leczenie kanałowe w ciąży

Leczenie kanałowe w ciąży – jak wygląda zabieg i kwalifikacja u dentysty?

Anna Wiktor
Wbrew częstym opiniom leczenie kanałowe w ciąży jest możliwe i bezpieczne. Potrzeba do tego odpowiedniego sprzętu i wykwalifikowanego specjalisty. Chcesz poznać wszystkie okoliczności związane z leczeniem kanałowym w ciąży? Czytaj dalej!

Najczęściej leczenie kanałowe w ciąży przeprowadza się od drugiego trymestru. Do wykonania takiego zabiegu potrzeba elektronicznego endometru albo nowoczesnego mikroskopu endodontycznego. Nie każdy gabinet stomatologiczny ma taki sprzęt na wyposażeniu. Rozwój stanu zapalnego może spowodować konieczność przyspieszenia leczenia kanałowego w ciąży. Zabiegi do 3 kanałów w zębie refunduje NFZ. Jak przebiega leczenie?

Leczenie kanałowe w ciąży wymaga prześwietlenia zębów

Promieniowanie rentgenowskie mogłoby poważnie zaszkodzić dziecku w pierwszych miesiącach rozwoju. W większości przypadków dentyści zalecają więc, by zaczekać z leczeniem kanałowym w ciąży do zakończenia pierwszego trymestru. Nie ma konieczności odkładania zabiegu, jeżeli placówka dysponuje odpowiednim wyposażeniem. Chodzi o:

 • nowoczesną aparaturę RTG;
 • endometr elektroniczny lub mikroskop endodontyczny nowego typu;
 • osłony na brzuch i miednicę dla ciężarnej kobiety.

Czy są przeciwwskazania do leczenia kanałowego w ciąży?

Przekonanie o tym, że przyszłe matki nie mogą leczyć zębów, to szkodliwy mit. Rzeczywistość wygląda dokładnie odwrotnie – prawidłowe leczenie kanałowe w ciąży może poprawić kondycję kobiety i stan uzębienia u dziecka. Niektóre gabinety dentystyczne dysponują aparaturą do cyfrowej wizualizacji zębów zamiast rentgenów.

Czym skutkowałby brak leczenia kanałowego w ciąży, jeżeli byłoby ono potrzebne? Potencjalne konsekwencje to:

 • poronienie;
 • przedwczesny poród;
 • niska waga dziecka;
 • osłabienie zębów noworodka.

Kiedy leczenie kanałowe w ciąży jest niezbędne?

Najważniejsze wskazania medyczne, które uzasadniają szybkie przeprowadzenie leczenia kanałowego w ciąży, są następujące:

 • pogłębienie stanu zapalnego zęba, dziąseł;
 • zapalenie miazgi zęba;
 • przeniesienie stanu zapalnego na inne tkanki;
 • ryzyko nadmiernego osłabienia organizmu kobiety przed porodem.

Nie ma żadnych powodów, by opóźniać leczenie kanałowe w ciąży aż do rozwiązania. Ostatecznie to lekarz decyduje o terminie oraz innych okolicznościach zabiegu. Pamiętaj, by dotkliwy ból zęba zgłaszać dentyście zawsze – w każdym trymestrze. Brak leczenia ma poważniejsze, negatywne skutki zdrowotne niż jego „wczesne” przeprowadzenie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe – na czym polega leczenie recesji dziąseł? O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji zębów?

Następny artykuł
proteza na implantach cena

Proteza na implantach – cena. Czy jest wysoka? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania!

Podobne artykuły