leczenie kanałowe mleczaków

Czy leczenie kanałowe mleczaków jest możliwe? Jak wykonuje się ten zabieg i czy jest bezpieczny?

Anna Wiktor
Leczenie kanałowe mleczaków wykonywane jest czasem u małych pacjentów. Zwykle dochodzi do niego przez wcześniejsze złamanie zęba lub stan zapalny miazgi zębowej. Jeśli twoje dziecko cierpi z powodu bólu zęba, to dentysta może mu pomóc. Przeczytaj jak!

Leczenie kanałowe mleczaków może nie wydawać się zbyt przyjemne. Jednak profesjonalny dentysta jest w stanie wykonać zabieg skutecznie i bezboleśnie.

Dlaczego wykonuje się leczenie kanałowe mleczaków?

Powodów jest kilka, a najczęstszym z nich jest pojawienie się stanu zapalnego wewnątrz miazgi zębowej. Mleczak może wymagać leczenia endodontycznego (kanałowego) również z powodu złamania i konieczności oczyszczenia oraz wypełnienia ubytku. 

U dzieci podstawowym objawem pojawienia się próchnicy przekształcającej się w zapalenie miazgi są stany bólowe. Zwykle pojawiają się one na skutek nacisku na ząb (twarde pożywienie) lub znacznej różnicy temperatur (jedzenie lodów).

Jak przebiega leczenie endodontycznego mleczaków?

Co istotne, leczenie kanałowe mleczaków zawsze rozpoczyna się wykonaniem zdjęcia RTG. W kolejnym kroku podejmowana jest decyzja o otwarciu zęba mlecznego i jego regeneracji. Sama procedura wygląda podobnie jak w przypadku zębów stałych. Może jednak mieć jeden albo dwa etapy.

Jeśli stan zapalny jest bardzo ostry, znieczulenie nie będzie w stanie zadziałać. Wtedy ząb jest otwierany i następuje podanie opatrunku o działaniu przeciwzapalnym i powstrzymującym ból. Po kilku dniach, zwykle 7, opatrunek jest zdejmowany i ząb można całkowicie wyleczyć.

Jeżeli jednak stan zapalny nie rozwinął się na tyle mocno, by powstrzymywać działanie znieczulenia, pełne leczenia kanałowe mleczaków można wykonać na jednej wizycie. Wtedy młody pacjent wychodzi z gabinetu z oczyszczonym i naprawionym zębem.

Kiedy leczenie mleczaków nie jest wykonywane?

Przeszkodą w leczeniu mleczaków u dzieci najczęściej jest brak współpracy z ich strony. Dziecku trudno jest wytłumaczyć, że dentysta nie chce zrobić mu krzywdy. To, co dzieje się na fotelu, wiąże się z momentami dyskomfortu. Jeśli ząb mocno się rusza, lepszym wyjściem jest jego usunięcie niż leczenie.

Twoje dziecko potrzebuje leczenia kanałowego mleczaków? Nie wahaj się przed wizytą u stomatologa.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jajecznica po wyrwaniu zęba

Jajecznica po wyrwaniu zęba – co i kiedy można spożywać po ekstrakcji?

Następny artykuł
most protetyczny przed i po

Most protetyczny przed i po – co każdy pacjent powinien wiedzieć?

Podobne artykuły