czy korzen zeba moze sam wyjsc

Czy korzeń zęba może sam wyjść? Kiedy konieczne jest usunięcie korzenia?

Anna Wiktor
Czy korzeń zęba może sam wyjść? Po ukruszeniu się zniszczonej próchnicą korony w dziąśle często pozostaje sam korzeń. Co robić w takiej sytuacji? Przeczytaj nasze porady!

Zaawansowana próchnica może spowodować, że z zęba pozostanie tylko sam korzeń, a korona zostanie zniszczona. Czy korzeń zęba może sam wyjść? Niestety na to nie możesz liczyć – w takim przypadku najczęściej konieczne jest usunięcie pozostałości zęba. W niektórych sytuacjach ząb można jednak odbudować.

W skrócie:

  • Nie, korzeń zęba nie wyjdzie sam – jeśli został odsłonięty, zwykle trzeba go usunąć.
  • Nie warto zostawiać odsłoniętego korzenia w dziąśle, bo jest narażony na próchnicę.
  • Usuwanie korzenia odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a więc niemal bezboleśnie.
  • Po zabiegu trzeba ostrożnie jeść i szczotkować zęby.
  • Czasem udaje się wyleczyć korzeń i odbudować koronę zęba.

Czy korzeń zęba może sam wyjść? Co robić przy złamaniu korony?

Poważna próchnica może powodować, że korona zęba zaczyna się kruszyć i łamać. Jeśli nie zatrzymasz w porę tego procesu, może dojść do całkowitego jej złamania. Wówczas z zęba pozostaje tylko tkwiący w dziąśle korzeń. Jego część może wystawać poza dziąsło lub być całkowicie niewidoczna.

Jeśli zastanawiasz się, czy taki korzeń zęba może sam wyjść, to nie ma co się łudzić – takie przypadki się nie zdarzają. Korzeń będzie pozostawał w dziąśle i prawdopodobnie nie będzie ci przeszkadzał ani powodował bólu. Pamiętaj jednak, że takie pozostałości zęba najczęściej kwalifikują się do usunięcia. W niektórych przypadkach można także spróbować wyleczyć korzeń i odbudować koronę.

Jak wygląda usuwanie korzenia zęba?

Usuwanie korzenia zęba brzmi groźnie, nie musisz jednak obawiać się bólu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W niektórych gabinetach chirurgii stomatologicznej możesz także skorzystać ze znieczulenia ogólnego. W takim przypadku trzeba jednak dodatkowo zapłacić – NFZ refunduje zabiegi w narkozie tylko osobom z niepełnosprawnościami.

Usuwanie korzenia zęba składa się z następujących etapów:

  • odsłonięcia korzenia – najczęściej robi się to poprzez nacięcie dziąsła;
  • w razie potrzeby – rozwiercenia korzenia wiertłem (jeśli jest połączony z korzeniami innych zębów);
  • dłutowania korzenia – wydłubywania go z dziąsła za pomocą tzw. dźwigni;
  • wyciągnięcia pozostałości zęba za pomocą kleszczy.
Usuwanie korzenia zęba w skrócie:
- odsłonięcie
- rozwiercenie
- dłutowanie (oddzielenie od kości)
- wyjęcie
- zabezpieczenie i szycie

Po usunięciu korzenia lekarz mocuje tampon i, jeśli jest taka potrzeba, zakłada szwy. Aby zabieg się udał, należy przestrzegać kilku zaleceń. Przede wszystkim konieczna jest szczególna ostrożność podczas jedzenia i szczotkowania zębów. Przez pierwsze 2 godziny po zabiegu nie należy jeść, a przez pierwszą dobę – unikać alkoholu i papierosów.

Szczegółowe zalecenia po zabiegu 🦷

Po usunięciu korzenia zęba stomatolog zaleci, aby przez 30 minut zagryzać umieszczony w ubytku tampon. Przez kolejne 2 godziny należy powstrzymać się od jedzenia i picia, a ponadto przez pierwszą dobę warto stosować zimne okłady, aby złagodzić ból i ewentualną opuchliznę. Nie wolno też wtedy płukać jamy ustnej, spożywać gorących lub pikantnych potraw i napojów ani dotykać rany (nawet językiem). Dopiero po 24 godzinach można zacząć stosować płukanki (np. z chlorheksydyną).

Dlaczego usunięcie pozostałej części zęba z dziąsła jest zalecane?

Pozostający w dziąśle korzeń zęba najczęściej nie boli ani nie przeszkadza w gryzieniu. Nie oznacza to jednak, że możesz zupełnie się nim nie przejmować. Takie pozostałości zęba są najczęściej zakażone próchnicą, a znajdujące się w nich bakterie oddziałują stopniowo nie tylko na inne zęby, ale także na cały organizm.

Czym grozi odkryty korzeń zęba?
- próchnica
- zapalenie miazgi
- zakażenie ogólnoustrojowe
Co zrobić?
Udać się do stomatologa, aby ocenił sytuację i zastosował odpowiednie leczenie (np. kanałowe) i odbudował brakującą część zęba.

W jakich sytuacjach można odbudować uszkodzony ząb?

Jeśli stomatolog oceni, że stan korzenia jest dobry, można spróbować odbudować uszkodzony ząb. Ważne jest, by przynajmniej fragment korzenia wystawał poza dziąsło.

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza leczenie kanałowe korzenia. Kolejne czynności związane z odbudową zęba to już zadanie dla protetyka. Wykonuje on tzw. wkład korzeniowo-koronowy, który składa się z prętu umieszczanego w kanale korzenia i z protezy uzupełniającej braki w uzębieniu.

Wiesz już, jaka jest odpowiedź na pytanie, czy korzeń zęba może sam wyjść. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na cud – im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym lepiej dla twojego zdrowia.

Najczęściej zadawane pytania

Czy korzeń zęba może zniknąć?

Istnieje zjawisko znane jako resorpcja korzenia zęba. Polega na tym, że tkanka kostna w korzeniu samoistnie rozpuszcza się, przez co korzeń zanika. Naturalnie dzieje się to po wymianie zębów mlecznych na stałe. Z kolei resorpcja korzenia zęba stałego może nastąpić po leczeniu ortodontycznym lub na skutek urazu albo zapalenia miazgi czy ozębnej. Krótko mówiąc – tak, korzeń zęba może zniknąć, ale dzieje się to rzadko i jest sytuacją patologiczną.

Jak uratować korzeń zęba?

W przypadku złamanego zęba (bez próchnicy) korzeń można zachować, odbudowując na nim ząb. Jeśli jednak korzeń został uszkodzony lub zajęty przez próchnicę, trzeba będzie wykonać leczenie kanałowe, a następnie założyć koronę.

Ile kosztuje usunięcie korzenia zęba?

Usunięcie korzenia kosztuje zazwyczaj tyle, co zwyczajna ekstrakcja całego zęba. Ceny wahają się od 250 do 450 zł za pojedynczy zabieg, w zależności od liczby korzeni i trudności operacji.

Ile czasu trwa usuwanie korzenia zęba?

Ekstrakcja korzenia może potrwać 10 minut lub więcej, zależnie od tego, jak skomplikowana jest sytuacja. Jeśli korzeń jest mocno zniszczony lub tkanki wokół niego są uszkodzone, zabieg może zająć około godziny.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
plomba tymczasowa

Plomba tymczasowa – najlepszy sposób na tymczasowe wypełnienie zęba, gdy wypadnie plomba

Następny artykuł

Doxycyclinum na zęba: skuteczność i zastosowanie

Podobne artykuły