wymiana plomb

Kiedy jest konieczna wymiana plomb? Trzy czynniki, które mają wpływ na ich trwałość

Jakub Kaczmarek
Wymiana plomb to prosty i bezbolesny zabieg stomatologiczny. Wyjaśniamy, kiedy może okazać się konieczna.

Plombowanie zębów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów dentystycznych. Czy każdą plombę trzeba wymieniać? Dowiedz się, kiedy jest konieczna wymiana plomb.

Czym jest plombowanie zębów?

Plombowanie zębów to często wykonywany zabieg stomatologiczny, który polega na wypełnieniu ubytków, które powstały pod wpływem próchnicy lub urazu. Podczas zabiegu dentysta precyzyjnie odtwarza anatomiczny kształt zęba. Jeśli czeka cię zabieg wymiany plomby, musisz wiedzieć, że masz do wyboru różne rodzaje wypełnień ubytków w zębach. Trwałe i tanie są plomby amalgamatowe, które powstają ze stopu metali i rtęci. Ich wadą jest jednak ciemnoszary kolor. Plomby kompozytowe mają kolor zbliżony do naturalnego koloru zęba i konsystencję, która umożliwia dopasowanie do kształtu zęba. W przypadku dużych ubytków stosuje się plomby porcelanowe. U dzieci, do wypełnienia ubytków w zębach mlecznych stosuje się plomby z cementu glasjonomerowego.

Dzisiejsze plomby są bardzo wytrzymałe, jednak czasem istnieje potrzeba ich wymiany. W tym artykule opisujemy, w jakich sytuacjach jest to konieczne. 

Kiedy jest konieczna wymiana plomb?

Jeśli tylko podejrzewasz, że twoja plomba jest uszkodzona, warto, abyś niezwłocznie udał się do stomatologa. Plomby mogą po jakimś nadawać się do wymiany.

Czynniki, które powodują, że plomby mogą utracić trwałość:

  • uszkodzenia mechaniczne;
  • ścieranie się;
  • próchnica.

Wymiana plomb może okazać się konieczna, jeśli czujesz pulsujący ból w zaplombowanym zębie. Może to oznaczać, że rozwija się w nim próchnica. Należy wtedy jak najszybciej skontrolować stan zęba, zanim próchnica zajmie głębsze tkanki. Innym sygnałem do tego, że musi nastąpić wymiana plomb, jest nadwrażliwość na zmiany temperatury. Przeszywający ból podczas jedzenia gorących lub zimnych napojów i potraw może świadczyć o tym, że plomba jest nieszczelna lub pęknięta. Uszkodzenie nie musi być widoczne gołym okiem, ale umożliwia bakteriom przedostanie się do najgłębszych tkanek. Zużycie plomby może przyśpieszyć zgrzytanie zębami i urazy mechaniczne. 

Trwałość plomby jest zależna od rodzaju użytych przez stomatologa materiałów, precyzyjności podczas jej zakładania oraz dbałości o higienę jamy ustnej. Najtrwalsze plomby mogą służyć nawet przez 15 lat. Wymiana plomb może również nastąpić ze względów kosmetycznych. Niektóre plomby z czasem ciemnieją lub żółkną.

Jak odbywa się wymiana plomb w gabinecie stomatologicznym?

Najpierw stomatolog usuwa starą plombę i oczyszcza ubytek. Jeśli zauważy, że wystąpiła rozległa próchnica, to może okazać się konieczne leczenie kanałowe. Cały zabieg jest bezbolesny, pacjent może jedynie odczuwać dyskomfort w trakcie borowania, jeśli ząb jest zainfekowany próchnicą. W przypadku dużych ubytków można poprosić o znieczulenie. Lekarz może użyć różnych środków do wypełnienia ubytku. Dopasuje je do oczekiwań i budżetu swojego pacjenta. Niektóre z materiałów są refundowane przez NFZ. Stomatolog zakłada wybraną plombę, a następnie ją szlifuje i poleruje, aby wygładzić powierzchnię leczonego zęba.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
licówki kompozytowe a porcelanowe

Licówki kompozytowe a porcelanowe – poznaj 2 popularne rodzaje wypełnień

Następny artykuł
odsłonięty nerw zęba

Odsłonięty nerw zęba – źródło bólu i nadwrażliwości zębów

Podobne artykuły