licówki a korony

Licówki a korony – czy nazwy te oznaczają to samo?

Anna Wiktor
Potocznie nazw „korony” i „licówki” używa się zamiennie. Czy jest to w 100% poprawne podejście? Licówki a korony – poznaj faktyczne różnice!

Licówki a korony – to dwa różne typy wypełnień (choć bardzo często nazwy te stosowane są zamiennie). Na czym polega różnica? Kiedy zakładane są licówki, a kiedy korony? Odpowiadamy!

Licówki a korony – różnice

Podstawowa różnica polega na budowie obydwu wypełnień. Korony to przygotowane nadbudowy zębów”, których zadaniem jest zastąpienie naturalnej korony zęba pacjenta. Licówki z kolei są cienkimi płytkami (mają ok. 0,5 mm grubości).

Z uwagi na różnice w przygotowaniu i wyglądzie obydwu elementów, różne jest także ich zastosowanie. Korony zakłada się na bardzo zniszczone zęby lub w sytuacji, gdy pacjent utracił uzębienie i chce zamaskować powstałą lukę. Zadaniem licówek jest ukrycie defektów estetycznych. Nakleja się je na zdrowe zęby, aby zasłonić widoczne na nich przebarwienia, krzywizny, czy nadłamania.

Licówki a korony – jak przebiega zabieg ich zakładania?

Pomimo różnych przyczyn zakładania koron i licówek, zabieg ich nakładania w dużej mierze przebiega bardzo podobnie. W obu przypadkach zęby, na których mają być umieszczone nowe elementy, powinny zostać wyleczone. Jeśli jednak w jamie ustnej pacjenta będzie stosowana korona, ząb powinien przejść dodatkowo leczenie kanałowe, a jego korzeń być martwy. Przed założeniem korony zęby najczęściej są też odpowiednio piłowane.

Licówki a korony – czy różnice pojawiają się w dalszej części zabiegu?

Nie! Zęby (w obu przypadkach) zostają oszlifowane, a lekarz pobiera odcisk i przekazuje go protetykowi. W czasie oczekiwania (czy to na licówki, czy korony) pacjentowi zakładane są elementy tymczasowe. Za każdym też razem zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym.

Licówki a korony to kwestia, która zaczyna być istotna, gdy przychodzi do założenia wypełnień. W języku potocznym dopuszczalne jest jednak stosowanie obu nazw zamiennie. Ważne jest jednak, by robić to świadomie i wiedzieć, kiedy konieczne będzie skorzystanie z usług stomatologa (i jakie usługi to będą).


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Goździki na ból zęba: naturalny sposób na ulżenie

Następny artykuł
licówki bez szlifowania

Licówki bez szlifowania – prosty sposób na poprawę wyglądu zębów. Kiedy możesz z nich skorzystać?

Podobne artykuły