patron dentystów

Patron dentystów – poznaj świętą Apolonię

Anna Wiktor
Czy wiesz, że wierzący stomatolodzy i ich pacjenci w trudnych chwilach zwracają się do „swojej” świętej? Jest nią Apolonia, patron dentystów. Poznaj brutalną historię jej męczeńskiej śmierci!

Stomatolodzy, podobnie jak wiele grup zawodowych, mają swoją patronkę, do której zwracają się w trudnych chwilach towarzyszącej ich pracy. Patron dentystów, święta Apolonia, podobnie jak oni, służyła ludziom. Zginęła męczeńską śmiercią z rąk prześladowców chrześcijan. Jaki związek ma jej śmierć ze stomatologią i dlaczego to właśnie ona patronuje dentystom?

Kim była święta Apolonia, patron dentystów?

Apolonia była żyjącą w w III w. n. e. w Aleksandrii diakonisą, czyli zakonnicą opiekującą się chorymi i dziećmi. Wiemy o niej z jednego z listów napisanych przez św. Dionizego Wielkiego, który opisywał pogrom chrześcijan w Aleksandrii. Są to jednak tylko szczątkowe informacje. Na temat Apolonii, mimo że dożyła podeszłego wieku i z pewnością miała na swoim koncie wiele dobrych uczynków, wiemy tak naprawdę bardzo niewiele.

Dlaczego to właśnie święta Apolonia czuwa nad pracą stomatologów?

Ma to związek z jej męczeńską śmiercią. Apolonia z Aleksandrii zginęła podczas prześladowań chrześcijan. Rzymianie próbowali, za pomocą tortur, zmusić wyznawców chrześcijaństwa, by wyrzekli się swojej religii. Jedną z metod tortur było łamanie szczęki. Właśnie tak stało się z Apolonią. Po złamaniu szczęki wyrwano jej dodatkowo wszystkie zęby. Prawdopodobnie następnie spalono ją na stosie i to było bezpośrednią przyczyną jej śmierci.

Skojarzenia z zębami sprawiły, że kanonizowana w 249 roku Apolonia została wybrana na patrona dentystów. Kult świętej rozprzestrzenił się dość szybko, co znalazło odbicie m.in. w sztuce. Święta Apolonia, patron dentystów, występuje na wielu obrazach wyposażona w kleszcze do wyrywania zębów. Jej postać pojawiła się także w powieści „Krzyżacy” Sienkiewicza.

Gdzie pojawia się święta Apolonia obecnie?

W dzisiejszych czasach w przypadku bólu zęba nikt już nie polega wyłącznie na modlitwach. Zwrócenie się o pomoc do patrona dentystów może oczywiście przynieść doraźną ulgę, ale tylko w wymiarze psychicznym. Zalecenia stomatologów są jasne – jeśli boli cię ząb, nie polegaj na domowych środkach ani modlitwach, ale jak najszybciej udaj się do specjalisty.

Nie oznacza to jednak, że o patronie dentystów, świętej Apolonii, całkowicie zapomniano. Jej sylwetka i imię nadal pojawia się np. w nazwach i logotypach uczelni medycznych czy pracowni stomatologicznych. Co ciekawe, w Irlandii co roku przyznawana jest nagroda im. św. Apolonii za osiągnięcia w dziedzinie stomatologii. Z kolei w USA dentystki organizują coroczną zabawę na jej cześć. Patronka ma również swój dzień – wspomnienie świętej przypada na 9 lutego.

Czy patron dentystów, święta Apolonia, rzeczywiście ma wpływ na ich pracę? To należy pozostawić do oceny samym zainteresowanym. Z pewnością jednak każdy sposób, by obniżyć poziom stresu i poczuć się pewnie podczas wykonywania zabiegów, jest dobry.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
aparat damon

Czym jest aparat Damon i dlaczego zapewnia lepsze odczucia przy leczeniu zgryzu?

Next Post
ranking szczoteczek elektrycznych

Ranking szczoteczek elektrycznych – jaki jest najlepszy model?

Related Posts
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej