczne?

Implanty zapobiegają stopniowemu pogarszaniu się stanu kości zębowej i jej zanikami, naśladują bowiem działanie swoistych korzeni zębowych. Znaczy to, że siła gryzienia jest w naturalny sposób przenoszona na kość. Ponieważ zastępują korzeń zębowy bez ingerencji w sąsiadujące zęby, nie ma potrzeby ich szlifowania.  Implanty stomatologiczne w pełni wkomponowują się w uzębienie, dając pacjentowi wysokie poczucie komfortu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dofinansowanie do aparatu ortodontycznego 2022

Dofinansowanie do aparatu ortodontycznego 2024: poradnik

Następny artykuł
dłutowanie zęba

Dłutowanie zęba to nic innego jak chirurgiczne usuwanie ósemek. Brzmi groźnie, ale przynosi pacjentowi ulgę

Podobne artykuły