Abrazja powietrzna to nowoczesna metoda leczenia próchnicy oraz urazów w rejonie twardej tkanki zęba. Na czym polega taka metoda walki z ubytkami? Co, jako pacjent, musisz wiedzieć na jej temat? Wyjaśniamy!
Czym jest abrazja powietrzna?
Abrazja powietrzna to metoda, którą dentyści chętnie stosują w przypadku najmłodszych pacjentów oraz tych dorosłych, którym gabinet stomatologiczny kojarzy się bólem i strachem przed wiertłem.
Abrazja powietrzna – stomatologia XXI wieku
Leczenie próchnicy bez konieczności wiercenia? To możliwe. Wystarczy, by wiertło zastąpił strumień powietrza połączonego z odpowiednim środkiem ściernym, który pozwoli dentyście w bezbolesny sposób rozprawić się z ubytkami w jamie ustnej. Użycie sprężonego powietrza z drobinkami tlenku glinu, skierowanego w odpowiednie miejsce, pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty. A ponieważ metoda ta jest mało inwazyjna, cenią ją i pacjenci, i dentyści.
Abrazja powietrzna i jej zalety
Ta nowoczesna metoda leczenia zębów ma wiele zalet. Pacjenci chwalą ją za:
- szerokie możliwości leczenia;
- precyzyjność oczyszczania nierówności i szczelin nazębnych;
- precyzja i możliwość skierowania strumienia powietrza w te rejony jamy ustnej, które są niemal niedostępne w przypadku wiertła;
- bezpieczeństwo dla zdrowych tkanek zęba;
- brak znieczulenia, co ma istotne znaczenie dla alergików i kobiet w ciąży;
- minimalną ingerencję w strukturę zęba.
Wielu pacjentów ceni ten zabieg również za to, iż po jego zakończeniu mogą od razu jeść i pić, bez konieczności stosowania przerwy, niezbędnej w przypadku tradycyjnego leczenia ubytków.
Jakie są przeciwwskazania dla abrazji powietrznej?
Czy bezbolesne leczenie zębów jest metodą dla każdego? Niestety nie. Zabieg abrazji nie może być stosowany u pacjentów, którzy mają problemy z:
- astmą oskrzelową;
- chorobami układu oddechowego o charakterze przewlekłym;
- stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej.
Leczenie zębów bez konieczności stosowania znieczulenia miejscowego i korzystanie z materiału ściernego zamiast wiertła nie sprawdzi się też w chwili, gdy ubytki w zębie są bardzo głębokie oraz wtedy, gdy niezbędne staje się podjęcie leczenia kanałowego.
Metoda abrazji w leczeniu stomatologicznym. Jakie są możliwości?
Abrazja powietrzna jest stosowana m.in. w ortodoncji oraz protetyce. Strumień sprężonego powietrza można wykorzystać w celu przygotowania zębów filarowych do cementowania przed założeniem mostu lub innych uzupełnień protetycznych. Nie są to jednak najczęstsze sposoby korzystania z zabiegu piaskowania zębów. Kiedy sprawdza się on najlepiej?
Technika abrazji a próchnica
Odpowiednie ciśnienie powietrza i dobrze dobrany środek ścierny są zwykle stosowane przy próchnicy powierzchniowej oraz w leczeniu ubytków przyszyjkowych. W jaki sposób? Wygląda to bardzo podobnie jak w przypadku piaskowania zębów. Abrazja zębów dotkniętych próchnicą polega użyciu strumienia powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Takie opracowanie ubytku pomaga na bezbolesne usunięcie zmian chorobowych, a jednocześnie zapewnia większą przyczepność dla plomb.
Abrazja szkliwa – co warto wiedzieć?
Abrazja powietrzna pomaga zazwyczaj w walce z próchnicą, na tym jednak jej możliwości się nie kończą. Stomatolog może skorzystać z piaskarki również wtedy, gdy trzeba usunąć zębinę lub szkliwo dotknięte zmianami chorobowym. Piaskarka abrazyjna dodatkowo pomaga w skutecznym usuwaniu osadu z powierzchni zęba, dzięki czemu poprawia twój wygląd.
Metoda abrazji powietrznej to szansa na zdrowe zęby bez bólu. Opracowanie zęba w taki sposób cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród tych, którzy do tej pory bali się dentysty z powodu wizji tradycyjnego borowania.
Może Cię także zainteresować:
- Abrazja zęba – co to takiego? Czym się charakteryzuje?
- Metoda all on 6 – szybki i wygodny sposób na naturalny uśmiech
- Ozonowanie zębów jako metoda leczenia niewielkich zmian próchniczych
- Implanty jednofazowe – piękny uśmiech już po jednej wizycie u stomatologa!
- Leczenie kanałowe w ciąży – jak wygląda zabieg i kwalifikacja u dentysty?
- Próchnica u dzieci – profilaktyka, objawy i leczenie zębów
- Korony na zęby – przed i po zabiegu. Na jakie efekty możesz liczyć?