wypełnienia chemoutwardzalne

Wypełnienia chemoutwardzalne — zalety

Anna Wiktor
Wypełnienia chemoutwardzalne to jeden z rodzajów plomb, czyli materiałów wykorzystywanych do wypełniania ubytków w zębie. Jakie są ich zalety i kiedy się je stosuje?

W skrócie:

  • Wypełnienia chemoutwardzalne są popularnie stosowaną alternatywą dla bardziej skomplikowanych wypełnień światłoutwardzalnych. ✔️
  • Utwardzają się w przeciągu tylko 3 minut! ✔️
  • Wypełnienie ubytku w zębie pozwoli na uniknięcie dalszego rozwoju uszkodzeń. 
  • Są obecnie refundowane przez NFZ. ✔️

Czym charakteryzują się wypełnienia chemoutwardzalne? 

Wypełnienia chemoutwardzalne wiążą się dzięki zmieszaniu składników, co oznacza, że kompozyt jest związany już w gabinecie. Dzięki reakcji chemicznej dochodzi do niemal natychmiastowego zastygnięcia materiału wypełniającego. Ząb jest wtedy odbudowywany i ukształtowany podczas tej samej procedury. Masa na samym początku jest elastyczna, co umożliwia precyzyjne dostosowanie jej do powierzchni ubytku, po czym zastyga w czasie do trzech minut.

Wypełnienia chemoutwardzalne mogą być stosowane zarówno jako samodzielne wypełnienie jak i element warstwowy. Dzieli się je ze względu na materiał wypełniający na żywicze oraz kompozytowe. Plomby tego rodzaju są stosowane głównie do odbudowy średnich i małych ubytków w zębach przednich i tylnych, można jednak wykorzystać je do całkowitej odbudowy zębów. Wykonuje się nim również osadzanie szyn stomatologicznych i odbudowy filarów protetycznych. 

Do głównych zalet wypełnień należy szeroka gama odcieni, dzięki której łatwo dopasować materiał do naturalnego koloru zębów, oraz względnie niski koszt materiałów. Wypełnienia chemoutwardzalne są refundowane przez NFZ w leczeniu zębów przednich. 

Od edytora 🦷

Oczywiście, wypełnienia chemoutwardzalne nie są perfekcyjne. Wielu dentystów wykonuje te wypełnienia tylko przy drobnych i niewidocznych ubytkach. Do większych zalecają światło-utwardzanie. 

Pozostałe rodzaje wypełnień 

Drugim powszechnie stosowanym rodzajem plomb w stomatologii są wypełnienia światłoutwardzalne. Aby je utwardzić, wymagane jest wykorzystanie specjalnej lampy polimeryzacyjnej. W niektórych gabinetach można spotkać również wypełnienia amalgamatowe, od tych jednak odchodzi się ze względu na dość niską estetykę oraz ryzyko odkładania się rtęci w tkankach zębiny. 

wypełnienia chemoutwardzalne są trwałe, refundowane, i mają szeroką gamę zastosowań

Zalety wypełnień chemoutwardzalnych 

Zalety wypełnień chemoutwardzalnych to między innymi: 

  • brak konieczności zastosowania lampy do utwardzania; 
  • możliwość dobrania odpowiedniego koloru; 
  • refundacja przez NFZ; 
  • brak konieczności zaprzestania jedzenia po zabiegu; 
  • odporność na ścieranie i nacisk podczas żucia. 

Zarówno wypełnienia chemoutwardzalne jak i światłoutwardzalne charakteryzują się wysoką trwałością i estetyką wyglądu. Choć ostateczna decyzja powinna należeć do prowadzącego leczenie stomatologa, warto pamiętać, że tylko pierwsze z nich są refundowane. 

Najczęściej zadawane pytania

Co to wypełnienie chemoutwardzalne?

To kompozyt, który zastyga niemal od razu. Jest on przygotowywany w gabinecie na chwilę przed zabiegiem.

Czy plomby chemoutwardzalne są dobre?

Tak i nie. Z pewnością są lepsze od amalgamatowych. Jednakże wiele gabinetów całkowicie przerzuciło się już na plomby światłoutwardzalne. 

Ile kosztuje plomba chemoutwardzalna?

Cena wykonania plomby chemoutwardzalnej to z reguły koszt poniżej 150 złotych. Jednak może się zdarzyć, że cena będzie wyższa, jeśli trzeba będzie wykonać dodatkowe czynności.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
konturing zębów przed i po

Konturing zębów – przed i po. Na jakie efekty możesz liczyć?

Next Post
wstawianie zębów

Wstawianie zębów – jakie masz możliwości uzupełnienia ubytków?

Related Posts