owrzodzenie jamy ustnej

Owrzodzenie jamy ustnej – jak złagodzić przykre dolegliwości związane z miejscowym zapaleniem jamy ustnej?

Anna Wiktor
Owrzodzenie jamy ustnej objawia się miejscowymi, bolesnymi i widocznymi zmianami na błonie śluzowej jamy ustnej. Mimo zbliżonego wyglądu do opryszczki, aftowe zapalenie jamy ustnej wcale nie jest zaraźliwe.

Owrzodzenie jamy ustnej to niewielkie białe obrzęki pojawiające się po wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu lub na dziąsłach. Zapalenie obejmuje wszystkie warstwy nabłonka i znajdującej się pod nim tkanki łącznej. Może pojawiać się w formie pojedynczych wykwitów lub niewielkich skupisk. Mimo swojego niepozornego rozmiaru i wyglądu przeważnie są one bolesne i otoczone zaczerwienieniem. Nie mają natury zakaźnej, jednak łatwo można pomylić je z wirusowymi opryszczkami. Jak rozróżnić te dwa rodzaje infekcji? Opryszczka pojawia się na zewnątrz ust, natomiast owrzodzenie dotyczy zmian w jamie ustnej. Czytaj dalej!

Owrzodzenie jamy ustnej – przyczyny powstawania zapalenia jamy ustnej

Owrzodzenia w jamie ustnej są dość często występującym zjawiskiem, które może mieć też charakter nawracający. Dokładna przyczyna ich powstawania nie została do końca poznana. Przeważnie wiąże się to jednak z zapaleniem jamy ustnej. Stan zapalny może mieć podłoże:

  • zakażenia bakteryjnego;
  • zarażenie się wirusem;
  • stresowe;
  • urazowe;
  • alergiczne;
  • grzybicze;
  • związane z niedoborami witamin i minerałów;
  • dziedziczne;
  • dotyczące problemów z układem odpornościowym;
  • związane z regularnym paleniem tytoniu.

Urazy mechaniczne w jamie ustnej

Powszechną przyczyną powstawania nadżerek i owrzodzeń na błonie śluzowej jamy ustnej są też urazy mechaniczne. Może mieć to związek ze źle dobraną protezą, aparatem ortodontycznym, zbyt mocnym szczotkowaniem, skaleczeniem twardym pokarmem lub zabiegami stomatologicznymi. Owrzodzenie może pojawić się też na skutek urazu termicznego.

Czy afta to inaczej pleśniawka?

Nie należy mylić afty z pleśniawką – ta druga jest zakażeniem typowo grzybiczym. Różni się nieco wyglądem, objawami, a także sposobem leczenia. Dlatego warto odwiedzić stomatologa, który rozpozna rodzaj wykwitu na śluzówce oraz zaleci odpowiednie leczenie.

Owrzodzenie jamy ustnej domowe sposoby

Owrzodzenia jamy ustnej zwykle goją się samoistnie po upływie około tygodnia. Aby zapobiegać nawrotom tego problemu, warto stosować się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Oznacza to częste i dokładne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Możesz też złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, stosując miejscowo maści i leki przeciwbólowe dostępne w każdej aptece bez recepty.

Jak wspomóc proces gojenia?

Jeżeli szukasz sposobu na wspomożenie procesu gojenia, sięgnij po roztwór antybakteryjny zdatny do przepłukiwania nim wnętrza jamy ustnej. Lekarz może też przypisać ci specjalny antybiotyk, który skutecznie zapobiegnie nawrotom nieprzyjemnych dolegliwości i powstawaniu zakażeń wtórnych.

Owrzodzenie jamy ustnej to częsta przypadłość powodująca ból podniebienia lub dziąseł. Stan ten utrudnia jedzenie i picie, a czasem nawet przełykanie śliny. Jego przyczyny mogą być różne. Najczęściej wynikają z zaniedbania higieny. Mogą pojawić się też na skutek urazów mechanicznych. Leczenie najczęściej ogranicza się do łagodzenia nieprzyjemnych objawów i poprawy nawyków higienicznych. W przypadkach często nawracających, uciążliwych aft lekarz może przepisać antybiotyk.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
proteza nylonowa

Proteza nylonowa – zalety, wady i cena tego rozwiązania

Next Post
jak odbudować szkliwo

Jak odbudować szkliwo zębów? Czy istnieją sposoby na jego wzmocnienie?

Related Posts
Czerniak w jamie ustnej

Czerniak w jamie ustnej – rzadki nowotwór złośliwy

Czerniak kojarzony jest przede wszystkim jako nowotwór skóry, dlatego też jego umiejscowienie w jamie ustnej wielu osobom wydaje się czymś niemożliwym. Niestety, ten złośliwy nowotwór może również zaatakować błony śluzowe w gardle czy podniebieniu. Dowiedz się jakie objawy daje czerniak w jamie ustnej – wczesne wykrycie zmian to większe szanse na pomyślne zakończenie późniejszego leczenia!
Czytaj więcej