stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna – co to jest i jakie zabiegi oferuje?

Jakub Kaczmarek
Stomatologia estetyczna to obszar stomatologii, który nie zajmuje się leczeniem, a raczej poprawą estetyki uzębienia. Obejmuje przede wszystkim takie zabiegi jak odkamienianie, wybielanie, czy też maskowanie ubytków i diastemy licówkami.

Marzy ci się śnieżnobiały uśmiech? A może chcesz pozbyć się szpary między zębami bez konieczności długotrwałego noszenia aparatu ortodontycznego? Stomatologia estetyczna może być twoją odpowiedzią na wszelkie tego typu problemy. Ta niszowa dziedzina medycyny zajmuje się korektą przebarwień, koloru, kształtu i ogólnego wyglądu zębów. Udaj się do gabinetu na wstępną wizytę, aby uzgodnić indywidualny plan działania, dzięki któremu uzyskasz olśniewający uśmiech.

Stomatologia estetyczna – Twoja droga do białych zębów i pięknego uśmiechu

W najprostszym rozumowaniu, stomatologia estetyczna zajmuje się poprawą wyglądu zębów. Gabinet stomatologiczny specjalizujący się w usługach estetycznych nie zajmuje się leczeniem chorób uzębienia i przyzębia. Wykonuje zabiegi wyłącznie z zakresu wizualnej poprawy jamy ustnej.

Jest to dziedzina stomatologii, która w ostatnim czasie mocno zyskała na popularności. Nowoczesne technologie, specjalistyczne urządzenia oraz coraz lepsze materiały pozwalają uzyskać niesamowite efekty. Także sami dentyści zyskują coraz więcej wiedzy i doświadczenia.

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej

Zmiany w wyglądzie zębów mogą dotyczyć ich koloru, przebarwień, faktury i kształtu. Najczęściej wykonywanymi zabiegami z zakresu stomatologii estetycznej są:

  • skaling – czyli usuwanie kamienia nazębnego. Gromadzi się on szczególnie w przestrzeniach ciężko dostępnych podczas regularnego mycia zębów, np. przy szyjkach zębowych i w przestrzeniach międzyzębowych. Odkamienianie nie jest jednak zabiegiem czysto estetycznym – jego duże nagromadzenie powoduje rozwój bakterii, stanów zapalnych dziąseł oraz powstawanie próchnicy, paradontozy i innych chorób, które w ostateczności mogą doprowadzić nawet do wypadania zębów;
  • piaskowanie – w pewnym sensie stanowi uzupełnienie skalingu. Najczęściej wykonuje się je w sytuacjach, gdy kamienia na zębach znajduje się na tyle dużo, że podstawowe metody nie pozwalają na jego pełne usunięcie. Pozwala dokładniej usunąć wszelkie osady, a także zredukować przebarwienia spowodowane zanieczyszczeniami;
  • wybielanie zębów z użyciem lampy – wystarczy zaledwie pół godziny takiego naświetlania w gabinecie dentystycznym, aby móc zauważyć wyraźne różnice. Przeprowadzenie zabiegu jest szybkie i proste. Specjalista najpierw nakłada na zęby specjalny preparat, a następnie podświetla go lampą. Jedna wizyta i śnieżnobiałe zęby gotowe;
  • nakładkowe wybielanie zębów – choć potrzebna jest wcześniejsza wizyta u stomatologa i specjalistyczne nakładki, sam zabieg wykonuje się samodzielnie w domu. Dentysta wykonuje tzw. wyciski – odlew kształtu twoich zębów. Dzięki temu możliwe jest stworzenie idealnie dopasowanych nakładek. Przed ich nałożeniem, każdorazowo konieczna jest aplikacja załączonego do nich żelu. Proces takiego wybielania trwa przeważnie około 2-4 tygodni;
  • licówki – mogą być one wykonane z porcelany (alternatywa lepsza, lecz droższa) lub z materiału kompozytowego (tańsza opcja). Są to małe nakładki, które montuje się na pojedyncze zęby, od ich zewnętrznej strony. Jest to bardzo wygodne i skuteczne rozwiązanie, które stosuje się w przypadku przebarwień, złamań, luk pomiędzy zębami lub ich nieestetycznego kształtu.

Stomatologia estetyczna – przeciwwskazania

Stomatologia estetyczna co prawda jest powszechnie dostępna w wielu większych miastach, lecz nie każdy może skorzystać z jej zabiegów. Przede wszystkim należy mieć na uwadze ograniczenia wiekowe. Lekarze nie przyjmują na operacje z zakresu estetyki pacjentów poniżej 16 roku życia. W okresie dzieciństwa i wczesnej młodości, nie wszystkie struktury w czaszce i uzębieniu są jeszcze w pełni ukształtowane.

Niektóre zabiegi nie mogą być też wykonywane ze względów zdrowotnych. Jeżeli zmagasz się z jakąś chorobą lub przyjmujesz leki, poinformuj o tym swojego stomatologa. Na podstawie tych informacji, lekarz będzie w stanie ocenić, czy w twojej obecnej sytuacji możesz skorzystać z usług stomatologii estetycznej. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonywania tego typu zabiegów są:

  • ciąża;
  • okres karmienia piersią;
  • nadwrażliwość lub alergia na jakiekolwiek składniki preparatów stosowanych podczas zabiegu – o swoich znanych uczuleniach koniecznie poinformuj lekarza przed zabiegiem.

Stomatologia estetyczna w renomowanych gabinetach zawsze wykonywana jest przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy znają swoją branżę od podszewki. Jeżeli cokolwiek w wyglądzie twojego uzębienia cię drażni, warto udać się na wizytę konsultacyjną. Zabiegi estetyczne dostosowywane są do indywidualnych potrzeb pacjentów. Nie ma przypadków beznadziejnych – w każdej sytuacji da się coś poprawić. W skrajnych przypadkach, specjalista może skierować cię na wstępne leczenie stomatologiczne lub ortodontyczne.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
płyn do płukania jamy ustnej

Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej? Higiena jamy ustnej i stany zapalne a płyn do płukania

Następny artykuł
jak proteza zmienia twarz

Jak proteza zmienia twarz? Czy musisz obawiać się jej założenia?

Podobne artykuły