odsłonięcie implantu

Na czym polega odsłonięcie implantu?

Jakub Kaczmarek
Rozważasz wszczepienie implantu i słyszałeś o zabiegu jego odsłonięcia? Nie wiesz jednak zbytnio czym to odsłonięcie implantu jest w istocie? Sprawdź, jak przebiega zabieg i ile czasu trwa!

Leczenie implantologiczne przebiega z reguły w kilku etapach. Jednym z nich jest odsłonięcie implantu. Co to oznacza i czym jest ten krótki zabieg? Czy zawsze trzeba go przeprowadzić? Podpowiadamy!

Jak przebiega odsłonięcie implantu?

Na początek dobra wiadomość: odsłonięcie implantu to szybki i bezbolesny zabieg! Stomatolog rozpocznie go od podania ci znieczulenia miejscowego. Potem natnie dziąsło tuż nad implantem i umieści w nim śrubę gojącą. W jakim celu? 

Zadaniem śruby będzie doprowadzenie do poprawnego wygojenia się błony śluzowej. Sprawi też ona, że twoje dziąsło uzyska odpowiedni kształt, niezbędny do późniejszego założenia wybranej przez ciebie korony protetycznej. Odsłonięcie implantu potrwa ok. 20 minut

Śruba gojąca (zwana także przezdziąsłową) pozostanie w miejscu implantu przez kolejne 14 dni. Przez ten czas wciąż będziesz nosił przygotowane dla ciebie tymczasowe wypełnienie. Zanim wrócisz do domu po odsłonięciu implantu, upewnij się jedynie, czy wciąż dobrze ono pasuje. Czasem śruba gojąca nieco wystaje nad brzeg dziąsła i w twoim tymczasowym wypełnieniu trzeba zrobić na nią miejsce. W przeciwnym razie noszenie wypełnienia nie będzie dla ciebie komfortowe.

Co po zabiegu?

Przed tobą ostatni etap leczenia! Po 2 tygodniach lekarz stomatolog usunie śrubę gojącą. Wyprofilowane dziąsło będzie gotowe do tego, aby umieścić w nim ostateczne wypełnienie (koronę), która zostanie z tobą na lata. Pamiętaj jednak, że po zakończonym leczeniu implantologicznym powinieneś co ok. 6 miesięcy zgłaszać się do stomatologa na odpowiednie zabiegi higienizacyjne. Tylko wówczas zyskasz pewność, że korona pozostanie w niezmienionym stanie przez bardzo długi czas!

Odsłonięcie implantu to przedostatni (niezwykle ważny!) etap leczenia implantologicznego. Dzięki temu zabiegowi twoje dziąsła zyskają właściwy kształt, a wszczepienie wybranej przez ciebie korony będzie możliwe. Zabieg przebiega szybko i nie wywołuje skutków ubocznych – nie musisz się więc go obawiać!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
plomba wypadła

Dlaczego plomba wypadła ci z zęba? Jak masz zareagować i co zrobić, by do tego nie dopuścić?

Następny artykuł
Wyrzynanie zębów

Wyrzynanie zębów – etapy rozwoju zębów mlecznych i stałych

Podobne artykuły