korony na zęby przed i po

Korony na zęby – przed i po zabiegu. Na jakie efekty możesz liczyć?

Anna Wiktor
Czy warto założyć korony na zęby? Przed i po zabiegu widoczne są znaczne różnice. Chcesz skorzystać z takiego zabiegu protetycznego? Sprawdź, co musisz wiedzieć na jego temat!

Czym jest korona, którą dentysta nakłada na ząb? Jakie rodzaje koron są wykorzystywane w stomatologii i na jakie efekty możesz liczyć w poszczególnych przypadkach? Sprawdziliśmy, z jakich środków najchętniej korzysta dziś rynek stomatologiczny.

Czym są korony na zęby? Na jakie efekty możesz liczyć?

Zanim sprawdzisz, jak korony na zęby przed i po zabiegu będą wpływać na twój wygląd, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Korony zębowe i ich rola w protetyce

Korony na zęby to jedno z popularniejszych rozwiązań, z których dentyści korzystają w celu wzmocnienia uszkodzonego zęba. Z metody tej chętnie korzysta też stomatologia estetyczna, a zdjęcia przed i po pokazują, jak wielki wpływ korony na zęby wywierają na ludzki wygląd.

Czym jest korona na zęba? Czym się różni od licówki?

Sama korona na zęba to nic innego, jak rodzaj nakładki, którą dentysta zakłada na odpowiednio przygotowany ząb. Przedtem musi go oszlifować, a w razie konieczności – wyleczyć (np. z próchnicy). Od licówki porcelanowej różni ją to, iż może być stosowana nie tylko w przypadku przebarwień, ale i przy znacznych ubytkach. Korona może być zakładana również na implanty, powszechnie wykorzystywane w stomatologii. Dobrze wykonana korona wygląda jak naturalny ząb, nic więc dziwnego, że pacjenci tak chętnie po nią sięgają.

Najpopularniejsze korony na zęby przed i po zabiegu

Istnieje kilka możliwości, z których mogą korzystać osoby decydujące się na korony na zęby. Przed i po zabiegu sprawdzają się one doskonale, choć każdy rodzaj koron ma swą specyfikę. Stomatolog może ci zaproponować:

  • korony kompozytowe – akrylowe, traktowane jako korony tymczasowe;
  • korony pełnoceramiczne – ze względu na wysokie walory estetyczne są stosowane w przypadku zębów przednich;
  • korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub ceramiczne będące najpopularniejszym rodzajem wypełnienia w przypadku zębów bocznych.

W jakich przypadkach korony na zęby sprawdzają się najlepiej? Dzięki nim:

Jak dbać o korony na zęby przed i po zabiegu?

Wiesz już, czym wyróżnia się ta metoda walki o piękne uzębienie, pora sprawdzić, jak dbać o korony na zęby, aby możliwie jak najdłużej utrzymać atrakcyjny wygląd jamy ustnej.

Przygotowanie korony na zęby

Przed zabiegiem priorytetem jest odpowiednie przygotowanie korony oraz opiłowanie zęba. Po wykonaniu tej czynności lekarz pobiera wycisk szczęki lub żuchwy i wysyła go do laboratorium protetyki stomatologicznej (do czasu wykonania porcelanowej korony pacjent nosi tymczasową). Ostatnią czynnością jest cementowanie stałej korony na zębie w taki sposób, by nie wywoływała dyskomfortu oraz dopasowała się do pozostałych zębów.

Korony na zęby po zabiegu

Po zabiegu musisz zadbać o to, by odbudowa zęba zapewniła ci piękny uśmiech przez jak najdłuższy czas może to być nawet 1015 lat. Aby tak się stało, musisz odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Korzystaj nie tylko z pasty do zębów, ale i z nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Odwiedzaj stomatologa raz na 6 miesięcy. Dzięki temu potencjalne uszkodzenia koron będą od razu usuwane.

Zakładanie koron na zęby to dobra propozycja dla każdego, kto chce osiągnąć dobry efekt estetyczny. Ten zabieg dentystyczny zapewnia lepszy kolor zębów i możliwość ukrycia większych braków zębowych.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
jak odbudować szkliwo

Jak odbudować szkliwo zębów? Czy istnieją sposoby na jego wzmocnienie?

Next Post
dzień dentysty

Ogólnopolski Dzień Dentysty – kiedy i po co obchodzić światowy dzień dentystów i zębów?

Related Posts