inlay i onlay

Inlay i onlay – poznaj nowoczesne, naturalnie wyglądające wypełnienia koron zębowych

Anna Wiktor
Inlay i onlay to nowoczesna technologia stosowana do anatomicznego wypełnienia ubytków w zębach. Czym różnią się od siebie wkłady i nakłady koronowe? Czytaj dalej i dowiedz się, kiedy należy wybrać który rodzaj.

Inlay i onlay to alternatywy tradycyjnych dużych wypełnień koron zębowych. Te nowoczesne rozwiązania pozwalają wzmocnić naturalną strukturę zęba oraz umożliwiają jego anatomiczną odbudowę. Co więcej, są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Czytaj dalej!

Inlay i onlay – podobieństwa i różnice

Oba te rozwiązania stomatologiczne przypominają korony. Najprościej mówiąc, inlay to wkład, a onlay to nakład. Są to elementy wykonane z porcelany lub kompozytu. Tworzy się je zawsze indywidualnie, na podstawie wycisków zębów pacjenta. Ten sposób umożliwia idealne, anatomiczne dopasowanie wypełniaczy.

Inlay i onlay pozwalają uzyskać efekt naturalnej korony, z guzkami ułatwiającymi żucie. Jest metoda bardzo odporna na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Do tego wygląda bardzo naturalnie. Żaden z tych efektów nie jest możliwy przy zastosowaniu tradycyjnej plomby.

Inlay i onlay – kiedy stosować?

Inlay stosowany jest na duże powierzchnie zębów przeżuwających pokarm. Montuje się go w taki sposób, aby przynajmniej dwie strony stykały się z naturalną koroną. Onlay odtwarza nie tylko sam kształt zęba, ale też jego naturalne guzki i nierówności. W przypadku bardzo dużych ubytków można sięgnąć po tzw. overlay. Te nakładki jeszcze bardziej wzmacniają strukturę zęba i zapobiegają jego dalszym uszkodzeniom.
Inlay i onlay to nowoczesne rozwiązania, które powoli zaczynają wypierać tradycyjne plomby. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, są one bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Zabezpieczają ząb przed próchnicą i wzmacniają jego strukturę. Ich podstawową funkcją jest jednak odbudowanie powstałych na skutek różnego rodzaju uszkodzeń ubytków.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ruszające się zęby

Ruszające się zęby? Dowiedz się, jak uchronić je przed wypadaniem!

Następny artykuł
Dziura po wyrwaniu zęba

Dziura po wyrwaniu zęba – kiedy zębodół dobrze się goi?

Podobne artykuły