pasta do zębów dla dzieci

Pasta do zębów dla dzieci z fluorem czy bez? Jaki powinna mieć skład?

Jakub Kaczmarek
Pasta do zębów dla dzieci powinna zawierać fluor, choć w mniejszym stężeniu niż pasta dla dorosłych. Dlaczego mycie mleczaków jest bardzo ważne dla zdrowia jamy ustnej? Czy owocowy smak pasty może zachęcić dziecko do regularnej pielęgnacji zębów? Sprawdź!

Stomatolodzy podkreślają, jak ważna jest higiena jamy ustnej, również w przypadku niemowląt. Pierwszą szczoteczkę i pastę powinny mieć już dzieci we wczesnym okresie niemowlęcym. W momencie gdy dziąsło przebiją ząbki, trzeba je regularnie szczotkować. Czym jednak czyścić zęby mleczne u maluszka? Jaki skład powinna mieć pierwsza pasta do zębów dla dzieci? Poznaj odpowiedzi już teraz!

Fluor i pasta do zębów dla dzieci to optymalne połączenie?

Powszechne jest przekonanie, że pasta dla dzieci nie powinna zawierać czynnika aktywnego w postaci fluoru. Uodparnia on szkliwo na działanie szkodliwych kwasów i bakterii w jamie ustnej i wzmacnia same zęby, jednak nie należy przesadzać z ilością fluoru wprowadzanego do organizmu. Przyjmowany w nadmiarze prowadzi m.in. do fluorozy, czyli powstawania przebarwień na zębach.

Czy fluor może być niebezpieczny dla dzieci?

Czy więc najlepiej wybrać pastę do zębów dla dzieci bez fluoru? Nic podobnego! Aby ten składnik zaszkodził, twoja pociecha musiałaby połknąć zawartość całej tubki o pojemności 50 ml. Składnik ten jest istotny, ponieważ zapobiega powstawaniu próchnicy.

Ile fluoru powinna zawierać pasta do zębów dla dzieci?

Najlepiej, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, wybrać odpowiednią dawkę tego składnika w produkcie dla twojego dziecka. Jeśli masz małe dziecko, kup w aptece lub drogerii pastę z fluorem o stężeniu 1000 ppm. Dla dzieci powyżej 6. roku życia – o stężeniu 1450 ppm. Pielęgnacja jamy ustnej maluchów wymaga, by szczotkować zęby taką pastą co najmniej 2 razy dziennie. Dzięki temu próchnica najpewniej nie rozwinie się u dziecka lub zmiany będą miały ograniczony zakres.

Co oprócz fluoru?

Zamiennikiem fluoru może być ksylitol. To składnik często dodawany do past do zębów dla dzieci, szczególnie w przypadku produktów dla niemowląt. Oprócz niego w paście znaleźć można barwniki, aromaty, środki pianotwórcze (w tym niestety szkodliwe SLS), konserwanty i przeciwutleniacze (parabeny) czy też składniki wiążące – np. glicerynę.

Pasta do zębów bez fluoru dla dzieci nie będzie zawierała składnika wzmacniającego szkliwo i zęby. Właśnie dlatego lepiej postawić na pastę fluorem, pamiętając przy tym o odpowiednim jego stężeniu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
stomatolog a dentysta

Stomatolog a dentysta – czy różnią się tylko nazwą? To zależy od kraju, w którym mieszkasz!

Next Post
miniimplant ortodontyczny

Miniimplant ortodontyczny – metoda, która wspomaga walkę o piękny uśmiech

Related Posts