jak usunąć licówki kompozytowe

Jak usunąć licówki kompozytowe z zębów?

Jakub Kaczmarek
Czy można pozbyć się raz założonych licówek z kompozytu? Oczywiście! Przeczytaj i sprawdź, jak usunąć licówki kompozytowe!

Nie wiesz jak usunąć licówki kompozytowe? Twój stomatolog na pewno sobie z tym poradzi! Wbrew pozorom nie jest to zabieg rzadki ani bardzo skomplikowany. Poznaj szczegóły!

Kiedy konieczne jest usunięcie licówek kompozytowych?

Zwykle podczas zakładania licówek pacjenci nie zastanawiają się, jak usunąć licówki kompozytowe. Nie zgłaszają się przecież na zabieg po to, aby szybko zmienić zdanie! Są jednak sytuacje, w których licówki muszą zostać usunięte. Dzieje się tak np. gdy doszło do ich wyszczerbienia lub zużycia. Kompozyt nie jest szczególnie trwałym materiałem. Po pewnym czasie wykonane z niego licówki (tak jak naturalne zęby) mogą się odbarwić albo złamać (np. w trakcie jedzenia twardych pokarmów).

Zdjęcie licówek będzie też konieczne, jeśli pod nimi zacznie rozwijać się próchnica. Przypadłość ta najczęściej dotyka pacjentów, którzy nie dbają o stan uzębienia i nie oczyszczają zębów regularnie.

Jak usunąć licówki kompozytowe?

Przede wszystkim pamiętaj, aby udać się do stomatologa i nie próbować samodzielnie usunąć licówek! Jeśli będziesz to robił, możesz doprowadzić do uszkodzeń zębów!

Twój stomatolog może usunąć licówki na 2 sposoby:

  • poprzez piłowanie. Lekarz zastosuje diamentowe wiertło i z jego pomocą pozbędzie się zarówno licówki, jak i cementu dentystycznego;
  • stosując metodę laserową. Światło lasera zniszczy cement dentystyczny, a licówka po prostu w całości odpadnie z zęba. Metodę tę można jednak zastosować jedynie na cieńszych licówkach. Jeśli są zbyt grube, światło lasera nie dotrze do cementu.

Pamiętaj, że po usunięciu licówek twoje zęby będą podatne na uszkodzenia i rozwój próchnicy. Dzieje się tak, ponieważ szkliwo zostaje pozbawione ochrony. Warto więc od razu założyć nową warstwę ochronną, czyli korony lub lepszej jakości licówki.
Jak usunąć licówki kompozytowe? Dla doświadczonego stomatologa nie będzie to zadanie trudne! Warto jednak dbać o swoje wypełnienia i możliwie odsunąć w czasie konieczność ich wymiany. Zawsze wiąże się to przecież z dodatkowym kosztem!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Aparat korygujący zgryz – skuteczne leczenie krzywego zgryzu

Następny artykuł
czosnek na ból zęba

Czosnek na ból zęba – naturalny sposób na uciążliwy ból zębów i dziąseł

Podobne artykuły