lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty

Lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty – jak przeprowadzić leczenie?

Jakub Kaczmarek
Grzybica jamy ustnej to jedna z popularniejszych dolegliwości. Jej objawy trudno pominąć, bo zwykle towarzyszy im ból, pieczenie lub swędzenie w obrębie ust. Czy można poradzić sobie z problemem domowymi sposobami? Po jaki lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty sięgnąć, aby szybko poczuć ulgę? Sprawdź!

W skrócie:

  • Grzybicę jamy ustnej najczęściej wywołują tzw. drożdżaki.
  • Poza bólem objawem grzybicy są: biały nalot na języku, uczucie suchości w jamie ustnej oraz nieprzyjemny zapach z ust.
  • Rozwojowi grzybów można przeciwdziałać domowymi sposobami. Nie warto jednak pomijać konsultacji z lekarzem!

Grzybica jamy ustnej – objawy choroby

Jak rozpoznać grzybicę? Najpewniej pierwszym, co zwróci twoją uwagę, będzie ból w obrębie jamy ustnej. Dolegliwościom bólowym w przypadku grzybicy mogą towarzyszyć również:

  • biały nalot na języku i podniebieniu;
  • uczucie pieczenia lub swędzenia;
  • uczucie suchości w jamie ustnej;
  • ból dziąseł i języka;
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Jeśli zauważysz u siebie te objawy, działaj i jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Od razu też możesz udać się do apteki po lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty. Taki środek szybko złagodzi objawy i przyniesie ci ulgę. Nie powinien jednak zastąpić wizyty lekarskiej i podjęcia odpowiedniej terapii! Czasem leki bez recepty nie są wystarczające, a leczenie musi zostać uzupełnione również o antybiotyki, które zapobiegną dalszemu rozwojowi grzybicy.

Lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty – na co warto postawić?

Im szybciej zastosujesz lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty, tym lepiej! Grzybica (najczęściej wywoływana przez jeden ze szczepów candida kandydoza) bardzo szybko roznosi się także na inne miejsca. Może więc zaatakować również gardło i przyzębie, a jej wyleczenie będzie wówczas dość trudne i czasochłonne.

Jaki lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty możesz wybrać? Wachlarz dostępnych leków przeciwgrzybicznych jest szeroki! Stawiaj na preparaty z takimi substancjami aktywnymi jak: chlorheksydyna, chlorchinaldol, tetraboran sodu, oktenidynę albo chlorek cetylpirydynium. W lekach do stosowania miejscowego pojawiają się także takie substancje jak: nystatyna, natamycyna, ketokonazol, flukonazol oraz mikonazol. Jeśli nie wiesz, po który środek przeciwgrzybiczy sięgnąć, poproś o poradę farmaceutę. Do wyboru masz nie tylko różne substancje czynne, ale też formy podania leku: od żeli i aerozoli o działaniu miejscowym po zawiesiny czy płukanki.

Domowe sposoby na grzybicę jamy ustnej

Poza przyniesionym z apteki lekiem na grzybicę jamy ustnej bez recepty stosuj też domowe sposoby. Przyspieszą one leczenie! Przede wszystkim odstaw cukier i wszelkie słodkie przekąski, które powodują namnażanie się drożdżaków (grzybów wywołujących kandydozę). Co najmniej 2-3 razy dziennie stosuj płukankę z wody zmieszanej z cytryną albo sodą oczyszczoną. Wprowadź też do diety surową cebulę i czosnek, które mają właściwości grzybobójcze. Pamiętaj wreszcie o wspomaganiu się witaminą C!

Jaki lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty wybrać? Możliwości jest naprawdę wiele! Na początek warto więc poprosić o pomoc w doborze preparatu farmaceutę. Z czasem będziesz wiedział, co najbardziej ci służy i po które środki sięgać. Zakażenia grzybicze są możliwe do wyleczenia, ale mają tendencję do nawrotów. Dlatego też tak ważne jest reagowanie już przy pierwszych objawach choroby i bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarskich w czasie trwania terapii.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Doxycyclinum na zęba: skuteczność i zastosowanie

Następny artykuł
proteza akronowa

Proteza akronowa – czym jest oraz jakie ma zalety i wady?

Podobne artykuły