wykałaczki do zębów

Wykałaczki do zębów – rodzaje i charakterystyka. Czy warto używać wykałaczek?

Jakub Kaczmarek
Wykałaczki do zębów to niewielkie, drewniane elementy przypominające miniaturowe patyczki. Służą przede wszystkim do wyjmowania spomiędzy zębów pokarmu, który utknął tam w czasie jedzenia. Czy warto z nich korzystać?

Pokarm, który zostaje w przestrzeniach międzyzębowych, jest przyczyną powstawania próchnicy. Sprzyja rozwojowi bakterii, a także osłabia szkliwo zębów. O ile podczas mycia zębów można po prostu usunąć go szczoteczką czy nitką, trudniej to zrobić w pracy czy na wyjeździe. Wtedy z pomocą przychodzą wykałaczki do zębów.

Wykałaczki do zębów – rodzaje

Zazwyczaj wykałaczki do zębów kojarzą się z drewnianymi patyczkami, które po obu stronach są ostro zakończone. Jednak prawdziwe wykałaczki dentystyczne nieco odbiegają od tego obrazu. Przede wszystkim bardzo często są elastyczne. To sprawia, że trudniej nimi uszkodzić dziąsło, co zdarza się w przypadku drewnianych produktów. Co więcej, wykałaczki do zębów mogą mieć również rozpiętą nić dentystyczną. To świetna opcja dla osób z wąskimi przestrzeniami międzyzębowymi, które lubią po posiłku usunąć resztki pokarmu spomiędzy zębów.

Wykałaczki do zębów – jak ich używać?

Z uwagi na swoją budowę wykałaczki do zębów po prostu wkłada się między zęby albo w miejsca jeszcze niewyleczonych ubytków. Mogą być – choć ostrożnie – stosowane przy implantach, protezach, aparatach ortodontycznych i retencji. Warto ich użyć, a następnie wypłukać jamę ustną, aby usunąć wszelkie resztki pokarmu z ust. 

Pamiętaj, aby ostrożnie używać wykałaczek do zębów, jeśli masz wrażliwe dziąsła. W innym przypadku możesz po prostu zrobić sobie nimi krzywdę, co prowadzi do bólu i krwawienia, ale może nawet przekształcić się w stan zapalny. 

Wykałaczki do zębów to niewielkie elementy, które kupisz w aptece, drogerii lub sklepie z produktami do higieny jamy ustnej. Nie muszą być drewniane – do wyboru masz wiele różnych materiałów. Wykałaczki mogą mieć też różne końcówki, co daje ci swobodę wyboru odpowiedniego modelu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ząb mądrości

Ząb mądrości – dlaczego rośnie i czy zawsze trzeba go usunąć?

Następny artykuł
początki próchnicy

Początki próchnicy zębów – rodzaje, profilaktyka stomatologiczna. Etapy rozwoju oraz metody leczenia próchnicy

Podobne artykuły