leczenie kanałowe pod mikroskopem

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem – poznaj precyzyjne metody na skuteczną odbudowę zębów!

Anna Wiktor
Dobrze nam znane leczenie endodontyczne ostatnio ustępuje miejsca nowej terapii. Jest nią leczenie kanałowe pod mikroskopem. Poniżej znajdziesz szczegóły związane z tymi zabiegami oraz poznasz orientacyjne ceny.

Poważniejsze uszkodzenia miazgi zęba mogą się zakończyć leczeniem u endodonty. Stomatologia wykorzystuje obecnie nowoczesne urządzenia. Użycie mikroskopu w gabinecie stomatologicznym już przestaje dziwić. Dziś dowiesz się, jak dokładnie wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Czym jest tradycyjne leczenie kanałowe?

Odwiedzając klinikę stomatologiczną, mogłeś już niejednokrotnie słyszeć o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego. Ta metoda jest bardzo skuteczna, ale wymaga od lekarza dużej precyzji i cierpliwości. Źle wykonany zabieg u endodonty może skończyć się powikłaniami i koniecznością powtórnego leczenia. Oto poszczególne etapy zabiegu:

  • wykonanie zdjęcia RTG, które zlecić może twój stomatolog;
  • dokładne opracowanie korony zęba – stworzenie drogi pozwalającej na efektywne usuwanie miazgi zęba;
  • ekstrakcja zainfekowanej tkanki i precyzyjne oczyszczenie loży;
  • zastosowanie szczelnego wypełnienia;

Końcowym etapem jest dokładne uformowanie korony, żeby zapewnić poprawny zgryz i zniwelować ryzyko ścierania górnej warstwy zęba.

Kiedy zabieg jest obligatoryjny?

Zapewne wiesz, że największym wrogiem zębów jest próchnica. Jej obecność może spowodować stan zapalny wewnątrz jamy ustnej, uszkodzenie tkanek okołowierzchołkowych czy zainfekowanie kanału korzeniowego. Leczenie kanałowe pod mikroskopem bywa konieczne w takich przypadkach jak:

  • planowany zabieg protetyczny;
  • zapalenie miazgi i tkanek zęba;
  • perforacja korzenia zębowego;
  • poważna infekcja próchnicza;
  • ryzyko usunięcia zęba ze względu na infekcję miazgi zębowej.

Najważniejsze etapy terapii

Endodoncja mikroskopowa pozwala na naprawę zęba z dużo większą precyzją. Zanim dentysta zastosuje u pacjenta leczenie kanałowe pod mikroskopem, to musi odpowiednio przygotować ząb. Ten proces wygląda tak samo przy tradycyjnej kuracji kanałowej. Gdy zainfekowana tkanka zostanie usunięta z wnętrza zęba, to dentysta założy ci koferdam i przeprowadzi dezynfekcję ujść kanałów. Etapy endodontycznego naprawiania uzębienia z wykorzystaniem nowej technologii wygląda praktycznie tak samo, jak przy metodzie pomijającej mikroskop.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy boli?

Zanim lekarz przystąpi do kurowania zęba, na początku zastosuje u pacjenta odpowiednie znieczulenie. Opracowanie kanałów, czyszczenie komory zęba czy wypełnienie kanałów chorego zęba gutaperką będą dla ciebie zupełnie bezbolesne. Mikroskop pozwala na powiększenie pola zabiegowego, które w przypadku zębów jest bardzo małe.

Jaki jest koszt kuracji?

Jeśli zdecydujesz się na leczenie kanałowe pod mikroskopem, cena może cię zaskoczyć. Nie spodziewaj się też tego, że skończy się na jednej wizycie u specjalisty. Ceny za omawiane tutaj zabiegi wahają się od 600 nawet do 2000 złotych. Sporo zależy od złożoności problemu i tego, jakie procedury należy wykonać. Za samo skorzystanie z mikroskopu doliczyć musisz około 100–200 złotych. Na cenę leczenia wpływać mogą:

  • stopień uszkodzenia miazgi;
  • uszkodzenie korzeni zęba;
  • konieczność zastosowania dodatkowych urządzeń diagnostycznych;
  • miasto, w którym realizowany jest zabieg.

Powtórne leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem – czy jest droższe?

Powinieneś wiedzieć, że do ponownego leczenia na szczęście dochodzi rzadko. Jednak jeśli zajdzie taka konieczność to stopień skomplikowania terapii rośnie. Automatycznie rośnie też cena za zabieg. Musisz więc być przygotowany na nieco wyższe koszty niż przy terapii pierwotnej. Współczesna stomatologia się szybko rozwija i leczenie tego samego zęba u endodonty jest już rzadkością.

Jedno jest pewne – precyzyjne leczenie kanałowe pod mikroskopem może uratować zęby przed wypadaniem. Ten argument powinien być znaczący!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
okluzja

Czym jest okluzja i kiedy trzeba ją leczyć stomatologiczne?

Next Post
atrycja

Atrycja, abrazja, abfrakcja, erozja – ubytki pochodzenia niepróchnicowego zębów

Related Posts